CO MOŻE WŁAŚCICIEL LOKALU ?
Szanowni właściciele lokali w budynkach spółdzielczych !
Jeżeli organy spółdzielczej nomenklatury działają na Waszą szkodę, to możecie korzystać z możliwości ścigania karnego na podstawie art. 296 § 1 k.k.
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny.
ROZDZIAŁ XXXVI
Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu
Art. 296. § 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy do zajmowania się sprawami majątkowymi osoby fizycznej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 4. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 3 działa nieumyślnie,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 5. Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie naprawił w całości wyrządzoną szkodę.
Powrót do góry
bonczak
doświadczony
Wiek: 52
Zodiak:
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 149
Wysłany: Pią Lip 03, 2009 7:30:10 Temat postu:
Witam! Prawo jest ale spółdzielnie mają licencję na bezkarne oszukiwanie kradzież.Instytucje które mają prawa strzec same są NIEzawisłe od ustaw i konstytucji i chronią bezprawie. Dopuki to się nie zmieni będzie tak jak jest. bonczak
Powrót do góry
syndon
okiełznany
Wiek: 49
Zodiak:
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 45
Skąd: Polska
Wysłany: Czw Lip 09, 2009 22:55:48 Temat postu:
Ja sprubuje z tego skorzystac moze cos to zmieni zle napisz mi tylko jedno czy jeszcze nie bedac włascicielem mieszkania bowiem walka o to nadal trwa przeciw spóldzielni czy moge z tego artykułu skorzystac?Mario
_________________
Syndon
Powrót do góry
Fix
doświadczony
Wiek: 58
Zodiak:
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 748
Skąd: VISITSILESIA
Wysłany: Sro Lis 25, 2009 15:34:13 Temat postu:
Pierwszy wyrok katowickiego sądu w sprawie opłat mieszkaniowych w spółdzielni.
Wyrok zapadł 30.07.2009r.
Dotyczy SM Kleofas i spraw o które od dawna zabiegamy.
SM Kleofas żądała od właścicieli mieszkań wyodrębnionych więcej niż należy tj nie tylko za remonty konserwatorskie, przeglądy instalacji ale także za zlecenia, urlopy i wynagrodzenia.
Powyższe koszty można zdaniem sądu naliczyć tylko członkom.
Właściciele lokali nie będący członkami płacić powinni jedynie za utrzymania swojego lokalu i nieruchomość wspólna ale w stosunku do posiadanego udziału!!.
Od dawna ubiegamy się o rozliczanie naszych opłat nie w/g uznania spółdzielni lecz obowiązujących od 2004r zasad ( daty uwłaszczenia mieszkań w naszym budynku).
Przemyślmy powyższy wyrok, chociaż obowiązuje SM Kleofas to jest sądową interpretacją opłat.
Nasze opłaty są w trakcie wyjaśniania.
Źródło: http://www.gwiazda.katowice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=81:pierwszy-wyrok-katowickiego-sdu-w-sprawie-opat-mieszkaniowych-w-spodzielni&catid=35:finanse&Itemid=57
Powrót do góry
Fix
doświadczony
Wiek: 58
Zodiak:
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 748
Skąd: VISITSILESIA
Wysłany: Czw Sty 21, 2010 18:55:00 Temat postu:
Właścicielom lokali polecam wnikliwą analizę tekstu z książki "Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów i wniosków sądowych"
Autor: Roman Dziczek Wydawnictwo: LexisNexis Wydanie 3 Warszawa 2006r.
Str. 129 cyt. "...7. Członkowie spółdzielni oraz niebędący członkami właściciele lokali i dysponujący spółdzielczymi własnościowymi prawami do lokali wnoszą opłaty eksploatacyjne i inne związane z korzystaniem z lokali co miesiąc z góry do 10 dnia miesiąca, chyba, że statut określa inny termin, korzystniejszy niż ustawowy. Uprawniony do lokalu ma prawo żądać przedstawienia na piśmie kalkulacji wysokości opłat.
Kalkulacja powinna odpowiadać wymaganiom ustawy i statutu, a w szczególności wskazywać rzeczywiste lub przewidywane koszty związane z:
eksploatacją i utrzymaniem lokalu i nieruchomości wspólnej, w której się on znajduje, oraz kryteria podziału kosztów obciążających nieruchomość wspólną (wyliczenia powinny być oparte na istniejących umowach z usługodawcą zewnętrznym, decyzjach właściwych organów państwowych lub samorządowych, istniejących umowach kredytowych oraz przewidywanych kosztach własnych związanych z utrzymaniem i eksploatacją nieruchomości wspólnej, wynikających z uchwalonych planów finansowych spółdzielni);
utrzymaniem mienia spółdzielni, które nie jest obciążone prawami spółdzielczymi innych członków albo ich ekspektatywą lub ekspektatywą odrębnej własności lokali (domów jednorodzinnych) i nie stanowi wyodrębnionego składnika w ramach prowadzonej przez spółdzielnię działalności gospodarczej (chyba, że statut stanowi inaczej); koszty te nie obciążają właścicieli lokali niebędących członkami; jeżeli określone mienie spółdzielni służy tylko pewnej liczbie członków, zasadniczo ich tylko powinno obciążać jego utrzymanie i eksploatacja, chociaż jest to zastrzeżone materii statutowej;
utrzymaniem zarządców, pracowników i biura spółdzielni (także organów spółdzielni) stosownie do przyjętych w statucie zasad obciążania poszczególnych grup członków (osób niebędących członkami).
