Zniesienie obowiązkowej matury z matematyki.
Łódź, 05.01.2025
Anna Drożdż
a.drozdz_psycholog@poczta.onet.pl
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa
Petycja o zniesienie obowiązkowej matury z matematyki. (art. 63 Konstytucji RP). Jeśli popierasz petycję, podpisz, udostępnij dalej.
Zwracam się z żądaniem zniesienia obowiązkowej, pisemnej matury z matematyki. Obecny system edukacyjny, który wymaga od każdego ucznia przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce.
Uzasadnienie:
1. Dziś matura z matematyki to narzędzie do segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans. Rozwój ma wiele twarzy. Są wśród uczniów wybitni: humaniści, baletnice, plastycy, przewodnicy turystyczni, hotelarze, uczniowie o zdolnościach lingwistycznych. Są także uczniowie z różnego rodzajami zaburzeniami takimi jak: Fas, dyskalkulia, zakłócenia orientacji w schemacie relacji przestrzennych, zakłócenia w wyobraźni przestrzennej, trudności w rozpoznawaniu i używaniu symboli, problemy z kopiowaniem liczb i obliczeń, problemy z zastosowaniem matematyki w zadaniach praktycznych, sztywność myślenia – niemożność wybrania właściwej strategii w rozwiązywaniu problemu i w zamianie strategii na inną, abstrakcyjność myślenia, czy spektrum autyzmu.
2. Jako psycholog i matka uczennicy w szkole średniej jestem przekonana, że nie każdy uczeń posiada predyspozycje do nauki matematyki na poziomie maturalnym, a jej obligatoryjność powoduje stres i obciążenie psychiczne, które często wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne młodzieży. W efekcie wiele osób mimo wysokiego poziomu nie osiąga wymarzonego wyniku na maturze, co ogranicza ich możliwości dalszego rozwoju edukacyjnego oraz zawodowego – baletnica, plastyk, pilot turystyki, uczeń ze spektrum autyzmu z niezdaną maturą z matematyki, uczennica klasy maturalnej, która już nawet nie podejmuje prób w rozumowaniu, mimo korepetycji, ćwiczenia, gdyż ma dość. Wielu uczniów podkreśla, że uczenie się przedmiotu, którego się nie znosi, jest: koszmarem, stresem, przedłużającym napięciem. Młodzież, zamiast skupić się na tym, co lubi, męczy się z tym czego nie znosi. (NIK także o tym wspomina w raporcie).
3. Uważam, że system maturalny winien być zmieniony. Język polski i język obcy bez zmian. A następnie dodatkowy przedmiot pisemny do wyboru z całego katalogu (matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia, historia czy inne) i oczywiście rozszerzenie lub inny wybór. Niemniej z wyłączeniem matematyki, gdyż najwięcej uczniów oblewa właśnie ten przedmiot. Niebywałe jest, że młodzi ludzie wieku 18 lat mogą głosować, kupić legalnie: papierosy, alkohol, mogą uprawiać hazard, a nie mogą na swoim egzaminie dojrzałości dokonać wyboru przedmiotu obowiązkowego, który ich interesuje.
4. System edukacyjny powinien wspierać różnorodność talentów, a nie wymuszać jednolite kryteria oceny, które nie uwzględniają indywidualnych możliwości intelektualnych, zdolności i potrzeb uczniów. NIK o nauczaniu matematyki w szkołach wielokrotnie podkreślał, że przyczyna niezdanej matury z matematyki tkwi w wadliwym procesie nauczania. Nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.
Obecnie w wielu szkołach średnich klasy są przeładowane (powyżej 34 osób), wiele osób już na egzaminie ósmoklasisty ma bardzo niski wynik z matematyki i te braki tylko się ciągną. Zamożni mają szansę na korepetycje i jakoś ich dzieciom idzie w granicach do 30-40 %, oscylują między ocenami 1,1 +, 2, 2+. Zapewniam, że Ci uczniowie nie zostaną inżynierami. Maturzysta, który ledwo zdał egzamin z matematyki z wynikiem w okolicach 30-40 proc. nie planuje swojej przyszłości na kierunkach politechnicznych (o czym często wspominają naukowcy z owych uczelni- lobbowanie). Natomiast niezdanie matury z matematyki blokuje rozwój wielu uczniom.
