Petycja mieszkańców ws. zatrzymania likwidacji miejsc parkingowych przy ul. Długiej
Szanowny Panie Prezydencie!
Szanowni Państwo Radni!
W związku z planowaną likwidacją części miejsc postojowych przy ulicy Długiej, jako długoletni mieszkańcy i kierowcy a także codzienni obserwatorzy ruchu samochodowego i tramwajowego w tym rejonie, zwracamy się z uprzejmą prośbą o zatrzymanie postępującego procesu likwidacji miejsc parkingowych, zlokalizowanych równolegle w ciągu ulicy Długiej w Krakowie.
Prośbę tę motywujemy aktualną sytuacją ruchu drogowego w ścisłym centrum miasta oraz naszym zdaniem wątpliwego wpływu likwidacji tych miejsc na usprawnienie komunikacji i przejezdność ulicy Długiej, również w zakresie płynnego przejazdu tramwajów. Dążąc do likwidacji problemu miasto przyjęło do głosowaniaprojekt do Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa (edycja 2024) pt. „Tak dla przejezdnej Długiej”, który ze względu na najniższe możliwe oszacowanie kosztów wykonania (tj. 25 000 zł w przypadku projektów ogólnomiejskich) został przyjęty do realizacji. Warto tutaj zaznaczyć, że sam projekt dostał nieco ponad 3000 punktów w drodze głosowania przez mieszkańców – dla porównania projekty zwycięskie zdobyły ich ponad 10 000 (każdy z osobna). W efekcie, tak jak zakładał autor przedmiotowego projektu, ma zostać zlikwidowanych łącznie aż 7 stanowisk postojowych spod adresu Długa 63 oraz Długa 72. We wskazanych miejscac, według przedstawianych wyliczeń, częściej niż w pozostałej części ul. Długiej następowały blokowania przejazdu tramwajów związane z nieprawidłowo parkującymi samochodami.
Należy natomiast podkreślić, że w kilku innych miejscach również ten problem się powtarzał. Oznacza to, że realizacja projektu (likwidacja wskazanych miejsc), co najwyżej nasili zatrzymania w pozostałych miejscach, czyli jedynie przeniesie problem w inne rejony ulicy Długiej lub na dalsze ulice sądiadujące (będące "odnogami"ulicy Długiej), a tym samym nie spełni założeń projektu „Tak dla przejezdnej Długiej".
W konsekwencji likwidacja miejsc postojowych uderzy w mieszkańców Starego Miasta (z "osiedla" Kleparz), którzy w dwójnasób rozumieją konieczność prawidłowego parkowania - w sposób nieblokujący ruchu tramwajów i sami parkując prawidłowo, gdyż niejednokrotnie są świadkami i często bezpośrednio odczuwają problemy z przejazdem przez ulice Długą. Za nieprawidłowe parkowanie najczęściej odpowiadają osoby spoza tego rejonu, często nieuprawnione do wjazdu w strefę ograniczonego ruchu (wyznaczoną na odcinku Długiej pomiędzy ulicą Szlak a ulicą Słowiańską -w obie strony- i dalej pomiędzy ulicą św. Filipa a ulicą Basztową - w przeciwnym kierunku stronę od ulicy Basztowej do ulicy Krzywej), ale korzystające z możliwości postoju przez wykupienie czasowego biletu (tj. bez abonamentu, jako jedno z uprawnień do wjazdu i zaparkowania w strefie ograniczonego ruchu) oraz ignorujące liczne znaki o sposobie prawidłowego parkowania. Wskutek ich nieprawidłowego parkowania i blokowania płynnego przejazdu ulicą Długą, zabrane zostaną miejsca parkingowe mieszkańcom.
Obserwując problemy z parkowaniem, a także z rozmów przeprowadzonych m.in. z właścicielami sklepów i innymi mieszkańcami można wywnioskować, że tak naprawdę już samo przeprojektowanie i skorygowanie sposobu parkowania przy ulicy Długiej mogłoby przynieść wymierne efekty. W wielu miejscach –
a w szczególności w rejonie miejsc zaplanowanych do likwidacji - szerokość chodnika pozwala na poszerzenie a nawet zmianę sposobu parkowania. Również w dalszej części ulicy Długiej pogłębienie zatoczek nawet o 20-30 cm nadal umożliwi wygodne korzystanie z chodnika a jednocześnie pozwoli na swobodniejsze manewrowanie i właściwe zaparkowanie samochodu w zatoczce. Oczywiste jest, że przeprowadzenie szczegółowej analizy a następnie przeprojektowanie i skorygowanie zatoczek parkingowych byłoby projektem bardziej złożonym i wymagającym zapewne większych kosztów realizacji, ale w naszym odczuciu projekt ten – podany tu jako przykładowy – przyniósłby o wiele lepszy skutek niż pozornie tańsza ale fatalna w skutkach i uderzająca w mieszkańców likwidacja miejsc postojowych.
Rozwiązaniem bliższym czasowo (na "tu i teraz"), bez konieczności przeprowadzania przebudowy w postaci zmiany architektury i infrastruktury drogowej ulicy Długiej, jest realne egzekwowanie przepisów poprzez wprowadzenie regularnych partoli (kontroli) Straży Miejskiej, monitorującej wjazd pojazdów w strefę ograniczonego ruchu oraz poprawa oznakowania pozimowego (uwidocznienie linii i uzupełnienie wybrakowanych separatorów w skrajni jezdni) oraz pionowego (bardziej czytelne i prostsze znaki, podkreślające że parking jest możliwy tylko dla pojazdów uprawnionych).
Reasumując Mieszkańcy Dzielnicy I „Stare Miasto” z jednostki urbanistycznej "Kleparz”, będącymi abonentami podstrefy A3 SPP nie powinni ponosić odpowiedzialności za notoryczne zatrzymania na ulicy Długiej, którzy mając świadomość o bliskiej skrajni parkingu do szyn taboru tramwajowego, parkują rozważnie i odpowiedzialnie. Niniejszy problem w przedmiotowej sprawie można rozwiązać na wiele sposobów, odpowiadając na problemy wymienione w powyższej petycji (bez szkody dla mieszkańców Starego Miasta).
Prosimy o uwzględnienie opinii mieszkańców, którym szczególnie zależy na poprawie jakości życia i usprawnieniu funkcjonowania ruchu w centrum Krakowa.
Marcin Śledziewski, Tymoteusz Kołacz - mieszkańcy ul. Długiej Skontaktuj się z autorem petycji