Zniesienie obowiązkowej matury z matematyki.
Łódź, 05.01.2025
Anna Drożdż
a.drozdz_psycholog@poczta.onet.pl
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 4/6/8 00-902 Warszawa
Petycja o zniesienie obowiązkowej matury z matematyki. (art. 63 Konstytucji RP). Jeśli popierasz petycję, podpisz, udostępnij dalej.
Zwracam się z żądaniem zniesienia obowiązkowej, pisemnej matury z matematyki. Obecny system edukacyjny, który wymaga od każdego ucznia przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce.
Uzasadnienie:
1. Dziś matura z matematyki to narzędzie do segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans. Rozwój ma wiele twarzy. Są wśród uczniów wybitni: humaniści, baletnice, plastycy, przewodnicy turystyczni, hotelarze, uczniowie o zdolnościach lingwistycznych. Są także uczniowie z różnego rodzajami zaburzeniami takimi jak: Fas, dyskalkulia, zakłócenia orientacji w schemacie relacji przestrzennych, zakłócenia w wyobraźni przestrzennej, trudności w rozpoznawaniu i używaniu symboli, problemy z kopiowaniem liczb i obliczeń, problemy z zastosowaniem matematyki w zadaniach praktycznych, sztywność myślenia – niemożność wybrania właściwej strategii w rozwiązywaniu problemu i w zamianie strategii na inną, abstrakcyjność myślenia, czy spektrum autyzmu.
2. Jako psycholog i matka uczennicy w szkole średniej jestem przekonana, że nie każdy uczeń posiada predyspozycje do nauki matematyki na poziomie maturalnym, a jej obligatoryjność powoduje stres i obciążenie psychiczne, które często wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne młodzieży. W efekcie wiele osób mimo wysokiego poziomu nie osiąga wymarzonego wyniku na maturze, co ogranicza ich możliwości dalszego rozwoju edukacyjnego oraz zawodowego – baletnica, plastyk, pilot turystyki, uczeń ze spektrum autyzmu z niezdaną maturą z matematyki, uczennica klasy maturalnej, która już nawet nie podejmuje prób w rozumowaniu, mimo korepetycji, ćwiczenia, gdyż ma dość. Wielu uczniów podkreśla, że uczenie się przedmiotu, którego się nie znosi, jest: koszmarem, stresem, przedłużającym napięciem. Młodzież, zamiast skupić się na tym, co lubi, męczy się z tym czego nie znosi. (NIK także o tym wspomina w raporcie).
3. Uważam, że system maturalny winien być zmieniony. Język polski i język obcy bez zmian. A następnie dodatkowy przedmiot pisemny do wyboru z całego katalogu (matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia, historia czy inne) i oczywiście rozszerzenie lub inny wybór. Niemniej z wyłączeniem matematyki, gdyż najwięcej uczniów oblewa właśnie ten przedmiot. Niebywałe jest, że młodzi ludzie wieku 18 lat mogą głosować, kupić legalnie: papierosy, alkohol, mogą uprawiać hazard, a nie mogą na swoim egzaminie dojrzałości dokonać wyboru przedmiotu obowiązkowego, który ich interesuje.
4. System edukacyjny powinien wspierać różnorodność talentów, a nie wymuszać jednolite kryteria oceny, które nie uwzględniają indywidualnych możliwości intelektualnych, zdolności i potrzeb uczniów. NIK o nauczaniu matematyki w szkołach wielokrotnie podkreślał, że przyczyna niezdanej matury z matematyki tkwi w wadliwym procesie nauczania. Nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.
Obecnie w wielu szkołach średnich klasy są przeładowane (powyżej 34 osób), wiele osób już na egzaminie ósmoklasisty ma bardzo niski wynik z matematyki i te braki tylko się ciągną. Zamożni mają szansę na korepetycje i jakoś ich dzieciom idzie w granicach do 30-40 %, oscylują między ocenami 1,1 +, 2, 2+. Zapewniam, że Ci uczniowie nie zostaną inżynierami. Maturzysta, który ledwo zdał egzamin z matematyki z wynikiem w okolicach 30-40 proc. nie planuje swojej przyszłości na kierunkach politechnicznych (o czym często wspominają naukowcy z owych uczelni- lobbowanie). Natomiast niezdanie matury z matematyki blokuje rozwój w wielu uczniom.
Niezamożne dzieci tylko zmagają się z porażką, wstydem, niskim poczuciem własnej wartości. Choć szkoła stara się pomóc, wyrównać szanse -dodatkowe lekcje dla licznych grup, to niestety lęk przed porażką, poczucie bezradności i niemoc tworzą blokady psychiczne, zaburzenia lękowo – depresyjne oraz osamotnienie w maturalnym cierpieniu matematycznym.
Dlatego zwracam się z prośbą i kieruję petycję o zniesienie obowiązku przystępowania do egzaminu maturalnego z matematyki. Proszę, zostawmy matematykę dla chętnych pasjonatów. Szanujmy różnorodność umysłów.
Przypisy: Raport OECD (2023) wskazuje, że poziom stresu wśród uczniów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie.
Badania CBOS (2022) pokazują, że ponad 60 % uczniów uważa obowiązkową maturę z matematyki za zbędną.
Informuję, że przewiduję upublicznienie treści niniejszej petycji na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.
Anna Drożdż psycholog, mama.
Anna Drożdż Skontaktuj się z autorem petycji