Niezamożne dzieci tylko zmagają się z porażką, wstydem, niskim poczuciem własnej wartości. Choć szkoła stara się pomóc, wyrównać szanse -dodatkowe lekcje dla licznych grup, to niestety lęk przed porażką, poczucie bezradności i niemoc tworzą blokady psychiczne, zaburzenia lękowo – depresyjne oraz osamotnienie w maturalnym cierpieniu matematycznym.
Dlatego zwracam się z prośbą i kieruję petycję o zniesienie obowiązku przystępowania do egzaminu maturalnego z matematyki. Proszę, zostawmy matematykę dla chętnych pasjonatów. Szanujmy różnorodność umysłów.
Przypisy: Raport OECD (2023) wskazuje, że poziom stresu wśród uczniów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie.
Badania CBOS (2022) pokazują, że ponad 60 % uczniów uważa obowiązkową maturę z matematyki za zbędną.
Informuję, że przewiduję upublicznienie treści niniejszej petycji na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.
Anna Drożdż psycholog, mama.
10.02.25
Petycja o zniesienie obowiązkowej matury z matematyki (art. 63 Konstytucji RP). Uzupełnienie uzasadnienia.
Zwracam się z żądaniem usunięcia obowiązkowego przedmiotu matematyki na nieobowiązkowej maturze. Nie chcę obniżać poziomu pisemnej matury z matematyki. Chcę pozostawić maturzyście wybór trzeciego przedmiotu maturalnego. Wynika to z faktu na zainteresowania, zdolności i możliwości uczniów. Nie ma mojej zgody na ostracyzm intelektualny młodych ludzi w Polsce (z uwagi na niezdanie matury z matematyki – co piąty, szósty uczeń) ), bo niestety lewa półkula mózgu blisko ucha nie rozwinęła się u danej osoby.
Informuję, że petycję na dzień 10.02.25 poparło ponad 20.000 obywateli.
Anna Drożdż
P.S Jeśli zgadzasz się ze mną, proszę, prześlij i udostępnij dalej petycję np. Messenger, Facebook, Instagram. Nagraj materiał promocyjny odnośnie do zniesienie obowiązkowej matury z matematyki i wstaw gdzie masz zasięg. To bardzo ważne, bardzo Ciebie o to proszę. Dlaczego ? Istnieje tzw. zjawisko dyfuzji odpowiedzialności, efekt widza, które zakłada, że im więcej osób przygląda się jakiemuś krytycznemu zdarzeniu (np. wypadkowi), to maleje szansa na udzielenie pomocy ofierze. Osobista odpowiedzialność za podjęcie reakcji „rozprasza” się między wszystkich obserwatorów – tu wszystkich czytających. TY pomyślisz, ja nie prześlę dalej, nie udostępnię, wówczas ja mogę sobie nie poradzić, bo będzie nas za mało, a potrzebna jest organizacja i mobilizacja Wszystkich kogo sprawa dotyczy. Może możesz pomóc inaczej, masz pomysł, daj znać ,napisz do mnie.
Dr A. Lewandowska krajowa konsultant ds. psychiatrii dzieci i młodzieży pisała już samotnie do MEN, odejdźmy od matury z matematyki, ale wiceminister Lubnauer ''mówi'' nie ma, takiego problemu (z matematyką, maturą z matematyki). Zawołajmy razem z Panią Doktor, Niech WIELCY LUDZIE nas maluczkich usłyszą. Stop matematycznym kajdanom.
Dziękuję Wszystkim za zainteresowanie tematem , każdy głos, rozesłanie dalej naszej petycji.
