Zwiększenia środków na finansowanie środowiskowych domów samopomocy
Komentarze
#4296
Pracując w śds obserwuję i doświadczam na co dzień konsekwencji obecnej wysokości (a właściwie "niskości") dotacji na funkcjonowanie ośrodka, niewystarczającej do zapewnienia usług dla naszych podopiecznych na dotychczasowym poziomie. Jesteśmy zmuszeni do radykalnego ograniczania atrakcyjności oferty terapeutycznej na rzecz utrzymania siedziby domu (wysokie opłaty za media, przeglądy techniczne, modernizacje, naprawy w budynku, itp.). Ponadto duża ilość uczestników ze zwiększoną dozą niesamodzielności i potrzebujących intensywnej opieki wymaga większego wsparcia kadrowego , niż to minimum przewidziane wg obowiązującego wskaźnika zatrudnienia . Jednakże na dodatkowych specjalistów nie ma środków finansowych , zwłaszcza, że przewidziany na ten rok budżet nie pozwala godnie wynagrodzić obecnie zatrudnionych, patrzących jak szybko ich pensje są zrównywane z minimalnym wynagrodzeniem. W związku z tym, większość nowo zatrudnionych terapeutów, śds traktuje jako etap przejściowy , będący bogatą w doświadczenia zawodowe skocznią do lepiej płatnej pracy. Niestety z śds-u ucieka też kadra z długoletnim stażem, której nie można zatrzymać , bo ciągle brakuje motywatora finansowego. Jeśli szybko nie wzrośnie wysokość finansowania śds-ów adekwatna do potrzeb, standardów usług , rosnących cen i wynagrodzenia w kraju, sytuacja zastoju finansowego i wynikający z niej brak perspektyw rozwoju najmocniej uderzy w jakość życia podopiecznych oraz ich rodzin.Agnieszka Pisarek- Grzesiak (Bolesławiec, 2024-01-30)
#4305
Popieram!Monika Grochowska (Łapy, 2024-01-30)
#4331
Jestem uczestnikiem ŚDS i bardzo cenię sobie pobyt w tej placówce,specjalistyczna kadra daje mi wszechstronną pomoc i poczucie bezpieczeństwa oraz mam dobre relacje z innymi uczestnikami.Bartłomiej Niciak (Zakrzów, 2024-01-30)
#4357
Tego typu miejsca zapewniają możliwość nawiązywania relacji rówieśniczych podopiecznym, ich rozwoju, wzmacniają efekty terapii i nie pozostawiają ich samych sobie w domach, tylko z najbliższą rodziną. Stanowią także pomoc dla ich rodzin, choć niewielu ludzi o tym pamięta. Osoby niepełnosprawne lub ze specjalnymi potrzebami nie zawsze mają okazję poznać czym jest normalność, a Środowiskowe Domy Samopomocy po prostu są dobrymi miejscami dla rozwoju kompetencji społecznych, zwiększania pewności siebie i poczucia sprawczości. Niestety wszelkie dziedziny związane z edukacją, wychowaniem lub terapią dla potrzebujących są w naszym kraju niewystarczająco dofinansowane.Agnieszka Góralczyk (Warszawa, 2024-01-30)
#4378
Rozumiem potrzeby tych osób.Jadwiga Pawełczyk (Srock , 2024-01-30)