List do Premiera RP ws. zmiany granic miasta Opola

Szanowna Pani Premier!

My, mieszkanki i mieszkańcy Opola oraz jego okolic, apelujemy o odrzucenie wniosku o poszerzenie granic miasta kosztem terenów ościennych gmin. Władzom opolskiego Ratusza nie udało się zbudować wobec tego planu konsensusu społecznego. Dlatego zwracamy się do Rady Ministrów, aby odrzuciła wniosek i pozostawiła decyzje o przyszłości regionu w rękach jego mieszkańców.

Po pierwsze, zabrakło realnego dialogu między władzami miasta a obywatelkami i obywatelami tych kilkunastu sołectw, które miałyby zostać włączone do Opola. O planie prezydenta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego, mieszkańcy dowiedzieli się z mediów.  Zamiast budować zaufanie i współpracę z sąsiadami, opolski Ratusz próbuje podzielić społeczność gmin Dobrzeń Wielki, Turawa, Komprachcice, Prószków i Dąbrowa. W konsultacjach społecznych zdecydowana większość mieszkańców tych gmin zagłosowała przeciwko planowi poszerzenia Opola. Uważamy, że podstawowym warunkiem przyłączenia do Opola nowych terenów musi być zgoda ich obywateli.

Po drugie, również mieszkańcy Opola mają prawo domagać się stosownych opracowań na temat wpływu poszerzenia granic na rozwój miasta. Autorzy tego pomysłu do tej pory nie przedstawili opinii publicznej żadnych danych lub analiz, które wskazywałyby jakie korzyści wynikają z planu dla obecnych czy nowych mieszkańców miasta. Na całym świecie odchodzi się od modelu miasta z rozlewającymi się przedmieściami na rzecz miasta kompaktowego, inteligentnego i przyjaznego mieszkańcom. Rada Miasta zignorowała jednak głos prawie 700 opolanek i opolan, którzy zabiegali o wstrzymanie planów ekspansji miasta. Naszym zdaniem poszerzenie miasta bez rzetelnej debaty opartej na faktach może okazać się kosztowne dla budżetu miasta i szkodliwe dla jego mieszkańców.

Po trzecie, obawiamy się, że poszerzenie Opola negatywnie wpłynie na rozwój całego regionu. Władze ościennych gmin pozbawi terenów pod zaplanowane już inwestycje, a w przypadku gminy Dobrzeń Wielki doprowadzi do jej całkowitego bankructwa. Poszerzenie miasta grozi także trudnościami w realizacji unijnych programów, ponieważ nowe granice nie są przewidziane w regionalnych strategiach i programach operacyjnych. Po ogłoszeniu planów Opola we władzach Aglomeracji Opolskiej odpowiedzialnej za dysponowanie funduszami unijnymi doszło do rozłamu. Uważamy, że walka ze wspólnymi problemami regionu, takimi jak depopulacja, musi się odbywać w atmosferze otwartości i współpracy mieszkańców i ich władz.

Przyjęcie wniosku bez wymaganej analizy wpływu planu poszerzenia miasta na sytuację gospodarczą i społeczną mieszkańców Opola i całego regionu jest sprzeczne z zasadami tworzenia dobrego prawa. Za odrzuceniem wniosku przemawia także brak poparcia mieszkańców Opola i jego okolic. Dlatego apelujemy, aby Rada Ministrów odrzuciła wniosek władz Opola i umożliwiła dalszą debatę o przyszłości naszego regionu.

 

Z poważaniem,

 

Joanna Bronowicka, członkini Partii Razem z Opola

Michał Pytlik, członek Partii Razem w Opolu

Patrycja Trzaska, członkini Zarządu Okręgu Opolskiego Partii Razem

Maciej Kruszka, członek Partii Razem w Opolu

Kamila Jarońska, członkini Partii Razem w Opolu

Jerzy Przystajko, członek Zarządu Okręgu Opolskiego Partii Razem

Adam Pieszczuk, członek zarządu opolskiego koła Partii Zieloni

Jacek Sobański, przewodniczący zarządu opolskiego koła Partii Zieloni

Magdalena Ozimek, Klub Krytyki Politycznej w Opolu

Szymon Pytlik, Klub Krytyki Politycznej w Opolu