Podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego osobom niepełnosprawnym


Gość

/ #47

2016-01-30 15:40

Odpowiedż jedna
Kancelaria Sejmu
Biuro Komunikacji Społecznej
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa


BKSP-141-1893/16



W odpowiedzi na list przesłany pocztą elektroniczną dnia 27 stycznia 2016 r. uprzejmie wyjaśniamy, co następuje. Zasady, w oparciu o które wypłacane są zasiłki pielęgnacyjne określone zostały w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 114 z późn. zm.). Wysokość zaś zasiłku pielęgnacyjnego określona jest w wydanym na podstawie powyższej ustawy rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych ( Dz.U. 2012 r., poz. 959).
Dodać należy, że nowelizacja obowiązujących przepisów ustawowych możliwa jest przy zachowaniu określonego przepisami prawa trybu ustawodawczego, którego wszczęcie następuje poprzez skorzystanie z inicjatywy ustawodawczej przez jeden z uprawnionych podmiotów. Zgodnie z art. 118 Konstytucji inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Radzie Ministrów oraz grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Poselski projekt ustawy – zgodnie z uchwałą Sejmu RP z dnia 30 lipca 1992 r. – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. M.P. z 2012 r., poz. 32 z późn. zm.) – może być wniesiony przez komisję sejmową lub co najmniej 15 posłów podpisujących projekt. Należy jednak podkreślić, że decyzja o skorzystaniu z przysługującej inicjatywy ustawodawczej należy wyłącznie do podmiotu uprawnionego.
Dodać należy, że organem odpowiedzialnym za kształtowanie polityki socjalnej państwa, jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
Ze swej strony nadmieniamy, że nadsyłana korespondencja jest analizowana pod kątem możliwości wykorzystania zawartych w niej uwag w materiałach informacyjnych, opracowywanych przez Biuro Komunikacji Społecznej dla organów Sejmu oraz posłów, w związku z prowadzonymi w Parlamencie pracami legislacyjnymi.

Z poważaniem
/-/ Magdalena Russocka
główny specjalista