Ocalmy księgarnię Tarabuk
Szanowni Państwo!
Prosimy o wzięcie udziału w obronie prawie dwudziestoletniej księgarni Tarabuk, która dostała wypowiedzenie najmu z Zamku Ujazdowskiego CSW w Warszawie
Podpiszcie petycję, którą kierujemy do Ministerstwa Kultury, udostępnijcie w Swoich mediach społecznościowych i zachęćcie znajomych do przyłączenia się lub piszcie Własne listy do CSW lub Ministry Kutury Hanny Wróblewskiej (szczegóły poniżej)
Dziękujemy!
Rodzina Bułatów - księgarzy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pani Ministra
Hanna Wróblewska
Szanowna Pani,
zwracam się z prośbą o działanie, które umożliwi księgarni Tarabuk pozostanie w Zamku Ujazdowskim przy Centrum Sztuki Współczesnej. W październiku otrzymałem wypowiedzenie umowy najmu z końcem roku. Pani Kamila Bondar p.o. dyrektorka nie widzi dla nas miejsca w swojej wizji Centrum.
Księgarnia Tarabuk, która w maju przyszłego roku obchodziłaby jubileusz XX lecia, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku księgarskim i jedną z wizytówek kulturalnej stolicy. Naszą księgarnię
w swoich książkach wspominają Zygmunt Miłoszewski, Joanna Jagiełło, Remigiusz Mróz; w najbliższych tygodniach swoją premierę będzie miał film dokumentalny o Tarabuku zrealizowany przez znane twórczynie,
Katarzynę Kultys i Agnieszkę Kokowską z udziałem m.in. Wojciecha Diduszko i Romana Kurkiewicza (poniżej link do zapowiedzi filmu w serwisie YOU TUBE)
https://youtu.be/BimXAYueYjw?si=nSSQGxeF4-8vGUT6
Cztery razy stawaliśmy na podium Plebiscytu Ulubiona księgarnia Warszawy, organizowanego przez PIK i Wydział Kultury m.st. Warszawy także i w tym roku, otrzymując około 25% wszystkich głosów oddanych w czterech kategoriach.
Trzykrotnie realizowaliśmy dotacje z programu "Partnerstwo dla książki"Instytutu Książki.
Dwukrotnie zostaliśmy zakwalifikowani do programu Certyfikat dla Małych Księgarni m.in. za wkład w upowszechnianiu czytelnictwa oraz za kulturotwórczą rolę, jaką pełnimy dzięki wyselekcjonowanej ofercie książek wartościowych oraz organizowanym spotkaniom autorskim.
Od 2005 roku w naszej wyjątkowej, bo przyjaznej wszystkim pokoleniom księgarni odbyło się ponad 2,5 tys. spotkań autorskich, dyskusyjnych - na ważne społecznie tematy, a naszymi partnerami byli m.in. Fundacja im. Kościelskich, Festiwal Nauki Marty Fikus, Polskie Radio, Nagroda Literacka m.st. War
szawy, polska sekcja IBBY, Teatr Lalka, festiwal filmowy Młode
Horyzonty, Centrum Praktyki Stoickiej, czasopismo Konteksty, Kolegium Otryckie czy Inicjatywa Firm Rodzinnych Andrzeja Bliklego.
Gościli u nas m.in. Adam Bodnar, Ka
tarzyna Grochola, Ewa Łętowska, Monika Płatek, Joanna Olech, Antoni Zięba, Piotr Rypson, Justyna Bednarek, Marcin Szczygielski, Sylwia Chutnik, Łukasz Orbitowski, Tomasz Stawiszyński oraz wielu innych ważnych dla polskiej nauki i kultury autorów i autorek.
Gościliśmy środowiska organizacji społecznych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, praw zwierząt, środowiska kobiece, twórcze. Organizacje działające na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób wykluczonych w tym zakresie. Organizacje zagraniczne i z zagranicy, m.in. za angażowane w popularyzację kultury ukraińskiej i białoruskiej.
W mediach społecznościowych Tarabuka obserwuje ponad 11 tys. osób.
Dorosło pokolenie dzieci klientów naszej księgarni. Pamiętają, jak rodzice przyprowadzali je na Tarabajania, kultowe w historii Tarabuka spotkania dla najmłodszych. Naszym marzeniem jest, aby i oni wraz zeswoimi dziećmi, wciąż mogli do nas zaglądać. Mamy klientów, dla których wizyta w Tarabuku przy okazji wyjazdów służbowych lub rodzinnych jest obowiązkowym punktem na mapie stolicy. A będąc u nas, interesują się
ofertą Zamku Ujazdowskiego.
W swojej historii Tarabuk cztery razy był zmuszony do przeprowadzek i za
każdym razem był to dla nas olbrzymi wysiłek rozpoczynania niemal od
zera, na który dziś już nas nie stać.W każdym nowym miejscu trzeba się niejako nauczyć oddychania we wspólnym rytmie. Mimo otwartości na romowę i szukanie wspólnych rozwiązań, a także gotowość kompromisu, dyrekcja podtrzymała decyzję o wypowiedzeniu.
Na mapie Polski niezależnych księgarń stacjonarnych pozostało już tylko 991. W Warszawie jesteśmy jedną z nielicznych. Liczymy na mecenat Ministerstwa Kultury, któremu podlega CSW, i z którym współpracowaliśmy zgodnie przez ostatnie lata. Nie bierzemy pod uwagę przeprowadzki, będziemy zmuszeni zamknąć Tarabuka.
Jeśli i my pozostaniemy na tej mapie, będzie to wielką radością dla nas
i tysięcy warszawianek i warszawiaków!
Prosimy, niech Tarabuk pozostanie w Zamku.
Jakub Bułat z rodziną, Księgarnia Tarabuk Skontaktuj się z autorem petycji