SPPN to zmiany nie tylko dla kierowców! Petycja w sprawie wyznaczenia kontraruchu i stref tempo 30 na na Pradze-Północ
Warszawa, 1.12.2021 r.
Zarząd Dróg Miejskich
Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym
Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
Szanowni Państwo,
w związku z trwającymi obecnie konsultacjami społecznymi dotyczącymi projektów organizacji ruchu związanymi z ewentualnym rozszerzeniem strefy płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN) na Pradze-Północ o okolice placu Hallera (osiedla Praga II i Praga III) oraz Szmulowiznę z Michałowem apelujemy o uwzględnienie w projektach opisanych poniżej propozycji, które dotychczas nie zostały wzięte pod uwagę.
Rozszerzenie strefy płatnego parkowania na Pradze-Północ tak, by jej granica opierała się na naturalnej barierze wału kolejowego to oczekiwana zmiana, o którą wiele mieszkańców i mieszkanek wnioskowało już przy okazji konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2019 r. podczas poprzedniego rozszerzania SPPN na Pradze. Mieszkańcy i mieszkanki obawiali się wtedy ucieczek ze strefy, zastawiania chodników i rozjeżdżania trawników na terenach graniczących z nową SPPN. Dziś możemy powiedzieć, że ich obawy niestety okazały się słuszne. Mimo to zaproponowane zmiany w organizacji ruchu w okolicach placu Hallera i na Szmulowiźnie nie powinny odpowiadać wyłącznie na potrzeby kierowców i ich oczekiwanie wyznaczenia jak największej liczby dostępnych miejsc postojowych. Nadrzędnym celem wdrażanych zmian powinno być zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, a przynajmniej niedopuszczenie do pogorszenia warunków dla nich. Dlatego apelujemy o:
- Uwzględnienie kontraruchu rowerowego w projektach organizacji ruchu na wszystkich nowych ulicach jednokierunkowych. Nie powinno się dopuszczać do tego, by utrudnienia dla rowerzystów były długotrwałe – a taki niestety był efekt wdrożenia SPPN w 2020 r. Na co najmniej dwa lata obniżono atrakcyjność transportu rowerowego, i to wbrew strategii transportowej Warszawy. Zwracamy ponadto uwagę, że niewyznaczenie kontraruchu spowoduje pogorszenie warunków także dla pieszych, ponieważ część rowerzystów na pewno zdecyduje się na jazdę chodnikiem, by nie nadrabiać drogi. Rowerzyści, którzy wybiorą jazdę zgodną z przepisami, będą musieli uczestniczyć w ruchu na największych ulicach obszarów, co jest uciążliwe także dla kierowców – dobrym przykładem jest ul. Szwedzka, która częściowo przejęła ruch rowerowy z ul. Czynszowej, Środkowej i Konopackiej. Dodatkową zaletą wyznaczenia kontraruchu będzie natomiast ograniczenie prędkości na jezdni do 30 km/h.
- Mimo, że przepisy dotyczące kontraruchu nie zobowiązują do korzystania z urządzeń i rozwiązań wymuszających powolną jazdę, apelujemy o zastosowanie ich wszędzie tam, gdzie to konieczne, oraz o wprowadzenie strefy tempo 30. Praga II i III oraz Szmulowizna z Michałowem to obszary zwartej zabudowy mocno nasycone placówkami oświatowymi, w okolicy których niezbędna jest poprawa bezpieczeństwa. Na wielu ulicach już dziś ruch jest spokojny, a obowiązujące ograniczenie do 50 km/h to tak naprawdę fikcja. Co więcej, często jazda z prędkością 50 km/h nie mogłaby odbywać się na nich bezpiecznie. Prawne usankcjonowanie obowiązujących realnie niższych prędkości ureguluje również ruch urządzeń transportu osobistego (UTO), czyli popularnych hulajnóg elektrycznych, które na drogach z wyższą dopuszczalną prędkością muszą poruszać się chodnikiem, co z kolei rodzi konflikty z pieszymi.
- Wyznaczenie kontraruchu i uspokojenie ruchu na ulicach objętych poprzednim powiększeniem SPPN (najlepiej w formie wyznaczenia strefy tempo 30) zgodnie z raportem z konsultacji społecznych w 2019 r.
Poniżej przedstawiamy listę mieszkańców i mieszkanek Pragi oraz pozostałych mieszkańców i mieszkanek Warszawy, którzy popierają zaprezentowane przez nas powyżej postulaty. Podpisy były zbierane zarówno w formie papierowej, jak i online. Raz jeszcze zwracamy się do Państwa o uwzględnienie ich głosu w trakcie opracowywania zmian związanych z ewentualnym rozszerzeniem SPPN na Pradze.
Z wyrazami szacunku
Członkowie i członkinie stowarzyszenia “Porozumienie dla Pragi”
stowarzyszenie "Porozumienie dla Pragi" Skontaktuj się z autorem petycji