NIE dla zwolnień pracowników niepedagogicznych w łódzkiej oświacie
Do:
Pani Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi
Pani Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Wiceprezydent Miasta Łodzi
31 marca 2021 r. dyrektorom łódzkich szkół zostały przedstawione nowe wytyczne do arkuszy organizacji na rok szkolny 2021/2022. Zapisy tego dokumentu oznaczają znaczne redukcje etatów niepedagogicznych pracowników i pracownic oświaty. Mimo zapewnień UMŁ zwolnienia osób pracujących w obsłudze oraz administracji mogą dotyczyć, w zależności od placówki, aż 50% personelu. Nawet wobec liczby pracowników potencjalnie objętych zwolnieniami, co według Urzędu Miasta ma wynieść ok. 500 osób, skala zwolnień w znacznym stopniu wpłynie na funkcjonowanie łódzkiej oświaty.
Zmiany te mogą negatywnie odbić się na bezpieczeństwie uczennic i uczniów wracających do szkół po wakacjach – placówki oświatowe zostaną pozbawione odpowiedniego nadzoru technicznego i konserwacji. Zwolenia pracownic i pracowników niepedagogicznych to także przepis na pogorszone warunki sanitarne w budynkach. Będzie to oznaczało zdecydowanie większą powierzchnię, która przypadnie na jedną osobę sprzątającą – co będzie groziło przepracowaniem tych osób oraz zagrożeniem dla spełnienia norm sanitarnych, tak ważnych zarówno w czasach pandemii, jak i po niej.
Utrzymywanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania oraz opieki to obowiązek narzucony ustawowo na organ prowadzący szkoły i placówki. Tym organem jest w naszym przypadku gmina Łódź. Wspomniane wyżej decyzje osób nią zarządzających mogą doprowadzić do sytuacji, w której placówki nie będą w stanie zapewnić ani bezpiecznych, ani higienicznych warunków kształcenia w naszych szkołach. Przewidywane zmiany ostatecznie też wpłyną na pracę samej placówki, pozbawionej wsparcia odpowiedniej liczby pracownic i pracowników administracji.
Równie alarmujące pozostają informacje dotyczące zagrożenia zwolnieniami pracowniczek i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, o czym zawiadamiają dyrektorzy tych placówek. W sytuacji, kiedy rośnie liczba młodych osób coraz bardziej obciążonych psychicznie przedłużającą się izolacją i odcięciem od środowiska rówieśniczego, a sama opieka psychologiczna w naszym kraju jest pozbawiona niezbędnego wsparcia i funduszy, osłabienie pionu administracyjnego (księgowych i innych pracowników administracji) tych placówek może doprowadzić do tragedii.
W przypadku wyżej wspomnianych grup pracowników, większość stanowisk piastowana jest przez kobiety. To one są najczęściej zagrożone na rynku pracy oraz wykluczone ekonomicznie i zawodowo. Jest to ta grupa osób, której nie będzie łatwo znaleźć pracy w wypadku zwolnienia. Czas pandemii pogłębia to zagrożenie. Masowe zwolnienia we wszystkich placówkach w przeciągu tak krótkiego okresu na pewno wydłużą czas poszukiwania pracy dla wielu z nich. Polityka miasta prowadzona kosztem pracownic i pracowników niepedagogicznych to szukanie oszczędności kosztem najsłabszych grup.
Apelujemy do władz miasta Łodzi o wycofanie się z planowanego wymuszenia zwolnień niepedagogicznych pracownic i pracowników oświaty. Pandemia i czasowe zamknięcie szkół nie mogą być pretekstem do zwalniania osób, które odpowiadają za sprawne i bezpieczne funkcjonowanie placówek oświatowych w naszym mieście. Gdy obostrzenia spowodowane pandemią dobiegną końca, setki uczennic i uczniów wrócą do tradycyjnego modelu nauczania. Nie możemy dopuścić, by powrót ten odbywał się w pogorszonych warunkach sanitarnych i przy obniżonym poziomie bezpieczeństwa.
Prosimy o wsparcie naszej petycji. Kierujemy ją zwłaszcza do pracownic i pracowników administracji oraz obsługi, nauczycielek i nauczycieli, a także innych osób pracujących w oświacie. Zależy nam bardzo także na poparciu wszystkich łodzian i łodzianek, zwłaszcza rodziców, którym zawsze na sercu leży dobro i bezpieczeństwo własnych dzieci.
Podpisano:
Stowarzyszenie "Tak dla Łodzi"
Stowarzyszenie "Łódź dla ludzi"
Łódzka Komisja Środowiskowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza
Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom
łódzkie koła Polskiej Partii Socjalistycznej
Spółdzielnia Praktyk Wywrotowych
Organizatorzy Skontaktuj się z autorem petycji