ZOSTAWCIE NASZ EKO-PARK! Nie dla wycinki pod ulicę "nowo-Gierdziejewskiego"!

Władze Warszawy planują wycinkę ponad 200 drzew oraz likwidację jednego hektara istniejącego parku pod budowę drogi, która nie nie ma sensu.Co dostaniemy w zamian? Większe korki i obietnicę powiększenia parku w przyszłości… ale nie wiadomo kiedy.

Na pewno nie w tej kadencji samorządu.

zostawcie_eko1.png

-- O CO CHODZI? --

Chodzi o rozstrzygnięty niedawno przetarg Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta (SZRM) na budowę ul. Posag 7 Panien od ul. Taylora do Gierdziejewskiego oraz budowę ul. “Nowo-Gierdziejewskiego” prowadzącej od ul. Posag 7 Panien do ul. Jagiełły. Jednocześnie zaślepione zostaną “stara” ulica Gierdziejewskiego i Warszawska.

bo_facebook_tło.jpg

-- CO MOŻEMY ZROBIĆ? --

Cała ta przebudowa nadal jest na etapie projektowania i można ją zatrzymać.

Jak? W bardzo prosty sposób - ignorując zapisy planu miejscowego i zamiast budować “nową” Gierdziejewskiego wykorzystać jej stary przebieg, aby ocalić 200 starych drzew rosnących w Eko Parku.

🟢 Apelujemy do sąsiadów z Niedźwiadka, Szamot, Gołąbek - przyjdźcie na protest 16 listopada o 13:00. Spotkajmy się przy wybiegu dla psów. Pokażmy, jak wielu nas jest i jak zależy nam na Eko Parku!

🟢 Apelujemy do koleżanek i kolegów z Rady Dzielnicy oraz członków Zarządu Dzielnicy - pomóżcie nam ocalić Eko Park! Podejmijmy rozmowy z SZRM już teraz, pokażmy, że zdanie władz dzielnicy powinno być w sprawach dzielnicy decydujące.

 -- HISTORIA PARKU --

Eko Park został otwarty z wielką pompą przez władze dzielnicy w 2018 roku. Koszt budowy wyniósł blisko 10 mln zł, z czego 70% pokryło dofinansowanie unijne, a 30% - środki miejskie.

eko_park_założenie.jpg

Miejsce bardzo szybko podbiło serca mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych, korzystających z naturalnego placu zabaw przy ul. Czerwona Droga. To największy teren zielony w tej części dzielnicy i jedyny większy zieleniec dostępny dla mieszkańców Gołąbek oraz Szamot.

Niestety, w planie miejscowym dla okolicy jest zaszyty “grzech pierworodny” - czyli przesuwanie ul. Gierdziejewskiego na zachód, co ma wiązać się z masowymi wycinkami i łącznym zmniejszeniem terenu zielonego o prawie 2 ha. Obecny etap procedowany przez SZRM doprowadzi do likwidacji 1 ha terenu zielonego. Zapisana w planie miejscowym przebudowa ul. Gierdziejewskiego pomiędzy ul. Posag 7 Panien a ul. Leszczyńskiego - kolejnego 1 ha.

ekopark.jpg

Planiści “w zamian” zaoferowali powiększenie parku o dawną Gierdziejewskiego, Warszawską oraz teren bazarku Ursus. Ale władze dzielnicy wprost mówią, że na razie o zrywaniu starego asfaltu nie ma co marzyć, a przenosiny bazarku spotkają się z ogromnym oporem społecznym i protestami mieszkańców.

było-jest-będzie1.png

Krótko mówiąc - zabiorą nam 1 ha parku i 200 drzew, a w zamian dostaniemy tylko obietnice. Nie ma na to naszej zgody!

---

Plan Miejscowy dla terenów poprzemysłowych w Ursusie został uchwalony w 2014 roku. Obowiązywał wtedy inny paradygmat myślenia o mieście, bardziej “betonowy” i mniej przystosowany do wyzwań wynikających z rzeczywistości zmiany klimatu. Nie ma sensu brnąć w błędy popełnione przez planistów.

Ulica Gierdziejewskiego istnieje już teraz. Wystarczy kompleksowa modernizacja - bez wycinek, bez niszczenia terenów zielonych - żeby stała się bezpieczną i wygodną miejską aleją, która będzie długie lata służyła mieszkańcom okolicy.

Dlatego prosimy o Wasze podpisy pod petycją.

ekopark2.jpg

Wierzymy, że wspólnie skłonimy SZRM i władze Warszawy do zmiany zdania. Wystarczy zmiana projektu - co na tym etapie nadal nie będzie kosztowało wiele - oraz skorzystanie ze specustawy drogowej, aby ocalić nasz Eko Park.

---

PODPISZ PETYCJĘ I DO ZOBACZENIA NA PROTEŚCIE 16 LISTOPADA O 13:00!

(Spotkamy się przy wybiegu dla psów w Eko Parku).


Stowarzyszenie "Bezpieczny i Zielony Ursus"    Skontaktuj się z autorem petycji