Apel tatuażystów o równoczesne otwarcie firm z branży estetycznej.

Komentarze

#2218

Zdaje sobie sprawę, że praca jako tatuator to dla niektórych jedyne źródło dochodu. Ponad to tatuatorzy zarabiają z dnia na dzień- im dłużej studia będą zamknięte, tym większa szansa, że nie będą mieli środków do życia. Państwo powinno wspierać swoich obywateli w tych trudnych czasach, a nie zabierać jedyne źródło dochodu. Dodatkowo każdy kolejny tatuaż wzmacnia odporność organizmu!

Natalia Siedlecka (Warszawa, 2020-04-20)

#2245

Sama jestem tatuażystką 🙂

Magdalena Rapacz-Jurek (Jaworzno, 2020-04-20)

#2256

Salon tatuażu to najbardziej sterylne miejsce jakie znam, sterylniejsze nawet od salonu fryzjerskiego.

Anna Prygiel (Bytom, 2020-04-20)

#2280

Całkowicie zgadzam się z petycja i popieram argumenty w niej zawat

Natalia Janczak (Warszawa, 2020-04-20)

#2284

Jestem kosmetyczką, prowadzę swój biznes i uważam że oby dwie branże powinny być traktowane na równi i salony tatuatorskie powinny być otwarte w 3 razie odmrozenia :)

Agata Opałka (Sadłowice 56, 2020-04-20)

#2297

Różnica w traktowaniu branż jest absurdalna i tęsknie za pracą.

Laura Pala (Chorzów, 2020-04-20)

#2301

Podpisuje ponieważ jest to najbardziej sterylna branża i nie wyobrażam sobie zamknięcia ich dalej

Łukasz Kawa (Tarnów , 2020-04-20)

#2315

uważam, że tatuaże są bezpieczniejsze niż msza...

Agnieszka Przysiuda-Zielkowska (Miłosław, 2020-04-20)

#2321

Popieram zdanie tatuażystów, jest to praca bardzo sterylna i uważam, ze również powinni wrócić do pracy.

Weronika Głowacz (Mikołów, 2020-04-20)

#2329

Jestem tatuatorem twierdze że zarażenie czymkolwiek w studiu tatuazu jest mniej prawdopodobne niż złapanie bakcyla poprzez wyjście do jakiegokolwiek sklepu a ustawianie naszej branży na szarym końcu wynika z braku wiedzy rządzących a nie z rzeczywistego ryzyka zarażenia się

Damian Polok (Cieszyn, 2020-04-20)

#2365

Marta Grzesińsk

Marta Grzesińska (Krotoszyn, 2020-04-20)

#2370

Podpisuję, ponieważ uważam, że studia tatuażu powinny zostać otwarte równocześnie z pozostałymi przedsiębiorstwami branży estetycznej

Aleksandra Szewczyk (Kraków , 2020-04-20)

#2382

Ponieważ uważam, że cały ten lockout nie ma sensu

Przemek Osiński (Warszawa, 2020-04-20)

#2385

Mam takie prawo

Andrzej Piątek (Kowary, 2020-04-20)

#2390

Specyfika pracy tatuatorów czy kosmetyczek-linergistek jest zbliżona: zarówno podczas sesji tatuażu, jak i zabiegów kosmetycznych np. makijażu permanentnego dochodzi do przerywania ciągłości tkanek. Opierając się na najnowszych badaniach na obecność wirusa SARS-CoV-2 we krwi ryzyko infekcji podczas transfuzji lub - jak w naszym przypadku - kontaktu z krwią, praktycznie nie występuje. Według powyższych badań wirus we krwi nie występuje u osób chorujących bezobjawowo lub niskoobjawowo. Został on wykryty we krwi kilku pacjentów o zaostrzonym przebiegu choroby, a od początku pandemii w Polsce osób z podejrzeniem lub widocznymi objawami jakiejkolwiek infekcji nie obsługujemy. Według WHO koronawirus przenosi się drogą kropelkową - zarówno w kontakcie bezpośrednim jak i pośrednim, oraz możliwie przez kontakt z kałem zakażonego pacjenta - nie przez kontakt z krwią. Dlatego argument o większym ryzyku transmisji wirusa w przypadku przerywania ciągłości tkanek jest nieprawdziwy i nieuzasadniony żadnymi badaniami. W tym przypadku nie istnieje różnica w bezpieczeństwie pracy pomiędzy grupą kosmetyczek/fryzjerów a tatuatorów i piercerów.

Istotną różnicą pomiędzy naszymi branżami, zwłaszcza w okresie pandemii, jest ilośćobsługiwanych klientów. Linergistka wykonująca makijaż permanentny przyjmuje średnio od 3 do 5 klientów dziennie, a tatuator od 1 do 2. W salonach fryzjerskich czy kosmetycznych jeden pracownik przyjmuje każdego dnia po 10~15 osób (co daje 1,5~2,0 klienta na godzinę przy założeniu, iż zakład jest czynny ~10h dziennie), natomiast w salonie tatuażu na jednegopracownika przypada od 1 do 2 klientów na dobę, co w oczywisty sposób obniża ryzykotransmisji wirusa.

Odległość pomiędzy klientami w salonach kosmetycznych i fryzjerskich jest mniejsza niż wsalonach tatuażu, a odległość pomiędzy tatuatorem/fryzjerem/kosmetyczką - a klientem – jest zbliżona. Kosmetyczki wykonujące zabiegi na twarz (np. zabiegi pielęgnacyjne skóry twarzy, zabiegi na rzęsy, brwi) nie są w stanie utrzymać półmetrowego dystansu pomiędzy swoją twarzą, a twarzą klienta - co w przypadku tatuatora - praca na twarzy klienta – statystycznie może mu się nigdy nie przydarzyć w całej jego karierze.

Procedury, które opracowaliśmy i stosujemy standardowo, zdobyta wiedza i doświadczenie - to wszystko pozwala nam na maksymalne ograniczanie ryzyka infekcji i zakażenia ze strony różnego rodzaju bakterii, wirusów i grzybów oraz zakażeń krzyżowych. Poprzez odpowiednią organizację stanowisk pracy, powszechność stosowania sprzętu jednorazowego użytku, codziennej dekontaminacji pomieszczeń, stosowania dodatkowych środków ochrony osobistej klienta i tatuażysty oraz rozwiązań systemowych w lokalu, jesteśmy w stanie pracować czysto i bezpiecznie - tak samo jak w szpitalu.

Obecnie jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się sektorów branży, w której specjaliści są rozpoznawani i nagradzani na całym świecie. Zaistniała sytuacja stwarza realne zagrożenie zniszczenia budowanego przez nas latami sukcesu.

Oliwia Daszkiewicz (Tychy, 2020-04-20)