Chronologia i bieg wydarzeń - Petycja do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
1.Nadanie listu poleconego do Sejmu 07.01.25, powrót żółtej zwrotki do adresata 15.01.25
2.Zamieszczenie na stronie Sejmu informacji na temat petycji: nr petycji , data złożenia , podmiot wnoszący petycję , tematyka petycji , stan aktualny- brak
Załączam : opinie ekspertów (Katarzyna Kucharska prof.dr hab.n.med., pracownik naukowy i wykładowca UKSW ,dr A. Lewandowska - konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży).
Zatem :
psychiatra,Katarzyna Kucharska prof.dr hab.n.med. , pracownik naukowy i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Witam serdecznie Jestem profesorem psychiatrii i wykładowcą w Instytucie Psychologii UKSW w Warszawie. Popieram petycję i gorąco proszę o rozprzestrzenianie jej w różnych środowiskach celem uzyskania jak największego poparcia. W Instytucie Psychologii UKSW realizujemy projekt badawczy dotyczący oceny stresu, depresji, lęku oraz ryzyka samobójczego u maturzystów z dyskalkulią i ta problematyka jest na agendzie spraw rzecznika ds. pacjentów.
Proszę środowiska psychologiczne, psychiatryczne, pedagogiczne, rodziców i szkoły o połączenie sił w walce o prawo do wyboru przedmiotów maturalnych u młodzieży z dyskalkulią. Obserwuję nasilone epizody depresji, aktów autodestrukcji i prób samobójczych u pacjentów w związku z nałożonym obowiązkiem egzaminu maturalnego z matematyki, który często przerasta możliwości neuroatypowego mózgu maturzysty z deficytami neurorozwojowymi, w tym dyskalkulią. Dyskalkulia, nazywana również dysleksją matematyczną, jest zaburzeniem neurorozwojowym objawiającym się trudnością w nauce matematyki i arytmetyki przy prawidłowym lub nawet ponadprzeciętnym ilorazie inteligencji. Częstość występowania dyskalkulii w środowisku szkolnym wynosi obecnie około 3 do 6%, z podobnym rozkładem pomiędzy chłopcami i dziewczętami. Osoby z dyskalkulią mają trudności w uczeniu się tabliczki mnożenia, z rozumieniem pojęć matematycznych, odczytywaniem symboli matematycznych, z wykonywaniem operacji matematycznych (niedokańczanie działań matematycznych), z zaburzeniem funkcji wzrokowo-przestrzennych, w tym rysowaniem figur geometrycznych i określanie ich lokalizacji względem innych przedmiotów.
Niestety dyskalkulia jest zaburzeniem, które utrzymuje się przez całe życie, chociaż wczesna diagnoza i terapia tego zaburzenia może poprawić umiejętności matematyczne. Zdawalność egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z matematyki wśród uczniów z dyskalkulią plasuje się około 50%, co oznacza, iż co drugi maturzysta musi podejść powtórnie do egzaminu maturalnego, co powoduje ogromny stres związany z wysokim ryzykiem ponownego niezdania egzaminu maturalnego oraz rezygnacji z marzeń i ambicji dt. studiów wyższych.
„Co mam zrobić ze swoim życiem jak nie zdam matury z matematyki, którą na egzaminie próbnym piszę poniżej 20%?” zapytała płacząc na konsultacji psychiatrycznej maturzystka ze średnią 4,7 i osiągnięciami w olimpiadzie z języka angielskiego. Nic nie umiem robić poza nauką w szkole, marzyłam o studniach prawniczych”. Z pacjentami cierpią całe rodziny poszukujące rozwiązań w dodatkowych korepetycjach z matematyki albo anglojęzycznej kosztownej edukacji w ucieczce przed maturą z matematyki w polskiej szkole. Dziękuję za każdy głos wsparcia w słusznej sprawie - w poprawie zdrowia psychicznego naszej młodzieży i prewencji ludzkich dramatów.
Prof. Katarzyna Kucharska, specjalista psychiatra www.pozytywnapsychiatria.pl ,Fundacja Pozytywna Psychiatria www. fundacjapozytywnapsychiatria.pl
A teraz ja zwracam się do Ciebie Czwarta Władzo, autorka tej petycji.
