List do Premiera w sprawie dymisji ministra Czarnka
Szanowny Panie Premierze,
Zwracamy się do Pana z prośbą o pilną zmianę na stanowisku ministra edukacji i nauki. Polska szkoła, nauczyciele, rodzice i uczniowie potrzebują dziś ministra, który w przeciwieństwie do Przemysława Czarnka udźwignie ciężar wyzwań i doświadczeń kryzysów uchodźczego i pandemicznego.
Panie Premierze, prosimy, aby na czele resortu edukacji postawił Pan eksperta lub ekspertkę, osobę kompetentną, niekontrowersyjną, budzącą zaufanie różnych środowisk. Potrzebujemy ministra zdolnego do koncyliacji i budowania jedności wokół i dla edukacji, która jest ważnym filarem stabilności i bezpieczeństwa naszego państwa
Prowadzona przez obecnego ministra Przemysława Czarnka polityka oświatowa nie odpowiada na bieżące potrzeby szkoły ani nie daje możliwości rozwiązywania problemów, w których szkoła już jest zanurzona i przed którymi stoi. Minister jest całkowicie oderwany od szkolnej rzeczywistości i walczy z urojonymi problemami. Każdy dzień jego urzędowania jest ze szkodą dla uczniów i uczennic. Ze szkodą dla systemu edukacji i naszego państwa.
Ostatnie dni pokazały, że minister Przemysław Czarnek nie potrafi zarządzać edukacją w kryzysie. W czasie swojej kadencji skupiał całą energię na działaniach zaburzających poczucie bezpieczeństwa szkolnej społeczności, nieadekwatnych do jej potrzeb. Ostatecznym dowodem porażki jego polityki jest zawetowanie ustawy o zmianie prawa oświatowego, tzw. Lex Czarnek. Uzasadniając weto do tej ustawy, Prezydent RP Andrzej Duda mówił zarówno o swoich wątpliwościach, jak i o licznych głosach sprzeciwu różnych środowisk wobec proponowanych regulacji. Przemysław Czarnek nie potrafił zbudować poparcia i jedności wokół swojego sztandarowego projektu, a w długim, kilkumiesięcznym i wycieńczajacym procesie legislacyjnym wzniecił ogromny sprzeciw polityczny i społeczny, angażując energię rodziców, nauczycieli, dyrektorów, uczniów, działaczy organizacji społecznych, samorządowców i zwykłych obywateli.
Wysiłki nowego ministra edukacji powinny iść w kierunku dobrej organizacji pracy szkół w czasie trwającego wciąż kryzysu pandemicznego, a także kryzysu uchodźczego wywołanego wojną w Ukrainie. To drugie jest bezdyskusyjnym priorytetem wobec spodziewanej eskalacji i brutalizacji działań w Ukrainie, a nie - jak twierdzi minister Czarnek - krótkiego marszu i szybkiego powrotu do normalności.
Osoba kierująca resortem edukacji powinna obecnie stworzyć warunki sprzyjające optymalnej organizacji pracy szkoły w sytuacji kryzysu
- Należy wesprzeć nauczycieli i dyrektorów szkół w przezwyciężeniu głębokiego kryzysu psychicznego i fizycznego, aby mogli być skutecznym wsparciem dla uczniów i uczennic znajdujących się w podobnym kryzysie. Konieczne jest zapewnienie godnych warunków pracy zachęcających do pozostania w zawodzie.
- Władze oświatowe powinny wspierać szkoły w budowaniu dobrych relacji z rodzicami, a nie tworzyć pola konfliktu ideologicznego. Potrzebne jest zachęcanie rodziców do aktywnego włączania się w życie szkoły, czerpanie z ich zasobów i aktywności, wzmacnianie zaufania i rozwijanie form wsparcia rodziców w trudnościach wychowawczych. Należy pamiętać, że dla przyjęcia do społeczności szkolnej uczniów i uczennic z Ukrainy konieczna jest również dobra wola rodziców oraz ich udział w rozwiązywaniu problemów.
- Konieczne są działania zapewniające uczniom i uczennicom swobodny rozwój, wyzwalające w nich chęć poznawania świata i przygotowujące do wyzwań przyszłości. Należy zadbać o przywrócenie dzieciom i młodzieży poczucia bezpieczeństwa i możliwość korzystania z przywilejów młodości - do zabawy i beztroski, do polonezów na studniówkach a nie przed Pałacem Prezydenckim.
- Wobec kryzysów wstrząsających szkołą w ostatnich latach należy zrezygnować z wprowadzenia w 2023 r. nowej matury i wprowadzić korektę wymagań egzaminacyjnych dla kolejnego rocznika przystępującego w 2023 roku do egzaminu ósmoklasistów.
