Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

Quoted post

Marcus

#860 Re: Re: Re: Re: #827

2012-03-23 11:44

#852: TEMIDA - Re: Re: Re: #827

Wyrok brzmi: "..nakazuje pzwanej SM "Nowy Pustków" w Pustkowie Osiedlu złożenia oświadczenia woli przenoszącego własność na rzecz powodów .......  ........ , na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej lokalu........".  Czy w związku z takim właśnie brzmieniem wyroku jesteś pewien, że notariusz będzie zbędny i wystarczy  z tym wyrokie i postanowieniem o jego prawomocności  iść do Wydz. Ksiąg Wieczystych?

 

Odpowiedzi

TEMIDA

#867 Re: Re: Re: Re: Re: #827

2012-03-23 22:55:52

#860: Marcus - Re: Re: Re: Re: #827

 

Podstawą prawną naszych pozwów jest związek art. 49¹ ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z art. 48 ust 1 tej ustawy

Art. 49¹ ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi:

Osoba, która na podstawie ustawy może żądać ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu, w razie bezczynności spółdzielni, może wystąpić do sądu z powództwem na podstawie art. 64 Kodeksu cywilnego w związku z art. 1047 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Koszty sądowe oraz koszty zastępstwa procesowego pokrywa spółdzielnia.

Art. 64 kodeksu cywilnego

Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie.

Art. 1047 kodeksu postępowania cywilnego.

§ 1. Jeżeli dłużnik jest obowiązany do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, prawomocne orzeczenie sądu zobowiązujące do złożenia oświadczenia zastępuje oświadczenie dłużnika.

Przed notariuszem stają strony jeśli obydwie mają bezsporną wolę złożenia oświadczeń w określonej sprawie. W przypadku przeniesienia na lokatora odrębnej własności lokalu spółdzielnia oświadcza, że przenosi własność lokalu na lokatora, a lokator oświadcza, że przekazaną mu własność przyjmuje. Jeśli spółdzielnia nie ma woli przekazania lokatorowi odrębnej własności lokalu strony stają przed sądem. Stwierdzenie przez sąd, że spółdzielnia ma obowiązek przeniesienia na lokatora własności lokalu zastępuje oświadczenie, które spółdzielnia powinna była złożyć przed notariuszem.

Rolą notariusza jest urzędowe potwierdzenie faktu dobrowolnego złożenia oświadczenia przez osoby fizyczne i prawne. Notariusz działa tu w roli funkcjonariusza państwa. W przypadku braku dobrej woli jednej ze stron działanie musi podjąć sąd, czyli również funkcjonariusz państwa. Przepisy nie przewidują konieczności potwierdzania przez notariusza oświadczeń złożonych przez funkcjonariusza wymiaru sprawiedliwości.

Prawomocny wyrok należy zatem doręczyć sędziemu orzekającemu w wydziale ksiąg wieczystych, który w oparciu o ten wyrok  wyda postanowienie w sprawie założenia księgi wieczystej i dokonania w niej stosownych wpisów. Jeśli wyrok nakazuje spółdzielni złożenie stosownego oświadczenia woli to oznacza, iż sąd stwierdza, że spółdzielnia ma obowiązek złożenia takiego oświadczenia a takie orzeczenie zgodnie z art. 1047 kpc w zw z art 64 kc  zastępuje deklarację spóldzielni.