Czwarta Władzo, proszę przyglądaj się sprawie. Niech ten temat wybrzmi, bo uważam, że dzisiejszy system, czyli obowiązkowy przedmiot matematyka na nieobowiązkowej maturze, przekreśla wiele osób, rzuca ich na kolana. A za tym idą zaburzenia depresyjne, niska samoocena (bo matematyka 8%- 28%), a wyniki z innych przedmiotów w tym z rozszerzeń wysokie.
Czwarta Władzo dzisiejszą maturę z matematyki zda Janko Muzykant, bo dzięki muzyce ma dwie pracujące półkule mózgowe. Wszyscy mamy różne rodzaje inteligencji i predyspozycje. Ja mam inteligencję emocjonalną ( inter i intrapersonalną ). W szkołach nikt tego rodzaju inteligencji nie wyłapuje i nie rozwija, a wyłapywanie takich dzieci zmniejszyłoby przemoc rówieśniczą. W tej inteligencji widzisz jakieś zjawisko poniżej pasa i grzmisz, bo tak reaguje twój układ limbiczny. Inaczej jest u matematycznych, Minister Lubnauer matematyk ma inteligencję matematyczną posługuje się językiem liczb, dla niej dzieci, które nie są w stanie zdać matury z matematyki i jej nie zdały nazywa '' odsetkiem- rozmowa z B. Rymanowskim - Radio- Zet''. Wszystkie nasze mózgi się różnią. Niektórzy nie są w stanie zdać obowiązkowego przedmiotu matematyka na nieobowiązkowej maturze. Dla dzieciaka z dyskalkulią matematyka to chińskie znaczki. Dla dzieciaka z zakłóceniami w wyobraźni przestrzennej, geometria to bazgroły, fantazyjne linie. Twój mózg o tym zdecydował.
Dlatego Czwarta Władzo uważam, że obecny system edukacyjny jest wadliwy i wymaga zmian. Nie chodzi o obniżanie poziomu, bo dla matematycznych obecna podstawa z matematyki to łatwizna (wystarczy podstawić liczby do wzoru, jest kalkulator ,wzory). Niemniej niektórzy się tego nie nauczą i kropka. Dla dzieci z zaburzeniami jak mówi dr A. Lewandowska krajowa konsultant ds. psychiatrii dzieci i młodzieży to (wspinaczka na Mount Everest). Konieczna jest zmiana systemu- podstawa z matematyki na nieobowiązkowej maturze powinna być dla chętnych czy pasjonatów.
Dla jasności, dla mnie matematyka to królowa nauk i mistrzyni cierpienia. Jako psycholog znam masę osób, którym obowiązkowy przedmiot matematyka na nieobowiązkowej maturze złamała lub łamie życie i nazywają ją przekleństwem. A za tym dla wielu młodych ludzi idą następstwa w kondycji zdrowia psychicznego. Brak dobrostanu psychicznego, zaburzenia depresyjne, lękowe, czy myśli samobójcze. Więc tak długo jak system edukacyjny pozostanie niezmieniony, kondycja psychiczna polskiej młodzieży a następnie ich rodzin, pozostanie …
W tym miejscu odniosę się do słów Minister Hall, która zapytana 10 stycznia w odniesieniu do mojej petycji mówi: Zacznijmy od tego, czy w ogóle matura jest obowiązkowa - mówi była minister. – Nie jest. Można być szczęśliwym człowiekiem, nie mając matury. Nie każdy ma też predyspozycje do uczenia się języka polskiego czy obcego, a te egzaminy także obowiązują zdających egzamin dojrzałości – zaznacza Hall.
