Petycja o wpisanie do rejestru zabytków cmentarza ewangelickiego w Opławcu

img_20240427_135327190.jpg

 

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Pan Sambor Gawiński

 

My niżej podpisani zwracamy się z apelem o  wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych Województwa Kujawsko-Pomorskiego i prawną ochronę  cmentarza ewangelickiego znajdującego się w Bydgoszczy przy ulicy Dusznickiej na działce nr  16, obr. 288, o  pow. 703 m2 

Cmentarz z dużym prawdopodobieństwem założony został  w pierwszej połowie XIX wieku, a od 1902 roku był własnością Ewangelickiej Gminy Schleusenau/Okole. Jednym z ostatnich pochówków był pogrzeb mamy Henryka Bolcka, który miał miejsce w 1953 roku.

Na cmentarzu zachowała się 1 płyta nagrobna z następującą inskrypcją: 

“Hier ruht in Gott meine liebe Frau, unsere gute Mutter, Florentiene Pitzer, geb. Krause, geb. d. 21 Dezember 1820, gest. d. 16 Juli 1887, Schlummere sanft!

“Tutaj spoczywa w Bogu, moja kochana żona, nasza dobra mama, Florentiene Pitzer z domu . Krause, ur.  21 grudnia 1820, zm. 16 Juli 1887, Spoczywaj w pokoju!”

Przetrwało rów nież żeliwne ogrodzenie mogiły rodzinnej z furtką i metalowym, bogato zdobionym krzyżem. Na furtce umieszczona jest tabliczka producenta ogrodzenia “G.GAWE Bromberg Berlinerstr. 3”.  Georg Gawe miał zakład konstrukcji metalowych w Bydgoszczy w 1895r. 

Na cmentarzu znajduje się również 12 betonowych nagrobków.

Naczelny Sąd Administracyjny  w wyroku z 1918 r. uznał, że wszystkie cmentarze w rozumieniu polskiego prawa są zabytkami nieruchomymi i podlegają szczególnej ochronie. W wytycznych  Generalnego Konserwatora Zabytków dotyczących  historycznych cmentarzy z grudnia 2023 r znajduje się stwierdzenie: “Cmentarze posiadają szczególny walor dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Stanowią upamiętnienie osób i ich losów. Są opowieścią o wydarzeniach, a także zapisem przemian zachodzących w sztuce sepulkralnej, jak też stanowią enklawy różnorodności flory."

Musimy zatem zrobić wszystko, by miejsce to ochronić dla przyszłych pokoleń. Dlatego apelujemy jeszcze raz o wpis do rejestru zabytków.

 

 

 


Tomasz Olechnowicz Smukała Opławiec Janowo - Historie nieznane    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Tomasz Olechnowicz Smukała Opławiec Janowo - Historie nieznane będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...