Petycja do Radnych Miasta Bialystok dotyczaca Zintegrowanych Planow Inwestycyjnych
https://www.facebook.com/groups/1271283517280041
Białystok 17.04.2025
Wspólnota Lokali Mieszkaniowo-Usługowych
Mickiewicza 48, w Białymstoku
ul. Mickiewicza 48, 15-232 Białystok
Rada Miasta Białystok
za pośrednictwem
Przewodniczącej Rady Miasta Białystok
Pani Katarzyny Jamróz
P E T Y C J A
Działając na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 2 ust. 1-3 ustawy o petycjach, niniejszym składamy petycję w przedmiocie Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych (ZPI).
Jednocześnie na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy o petycjach oświadczam, że wyrażamy / nie wyrażamy zgody na ujawnienie moich danych osobowych na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję.
UZASADNIENIE
Zwracamy się z apelem o konsekwentne odrzucanie wniosków w przedmiocie Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych (ZPI), które w radykalny sposób zmieniają obowiązujące warunki zabudowy. Przez znaczące zmiany niezgodne z ekofizjografią i organizacją funkcjonowania osiedla rozumiemy:
-
zmianę przeznaczenia terenu,
-
znaczne zwiększenie dopuszczalnej wysokości budynków,
-
nadmierne zagęszczenie zabudowy,
-
wprowadzanie kondygnacji podziemnych w miejscach, gdzie obowiązywał ich zakaz,
-
niszczenie sąsiadujących terenów zielonych,
-
naruszanie stosunków wodnych, prowadzące do zagrożeń hydrologicznych.
Obserwujemy, że decyzje dotyczące nowych inwestycji często nie uwzględniają interesu mieszkańców i prowadzą do degradacji przestrzeni miejskiej, generując negatywne skutki społeczne i środowiskowe. Złożone 21.01.2025 r. przez firmę Eurofirma Nieruchomości sp. z o.o. ZPI, dotyczące adresu Mickiewicza 50 w Białymstoku, jest tego przykładem. Mieszkańcy osiedla Mickiewicza protestowali w tej sprawie na XI sesji Rady Miasta Białystok 24 lutego 2025 r. Radni podjęli decyzję o zwróceniu projektu inwestorowi.
ZPI to słabo sprawdzony i niedopracowany nowy pomysł w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Użycie takiego narzędzia może prowadzić do negatywnych konsekwencji: strat finansowych, problemów prawnych, spadku zaufania i reputacji, nieodwracalnych skutków środowiskowych i innych nadużyć.
Projekty niezgodne z ekofizjografią, betonujące przestrzeń miejską i niszczące tereny zielone (Co wykazała kontrola NIK 9.12.2024 jako “braki w zakresie zapewnienia ochrony terenów zielonych przed presją inwestycyjną”.) nie przyczyniają się do rozwoju miasta. Powodują natomiast jego wyludnienie. Starzejące się społeczeństwo potrzebuje zielonych miejsc do spaceru i odpoczynku w bezpośredniej bliskości swojego zamieszkania. Budowa osiedli rzeczywiście daje pewne miejsca pracy, ale są one krótkoterminowe i niekoniecznie przekłada się to na realny rozwój miasta. Inwestowanie w zrównoważoną infrastrukturę i różnorodne sektory gospodarki przynosi lepsze efekty dla mieszkańców i środowiska.
W związku z powyższym apelujemy o:
-
Odrzucanie wniosków o ZPI, które wprowadzają radykalne zmiany w zabudowie, niezgodne z ekofizjografią i organizacją funkcjonowania osiedla.
-
Przeprowadzenie rzetelnych analiz wpływu planowanych inwestycji na infrastrukturę i środowisko.
-
Uwzględnianie w decyzjach zasad zrównoważonego rozwoju, ochrony terenów zielonych i harmonijnego planowania przestrzennego.
Podpis osoby popierającej petycję ..............................................................................
Andrzej Łapuć Skontaktuj się z autorem petycji