To ja zadaję pytania Pani Minister. To po co Pani Minister zdawała maturę jak można być szczęśliwym człowiekiem bez matury? Czy byłaby Pani w tym miejscu w swojej karierze zawodowej bez matury? Z tego co pamiętam to w Sejmie, tylko 1 osoba na 460 posłów nie ma matury. Zatem matura (wykształcenie) jest naszym paszportem do przyszłości, bo jutro należy do tych, którzy przygotują się do niego dziś (Malcolm X). A ty dzieciaku w obecnym systemie nawet nie masz możliwości nabycia tego paszportu, bo nie wpisałeś(aś) się w kanon (mózg- matura - podstawa matematyki) ustalony przez ówczesnych posłów.
Uwaga. Ja nie podważam ważności matematyki. Matematyka to królowa nauk. Kilkanaście lat temu jakby uczelnie techniczne lobbowały (matura z przedmiotu matematyka musi wrócić). Gdzie znajdę wyniki badań ówczesnych twierdzeń i przesłanek o masach szturmujących uczelnie techniczne i matematyczne wraz z maturą z matematyki, pod czyim nazwiskiem szukać?
Czwarta Władzo, 19,2 młodzieży uważa, że matematyka nie będzie potrzebna im w życiu, (badanie EduNav Wpływ lęku matematycznego na uczniów i rodziców w Polsce) i spędzają długie godziny, dni, aby dobrnąć do 30 – 40 procent. Czy wiesz, ile ich to kosztuje i ich rodziców ? Co się dzieje w domach i w szkołach na zebraniach odnośnie matematyki?
Czwarta Władzo, ja widzę i słyszę, że obowiązkowy przedmiot matematyka na nieobowiązkowej maturze, łamie wiele dzieciaków. Już na starcie system zabiera młodemu marzenia. Niektórzy mówią, my to samo możemy powiedzieć o polskim, że inni nie mają predyspozycji do języka polskiego. Dodam zatem językiem matematycznym :Wielcy Ludzie nie widzicie tej odwrotności liczb- oblanie matur- ilość na matematyce a polskim? MEN grzmiał o wynikach matur w "Szkole w chmurze”, a wyniki matur z matematyki na przestrzeni lat nikogo nie niepokoją (z wyjątkiem NIK). Nie norma stała się normą. To tylko odsetek i statystyka...Tylko NIK pochylił się nad problemem (analiza, wnioski).
Ja widziałam ten odsetek w sierpniu 2022 roku, gdy pracowałam jako psycholog w łódzkiej szkole podstawowej i szłam jako zespół nadzorujący do pracy w liceum na poprawki matur. Była to sala gimnastyczna z masą dzieciaków podchodzących do matematyki ( dzieci z inteligencją kinestetyczną )i jeden maturzysta w małej ,innej sali (język polski).
Obecnie gdy poruszyłam temat , jest lobbowanie środowiska korepetytorskiego i matematycznych swoimi twierdzeniami. Mówią, że matematyka uczy logicznego myślenia. A i owszem, ale w teorii. Dzieciaki rozwiązują zadnia szablonami, schematami. Proza życia i szara rzeczywistość są inne. Korepetycje, korki, korki. Matematyczni i korepetytorzy powiadają, że bez matematyki narodzą się analfabeci finansowi i nie będą umieć obliczyć procentów w banku. Niesamowite ja wiem, że procenty są w podstawówce, a zadania o pożyczkach bywają na egzaminie ósmoklasisty. Pytam czy ktoś ze środowisk matematycznych wnosił na przestrzeni lat do MEN pomysły , sugestie jakichkolwiek programów naprawczych do nauczania matematyki w szkołach średnich w celu zwiększenia zdawalności matury z tego przedmiotu? Czy ktoś z matematycznych opracował programy naprawcze aby pomóc uczniom? To jest problem indywidualny i systemowy.
Na koniec mam dla Ciebie Czwarta Władzo zagadkę. Co MEN zrobiło po otrzymaniu wyników NIK odnośnie do nauczania matematyki w polskiej szkole (zawartych tam wniosków, sugestiach itd.) Odpowiedź brzmi? Ile czasu minęło od momentu, gdy NIK grzmiał o nauczaniu matematyki, wadliwym systemie nauczania, liczebności klasowej , metodyce nauczania , ocenach w klasach maturalnych i sugestiach o chociaż czasowym zawieszeniu matury z matematyki ?
