PROTEST PRZECIW USTAWIE NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE

Quoted post

LOWOBYWATEL

#2123 Nowe szacunki gazu z łupków ?

2013-06-12 20:13

http://www.wnp.pl/wiadomosci/199666.html

Według najnowszych danych amerykańskiego Urzędu ds. Informacji o Energii (EIA), zasoby gazu z łupków w Polsce wynoszą ok. 4,2 bln m sześć. To o 20 proc. mniej niż EIA prognozowała dwa lata temu.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Autorzy raportu wskazują, że przemysł łupkowy jest na bardzo wczesnym etapie eksploatacji, a dotychczas przeprowadzone wiercenia nie spełniły początkowych wysokich oczekiwań. "Jest zbyt wcześnie, by skreślać potencjał polskich łupków, bo rezultaty są zachęcające ale odwiertów jest ciągle zbyt mało" - stwierdza raport.

Share on facebook Share on google Share on wykop Share on naszaklasa Share on twitter Share on blip More Sharing Services
0
ZOBACZ TAKŻE

Projekt ustawy dot. gazu z łupków wysłany do rady ministrów
Amerykanie porządkują kwestie gazu łupkowego
Polski sen o łupkach
Gazu łupkowego najbardziej boją się dotychczasowi gracze
EIA w najnowszym raporcie podkreśliła, że doświadczenia USA wskazują, że dopiero po zebraniu danych z ok. 100 wierceń można określić zasoby danego złoża. Tymczasem z ostatnich danych Ministerstwa Środowiska wynika, że do połowy maja 2013 r. wykonano w Polsce łącznie 44 odwierty za gazem z łupków, a na cały 2013 r. zaplanowanych jest 41 wierceń, w tym 9 "opcjonalnych", czyli nie objętych ścisłym zobowiązaniem koncesyjnym.

W ocenie EIA w Polsce najważniejsze jest teraz opracowanie najlepszej technologii, znalezienie obszarów z najbardziej sprzyjającą strukturą i obniżenie kosztów wierceń, ciągle bardzo wysokich w porównaniu z północną Ameryką.

Dla Polski całkowite zasoby gazu z łupków, szacowane w 2011 r. na 5,3 bln m sześc. ocenia się teraz na 4,2 bln m sześc. Basen bałtycki na północny Polski pozostaje jednym z najbardziej perspektywicznych regionów, jego atutem jest relatywnie prosta struktura geologiczna. Baseny lubelski i podlaski również mają potencjał, ale też mniej sprzyjającą strukturę, z licznymi uskokami pionowymi, które ograniczają długość wierceń poziomych. W dodatku na Podlasiu warstwy gazonośne leżą bardzo głęboko.

Technicznie wydobywalne zasoby w polskiej części basenu bałtyckiego ocenia się na 3 bln m sześć. gazu i 1,2 mld baryłek ropy z łupków.

W basenie lubelskim technicznie wydobywalne zasoby to 250 mld m sześc. Szacunki zasobów gazu z łupków na lubelszczyźnie EIA zredukowała 5-krotnie w stosunku do raportu 2011 r. z powodu zmiany metodologii. Z tego powodu oraz z powodu licznych uskoków perspektywiczny obszar zredukowano z ok. 30 do ok. 6 tys. km kw. Z kolei w basenie podlaskim wydobywalne zasoby szacuje się obecnie na 140 mld m sześc.

Według raportu, największy dotychczas przepływ gazu z łupków wykryto w odwiercie firmy Lane w Łebieniu, gdzie z poziomego odwiertu długości kilometra po szczelinowaniu wydobywały się 63 tys. m sześc. gazu dziennie, a potem produkcja ustabilizowała się na poziomie ok. 15 tys. m sześc.

Odpowiedzi

LOWOBYWATEL

#2124 Relacja z przesłuchania przed delegacją Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego 30.05.2013r

2013-06-13 20:28:02

Szanowny Pan
Janusz Zagórski
Niezależna Telewizja
Wrocław

Bardzo dziękujemy Panu za zauważenie naszej bezkompromisowej walki w obronie Polski i Narodu Polskiego, za obecność podczas naszego przesłuchania przed delegacją Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego w dniu 30.05.2013r. we Wrocławiu oraz za nagranie z tego spotkania i jego upublicznienie.
http://niezaleznatelewizja.pl/2013/06/otwarte-forum-tematyczne-6-07-2013/


Jest to tym bardziej cenne, że media w Polsce całkowicie pomijają to 2 godzinne przesłuchanie w sprawie naszej petycji do Parlamentu Europejskiego nr. 0578/2012, będącej ” Listem Otwartym do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ” z 18.04.2012r.,(do dziś nie mamy odpowiedzi !) przesłanym drogą emailową przez Marię Bejda do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza w dniu (24.04.2012r.) debaty w Parlamencie Europejskim na temat gazu łupkowego, z krótkim wstępem w języku niemieckim.


Już pismem z 03.05.2012r. poinformowano nas o zarejestrowaniu naszej petycji, co było dla nas wielkim zaskoczeniem.

Nadmieniamy, że nie kontaktowałyśmy się z europosłami z Polski, ponieważ już wcześniej zorientowałyśmy się, że prawie wszyscy nie reprezentują interesów Narodu Polskiego w kwestii zagrożeń poruszanych w naszej petycji.


Występujemy w niej o wprowadzenie zakazów:
– stosowania szczelinowania hydraulicznego
– budowy elektrowni atomowych
– stosowania Technologii CCS tj. wychwytywania i podziemnego składowania skroplonego CO2
– budowy nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego
– stosowania upraw genetycznie zmienionych (GMO )
– budowy Małych Elektrowni Wodnych na terenach objętych unijnym programem Natura 2000
– instalowania przekaźników telefonii bezprzewodowej w pobliżu siedlisk ludzkich
– przymusu szczepionkowego i wycofania z użycia toksycznych szczepionek zawierających rtęć
- rozpylania nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej toksycznych chmur (chemtrails)


Ponadto występujemy o unieważnienie wszystkich koncesji wydobywczych obejmujących dwie trzecie powierzchni kraju jako wydanych z naruszeniem prawa polskiego i międzynarodowego, które równocześnie naruszają suwerenność naszego kraju, godzą w interes narodowy a w konsekwencji łamią podstawowe prawa każdego Polaka i grożą katastrofą humanitarną i ekologiczną na ogromną skalę.

http://www.monitor-polski.pl/wp-content/uploads/2012/08/List-otwarty-do-Prezydenta-RP-Bronis%C5%82awa-Komorowskiego-7.pdf

W dniu 09.10.2012r. uczestniczyłyśmy w warsztatach o gazie łupkowym w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Miałyśmy okazję naocznie przekonać się, że europosłowie z Polski reprezentują interesy lobby wydobywczego a ich ekspert, prof. Stanisław Nagy z AGH Kraków skompromitował się stwierdzeniem, że nie widzi zagrożeń dla środowiska życia człowieka na wskutek wydobywania gazu łupkowego.
Ośmieszył się również bezprawnym wnioskiem o odrzucenie naszej petycji.

Przebieg warsztatów na temat gazu łupkowego można prześledzić na :

w wersji bułgarskiej: Committee on Petitions@Workshop on the exploration and exploitation of sha

Polska wersja na stronie internetowej PE jest niestety niedostępna, pomimo naszych monitów o jej przywrócenie.

Z wyrazami szacunku i poważania
Maria Bejda, Teresa Wojda
Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi
Inicjatywa Obywatelska Biernego Oporu
OBYWATELSKI RUCH OPORU