- Władze oświatowe powinny teraz szeroko otworzyć drzwi szkoły przed organizacjami pozarządowymi, wykorzystać ich zasoby w pracy w obszarze migracji i edukacji międzykulturowej, włączyć organizacje pozarządowe w przezwyciężanie kryzysu. Oferta edukacyjna organizacji pozarządowych powinna być stałym komponentem pracy publicznej szkoły, a obecnie może stanowić bezcenną pomoc w tworzeniu przyjaznych warunków nauki dla ukraińskich uczniów i uczennic.
- Nowy minister edukacji wraz z podległymi mu kuratorami powinni zadbać o dobrą współpracę z organami prowadzącymi i efektywnie wspierać samorządy w organizacji codziennej pracy szkoły. Konieczne jest przy tym znaczące zwiększenie subwencji oświatowej i przeznaczenie dodatkowych środków na tworzenie klas przygotowawczych, zatrudnianie asystentów międzykulturowych, szkolenia nauczycieli.
Niestety, minister Przemysław Czarnek w ogóle nie dostrzega tych potrzeb. Nie staje na wysokości zadania. Nie miał i nie ma realnych rozwiązań dla deficytów edukacyjnych wywołanych pandemią, dla pogłębiających się braków kadrowych, nie ma dobrego i konkretnego planu zorganizowania pracy wobec pojawienia się w szkole uczniów i uczennic z Ukrainy . Jest za to zapowiedź tworzenia nowej ustawy Lex Czarnek czy też udział w uroczystości odebrania tytułu Człowieka Roku.
Panie Premierze, bardzo prosimy o pilne działanie - Polska potrzebuje mądrego ministra edukacji.
Z wyrazami szacunku,
/Sygnatariusze listu/
Michał Barszczak, członek Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej w latach 2018-2019
Bogumiła Bielak, nauczycielka, Protest z Wykrzyknikiem
Daria Bielenin-Palęcka, rodzic
Krzysztof Bruździak, marszałek Parlamentu Młodych RP 2020
Renata Czaja-Zajder, nauczycielka, Protest z Wykrzyknikiem
Agnieszka Foryś, nauczycielka, Protest z Wykrzyknikiem, laureatka wyróżnienia specjalnego Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata"2021
Robert Hojda - Prezes ZarząduFundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych
Agnieszka Jankowiak-Maik, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" i Medalu Wolności Słowa
Agata Kobylińska, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. dzieci i młodzieży
Tomasz Kosmalski, oligofrenopedagog
Maria Kowalewska, nauczycielka
Dorota Kujawa-Weinke, nauczycielka, rodzic
Anna Kuska, marszałkini Parlamentu Młodych RP 2021
Dorota Łoboda, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos, radna m.st. WarszawySławomir Majdański, ojciec, aktywista
Mateusz Majkut, marszałek Parlamentu Młodych RP 2021
dr Marta Mazurek, radna Miasta Poznania
Michał Merczyński, dyrektor MaltaFestival Poznań
Marta Młyńska, edukatorka, trenerka, finalistka konkursu Nauczyciel Pomorza 2018
Paweł Nawrocki, nauczyciel, Protest z Wykrzyknikiem
Leszek Olpiński, nauczyciel, Protest z Wykrzyknikiem
prof. dr hab. Jarosław Płuciennik, Uniwersytet Łódzki
dr hab.Krzysztof Podemski, Wydział Socjologii UAM
Olgierd Porębski, Koalicja Nie Dla Chaosu w Szkole
Violetta Ratajczak Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Wielkopolskę
Bartłomiej Rosiak, członek Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej w latach 2018-2019
Stanisław Roszczyk, marszałek Parlamentu Młodych RP 2021
Aleksandra Rycharska, marszałkini Parlamentu Młodych RP 2020
Aleksandra Sawa, wiceprzewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych w latach 2017-2021
Anna Schmidt-Fic, liderka Protest z Wykrzyknikiem, nauczycielka, rodzicRafał Sobczyk, nauczyciel, Protest z Wykrzyknikiem
Maciej Sokół, rodzic, aktywista inicjatywy obywatelskiej ISKRA
Przemysław Staroń, psycholog, autor książek, Nauczyciel Roku 2018
Paulina Stochniałek Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Marta Szymczyk, Nieszablonowa pedagozka, Protest z Wykrzyknikiem
Anna Tokarz, rodzic
Dorota Trynks, rodzic
Joanna Wasilewska, rodzic, nauczycielka
Mikołaj Wolanin, Fundacja na rzecz Praw Ucznia
Grażyna Zagórny, nauczycielka, Protest z Wykrzyknikiem
Jan Zapolski-Downar, marszałek Parlamentu Młodych RP 2020
dr Beata Zwierzyńska, Edukacja w Działaniu
Anna Schmidt-Fic Skontaktuj się z autorem petycji