Czwarto Władzo oblicz, ile czasu minęło tj. dni, tygodni, miesięcy od podania wniosków NIK i co system edukacyjny z tym zrobił z poprzednią i ówczesną władzą? Wiesz ja spotkałam się z informacją na librusie - szczęśliwy numerek - 40 , czyli tak liczne bywają klasy w liceach. Aby wybrzmiało to wina SYSTEMU, który...
Dlatego Czwarta Władzo przyglądaj się tej sprawie, bardzo Ciebie proszę, nie dla mnie ,ja swoją maturę mam , ale dla młodego pokolenia.
Z wyrazami szacunku
Ania Drożdż psycholog i mama
Kilka linków;
https://www.bryk.pl/artykul/matura-bez-obowiazkowej-matematyki-pomysl-poparlo-ponad-15-tys-osob
https://strefaedukacji.pl/nie-kazdy-musi-miec-mature-byla-minister-edukacji-o-zniesieniu-egzaminu-z-matematyki/ar/c5p2-27156629. To z tej wypowiedzi. Masło maślane.
https://www.zawszepomorze.pl/artykul/17534,nie-dla-matematyki-na-maturze-jest-petycja
https://www.slowopodlasia.pl/artykul/34303,nie-chca-matematyki-na-maturze-tysiace-podpisow-poparcia
https://www.zawszepomorze.pl/artykul/17534,nie-dla-matematyki-na-maturze-jest-petycja
Koniec matury z matematyki? Rodzic: Skrzywdzicie uczniów
Koniec z obowiązkową maturą z matematyki 2026? Wskazano powód tego rozwiązania - ESKA.pl
Matura z matematyki niepotrzebna? Tysiące podpisów zebrane, co na to MEN?
Wprowadziła obowiązkową maturę z matematyki. Dziś Katarzyna Hall mówi o zniesieniu progu
„Nie” dla matematyki na maturze. Jest petycja
Matura bez matematyki? Jest odpowiedź MEN - Dziennik.pl
Nie chcą matematyki na maturze. Tysiące podpisów poparcia
Likwidacja obowiązkowej matury z matematyki. Pomysł zyskuje poparcie, ale zdecyduje MEN
https://www.telewizjagorzow.pl/artykul/9733,nie-chca-matematyki-na-maturze-tysiace-podpisow-
Psycholożka chce zniesienia egzaminu z matematyki na maturze. "Nie każdy ma predyspozycje"
Maturzyści przerażeni matematyką. Żaden inny przedmiot nie uległ takiej testomanii - Polityka.pl
Czy matematyka na maturze powinna zostać obowiązkowa?
Obowiązkowa matura z matematyki to błąd? "Polska to zacofany kraj"
Koniec z obowiązkową maturą z matematyki 2026? Wskazano powód tego rozwiązania - ESKA.pl
Koniec z maturą z matematyki? "Zdałam i szczęścia mi to nie dało"
Psycholożka chce zniesienia egzaminu z matematyki na maturze. "Nie każdy ma predyspozycje"
Niedługo będziemy rządzeni przez matołów i bęcwałów
#TylkoSzczerze... - Jedynka - Program 1 Polskiego Radia | Facebook
https://poznan.tvp.pl/84753888/nie-dla-matematyki-na-maturze-29012025https://www.google.com/search?
"Należę do pokolenia, które nie zdawało obowiązkowej matury z matematyki. Radzę sobie w życiu"
"Przez wiele lat nie było obowiązkowej matematyki na maturze. Żadna katastrofa się nie zdarzyła"
Nowacka: każde dziecko powinno mieć zapewnioną jak najlepszą edukację !!!!!!!!
Pradawne o maturze z matematyki ----------------
HFPC: obowiązkowa matura dla ucznia z dyskalkulią narusza...
Odczuwamy złe skutki braku matury z matematyki - Edukacja - artykuły - NEWSY - edukacja - eduBaza
Anna Drożdż Skontaktuj się z autorem petycji