Budowa tunelu pod trasa kolejową w Sosnowcu

W Sosnowcu trwa właśnie największa inwestycja kolejowa od dziesiątek lat. Dzięki niej kolejowy transport publiczny stanie jeszcze bardziej dostępny, ale zmieni się także wiele aspektów życia codziennego w Sosnowcu. To doskonała okazja, aby wrócić do tematu bezpiecznego przejścia w rejonie ulicy Dęblińskiej. Taką szansę daje tunel pod torowiskiem.

Budowa „łącznika” między ulicami Dęblińską i Naftową a Sobieskiego to duża szansa na bezpieczne i bezkolizyjne skomunikowanie dwóch części Sosnowca, bez konieczności przecinania ruchliwej trasy kolejowej.

Linia kolejowa E65, która przecina Sosnowiec, to jeden z najważniejszych szlaków szynowych w Polsce, mający charakter międzynarodowy. Na tej linii regularnie dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, a tylko śmiertelnych, między 2023 a 2024 rokiem, było aż 5.

Dzisiaj, z powodu braku możliwości przejścia na niemal kilometrze trasy, wiele osób ryzykuje zdrowie lub życie, aby przejść przez tory. Warto pamiętać, że już niedługo ruch w tym miejscu będzie jeszcze większy, a to dzięki budowie kolei metropolitalnej. Inwestycję na ogromną skalę, na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe, prowadzi Grupa ZUE.

Dzięki tunelowi, nowe połączenie dwóch części miasta otworzy możliwości dla mieszkańców, którzy dotychczas nie mieli szansy szybkiego i bezpiecznego połączenia między Starym Sosnowcem a śródmieściem i osiedlem Naftowa. To własnie tutaj mieszka kilkanaście tysiące osób, a na samym osiedlu Naftowa w ciągu ostatnich miesięcy powstało kilka nowych bloków, w których zamieszkało blisko 900 osób.

Brak dogodnego przejścia dla pieszych i rowerzystów w tej okolicy znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie sporej części sosnowiczan, zwłaszcza osób starszych, dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami.

Dodatkowo, pojawiające się zdarzenia na torach (np. wtargnięcia pieszych, wypadki) mogą prowadzić do coraz częstszych zakłóceń w ruchu pociągów, powodując opóźnienia, które ostatecznie uderzają w wizerunek kolei jako środka transportu niezawodnego i punktualnego. Ma też negatywny wpływ na dobrostan maszynistów i pracowników kolei.

Stworzenie tunelu to dodatkowy atut do skomunikowania stacji Sosnowiec Południowy oraz linii kolejowej 62. Przejście piesze w tej formie wyeliminuje ryzyko prób przekraczania torów w miejscach niedozwolonych, co stanowi dziś poważne zagrożenie, a dodatkowo inwestycja wspiera politykę ograniczania transportu samochodowego i promowania ruchu pieszego.

Proszę Was o podpis pod petycją, abyśmy mogli pokazać, że ten pomysł ma poparcie sosnowiczan i jest wart realizacji w trakcie trwającej inwestycji kolejowej.

Anna Jedynak-Rykała, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Sosnowcu
tunel2.png

tunel.png


Anna Jedynak-Rykała    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Anna Jedynak-Rykała będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Nie wyświetlimy Twojego adresu publicznie online.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Musimy sprawdzić, czy jesteś człowiekiem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...