STOP likwidacji przychodni przy ul. Opolskiej w Tarnowskich Górach
Pismo skierowane do Pani Starosty Krystyny Kosmala w dniu 26.09.2022r.
Szanowna Pani Starosto,
W nawiązaniu do zgłoszenia Zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. w Tarnowskich Górach, skierowanego do tut. Biura odnośnie interwencji w przedmiocie podjęcia działań w sprawie pozostawienia lokalizacji Przyszpitalnej Poradni Specjalistycznej przy ul. Opolskiej 21 w Tarnowskich Górach, zwracam się z uprzejmą prośbą o pochylenie się nad przedmiotową sprawą w kontekście istnienia uzasadnionych podstaw do podjęcia działań w celu pozostawienia lokalizacji ww. Poradni w dotychczasowym miejscu. Przedmiotowa sprawa jest o tyle istotna, że obiekt przy ul. Opolskiej 21, w którym zlokalizowane są w chwili obecnej Poradnie był w zeszłym roku wyremontowany i dostosowany do osób potrzebujących, co pochłonęło znaczne środki finansowe. Nie może ujść z pola widzenia fakt, iż przeniesienie lokalizacji Poradni z ul. Opolskiej na ul. Pyskowicką pozbawi osoby starsze, schorowane i niepełnosprawne możliwości swobodnego dostępu do opieki ambulatoryjnej. Państwo polskie, zwłaszcza po długotrwałej pandemii COVID-19, kiedy to dostępność do świadczeń medycznych była mocno ograniczona, winno w chwili obecnej podejmować wszelkie działania zmierzające do zwiększenia zakresu dostępności do tychże świadczeń, które były w znacznej części niedostępne przez ostatnie dwa lata. Pozbawienie potrzebujących pacjentów lokalizacji Poradni przy ul. Opolskiej 21, która to lokalizacja jest dogodna dla wielu osób nie tylko pod względem technicznym, ale przede wszystkim pod względem lokalizacyjnym, spowodować może powstanie bardzo dużych zatorów w dostępnoścido niezbędnej opieki medycznej.
Mając na uwadze powyższe, zwracam się z uprzejmą prośbą o możliwie najszybsze pochylenie się nad przedmiotową sprawą, w tym zasadności wdrożenia działań związanych z pozostawieniem lokalizacji Przyszpitalnej Poradni Specjalistycznej WSP S.A. przy ul. Opolskiej 21, mając zwłaszcza na uwadze nadrzędną zasadę wynikającą z art. 68 Konstytucji. Jestem zaskoczona postawą Prezesa Sebastiana Grabowskiego, który po rozmowie wyjaśniającej ze mną problem przesyła pismo o pomoc w zachowaniu przychodni przy ul. Opolskiej, nie czekając na podjęte moje czynności w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia, dąży do likwidacji tych poradni.
O tym fakcie dowiedziałam się od personelu medycznego tego szpitala, dzięk któremu powstrzymaliśmy ten proceder przez weekend. Sprzęt i dokumentację chciano przewieźć do siedziby szpitala powiatowego przy ul. Pyskowickiej. W zeszłym tygodniu również interweniowałam i powstrzymałam likwidację oddziału laryngologicznego - nadmieniam, że jedynego w naszym regionie. Odnoszę wrażenie, że Prezes, Rada Nadzorcza, oraz organ nadzorujący- Powiat Tarnogórski działają na szkodę pacjentów i rozwoju szpitala. Niepokojące jest to, że Prezes zatrudnił doradców na trzy miesiące, którzy kosztują ponad 50 000 złotych, jak również prawdopodobnie Pan Prezes zatrudnił odwołaną Panią Prezes Ośrodka dla dzieci niedostosowanych społecznie w Kamieńcu w gminie Zbrosławice, gdzie dochodziło do przemocy o czym informowały wszystkie media. Pan Prezes podkreśla, ze sytuacja szpitala jest krytyczna, po czym zatrudnia wyżej wymienione osoby. Moje pytanie brzmi ile osób, kto i po co zostały zatrudnione oraz ile to obciąża finansowo szpital do tej pory? Również chcę zwrócić uwagę na opracowany program naprawczy dla szpitala, o którym się tylko mówi. Przecież program musi być dostępny dla pracowników, dla radnych powiatowych oraz strony społecznej. Dla pacjenta również ma być umieszczona na bieżąco informacja o zachodzących zmianach. Zwracam również uwagę na złą politykę zarządczą w czasie pandemii, kiedy można było wykonywać szczepienia, pozyskując dodatkowe środki dla szpitala, z których wiele szpitali w Polsce skorzystało. Czy Pan Prezes nadzorował cały ten proces? Ile wykonano szczepień, kiedy tworzyły się punkty szczepień? Szpital realizuje bezpośrednie dotacje rządowe, o które wnioskowałam. Jak wygląda ich realizacja? Czy są opóźnienia i z jakiego powodu? Czy blok operacyjny musi być remontowany prawie przez okres 5 lat? Widząc problemy złego oszacowania doprowadziłam do pozyskania dodatkowych 2 milionów złotych z przeznaczeniem na przyłącze energetyczne, które jest niezbędne do takiej inwestycji. Widać gołym okiem od dłuższego czasu niekompetencje i nieumiejętność zarządzania oraz brak nadzoru nad tak dużym szpitalem. Jestem zainteresowana obecnymi standardami w szpitalu dotyczącymi podnoszenia jakości i procedur ISO, co ma duży wpływ na jakość medycznych usług dla pacjenta oraz wpływ na wyższą wycenę procedur medycznych. Czy stosowane są w szpitalu nowoczesne techniki zarządcze? Jeżeli tak, to jakie?Wiedząc o zachodzących zmianach wprowadzanych przez Ministerstwo Zdrowia wpisałam nasz szpital do zespołu roboczego NFZ oddz. Katowice, aby pomóc w procesie wypracowywania dobrych standardów finansowania jednostek medycznych w naszym regionie.
Widząc fakty oraz spotykając się ze stroną społeczna Szpitala Powiatowego odnoszę wrażenie, że na naszych oczach szpital kroczy po równi pochyłej do zadłużania się, jak i celowego niszczenia dobrych standardów wypracowanych przez kadrę medyczną. W związku z powyższym wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym i mając na względzie dobro pacjenta i rozwój naszego szpitala wnioskuję do Pani Starosty o natychmiastowe działania dla dobra pacjenta, jak i dla naszej lokalnej tarnogórskiej społeczności. Uważam, że wybór Pana Sebastiana na Prezesa Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. Hagera nie był dobrym wyborem. Mając na uwadze powyższe proszę Panią Starostę o podjęcie natychmiastowych decyzji, aby uniknąć bezzwrotnego zniszczenia naszego szpitala, a tym samym dostępności do leczenia naszych pacjentów.
Liczę na rozwagę i wspólne działanie w tej ważnej sprawie. Jestem do dyspozycji w celu wypracowania dobrego rozwiązania. Z wyrazami szacunku Barbara Dziuk Poseł na Sejm RP
Biuro Poselskie Poseł na Sejm RP Barbary Dziuk Skontaktuj się z autorem petycji