Koszty zarządu daną nieruchomością muszą być wyodrębnione.
Dla właściwej praktyki organów spółdzielni, które zarządzać będą teraz mieniem swych członków oraz właścicieli niebędących członkami, przytoczyć należy uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2000 r., III CZP 10/00 (OSNC 2000, nr 12, poz. 215): „Zakład gospodarki mieszkaniowej lub podobna jednostka komunalna powołana do administrowania zasobami mieszkaniowymi gminy, która jednocześnie sprawuje zarząd mieszkaniami wykupionymi od gminy, nie może obciążać ich właścicieli kosztami własnego funkcjonowania, chyba że tak ustalono w umowie o sprawowaniu zarządu”.
Przytoczona teza nie ma wprost zastosowania do spółdzielni zarządzającej lokalami stanowiącymi jej zasoby oraz lokalami stanowiącymi odrębną własność członków lub osób niebędących członkami.
Wskazuje jednak – na tle ustawy o własności lokali – że koszty zarządu nieruchomością wspólną nie są tożsame z kosztami funkcjonowania jednostki zarządzającej.
W uzasadnieniu Sąd Najwyższy wskazał, że kosztami zarządu są tylko te, które bezpośrednio lub pośrednio wiążą się z czynnościami składającymi się na zarząd nieruchomością wspólną, tzw. koszty własne natomiast dotyczą zarządzania własnymi zasobami bądź wynikają z innej ustawowej działalności gminy.
Uwaga ta znajdzie zastosowanie do spółdzielni mieszkaniowej, która w myśl nowej ustawy jest obligatoryjnym zarządcą zasobów należących do członków, jak i właścicieli niebędących członkami, jeżeli własność uzyskali oni na podstawie tej ustawy.
Zresztą ust. 4 art. 4 ustawy posługuje się wprost określeniem „inne koszty zarządu”, które należy interpretować odpowiednio do uregulowań przepisów ustawy o własności lokalu (por. uwagi do art. 27).
Połączenie funkcji spółdzielni jako zarządcy zasobów własnych, w tym przede wszystkim budynków z lokalami należącymi do członków (i osób niebędących członkami) na zasadzie spółdzielczych praw do lokali, oraz zarządcy zasobów należących do członków (i osób niebędących członkami) na zasadach odrębnej własności lokali, a także prowadzenie działalności inwestycyjnej oraz działalności gospodarczej dopuszczalnej w myśl ustawy i statutu, wymaga od spółdzielni precyzyjnego rozdzielenia kosztów na poszczególne grupy członków i osoby niebędące członkami. Unormowanie art. 4 ust. 1–5 ustawy – o znacznym stopniu ogólności – jest jednak zarazem dostateczną ustawową gwarancją praw osób uprawnionych….” – koniec cytatu
W obiegu dostępne jest już kolejne (piąte) wydanie książki "Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów i wniosków sądowych" Autor: Roman Dziczek Wydawnictwo: LexisNexis Warszawa 2009r.
Komentarz jest aktualnym i praktycznym przewodnikiem po ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. W opracowaniu uwzględniono także przepisy ogólne ustawy - Prawo spółdzielcze z 1982 r., które odnoszą się do spółdzielczości mieszkaniowej, oraz przepisy ustawy o własności lokali, w kontekście zarządzania własnością należącą do członków i spółdzielni.
Piąte wydanie uwzględnia prawie dwuletnią praktykę funkcjonowania w warunkach noweli do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 14 czerwca 2007 r. Szczególnie wnikliwej analizie poddano w komentarzu przepisy odnoszące się do odrębnej własności lokali, przepisy dotyczące spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przepisy o charakterze uwłaszczeniowym, w tym wpływ na praktykę w tym zakresie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r. (P 16/0. Autor przywołuje i omawia najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych.
Książka zawiera także wzory ważniejszych pozwów i wniosków sądowych w zakresie praw i roszczeń spółdzielni oraz członków, a także wyciągi z najistotniejszych dla spółdzielni mieszkaniowych ustaw.
Powrót do góry
Fix
doświadczony
Wiek: 58
Zodiak:
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 748
Skąd: VISITSILESIA
Wysłany: Nie Lut 07, 2010 18:31:48 Temat postu:
Nadpłata wraca do właściciela lokalu
Renata Krupa-Dąbrowska 06-02-2010,
Właściciele otrzymują obecnie rozliczenia płaconych zaliczek.
Właściciel wnosi je przez cały rok kalendarzowy.
Po jego zakończeniu zaś powinien otrzymać od zarządu pisemną informację, ile wpłacił z tego tytułu (z wyszczególnieniem wydatków), a także adnotację, czy wpłacone kwoty były wystarczające
Jeśli natomiast takiej uchwały nie ma, to zarządowi nie wolno dysponować nadpłatami.
Musi oddać je właścicielom.
Nadpłata z tytułu kosztów utrzymania poszczególnych lokali stanowi własność właściciela (tak samo orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2001 r., sygn. I ACa 1309/00).
Więcej na http://www.rp.pl/artykul/8,429992_Nadplata_wraca_do_wlasciciela_lokalu_.html
Powrót do góry