W obronie dobrego imienia naukowców i nauki

Quoted post

Ines

#126 Ines

2014-12-02 20:44

#125: - Re:  

 Szanowny Panie, mam też na myśli Panią Annę Gdulę. Czytałam o przerywaniu rdzenia kręgowego za pomocą nożyczek! Przeraża mnie też fakt, że wykorzystano w 2012 roku w Polsce 265 kotów do doświadczeń, najczęściej do badań neurobiologicznych! Wdrażane są procedury o najwyższym stopniu inwazyjności bez stosowania znieczulenia. Widziałam wstrząsające zdjęcia, które same za siebie mówią. Przyjmuję, że pracuje Pan w Ośrodku Medycyny Doświadczalnej, w takim razie proszę napisać czy to prawda. Wreszcie pozwolę sobie zapytać o zgodność ustawy z prawem wspólnotowym



Odpowiedzi


Gość

#146 Re: Ines

2014-12-04 14:47:22

#126: Ines - Ines 

 "Czytałam o przerywaniu rdzenia kręgowego za pomocą nożyczek! "

A w jakim kontekście podana była ta informacja?

Może to bżmi strasznie :-/ ale szybkie ucięcie głowy to poprawna metoda uśmiercania np. małych gryzoni. 

Istnieją zalecenia dotyczące prawidłowych - humanitarnych - metod uśmiercania ziewrząt (i doświadczalnych i gospodarskich). Metody prawidłowe to takie, które prowadzą do szybkiej utraty świadomości i do zatrzymania czynności życiowych.

Ze względu na różną fizjologię, dla różnych gatunków zwierząt i dla różnych poziomów ich rozwoju (młode/ stare osobniki) zalecane są różne metody.

 

Np. dla drobnych gryzoni dobrą metodą jest właśnie przerwanie rdzenia kręgowego (przemieszczenie kręgów szyjnych) - powoduje rozległe zniszczenie pnia mózgu i natychmiastową utratę przytomności i śmierć.

Druga zalecana metoda to dekapitacja powodująca natychmiastowe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu i również utratę świadomości i szybką śmierć. W przypadku małych (młodych) osobników o drobnych miękkich kręgach - zastosowanie ostrych mocnych nożyczek jest znacznie skuteczniejsze niż próby wykonywaniea dekapitacji małej myszki np. przy pomicy gilotyny.

Dla odmiany w przypadku gadów nie wolno stosować dekapitacji - są one zbyt odporne na niedotlenienie mózgu. 

Naukowny obowiązani są do uśmiercania zwierząt właściwymi dla danego gatunki i wieku humanitarnymi metodami.

 

pozdrawiam