Tramwaj na poznański Golęcin - nowe szanse rozwoju sieci tramwajowej.
Szanowny Panie Prezydencie,
zwracamy się do Pana Prezydenta w sprawie przywrócenia połączenia tramwajowego z Golęcinem. Takie rozwiązanie przyniesie wiele korzyści:
-
znaczące skrócenie czasu przejazdu do centrum miasta
-
możliwość jednorazowego zabrania większej ilości ludzi - oszczędność czasu i mniejsza liczba pojazdów potrzebnych do obsługi połączeń autobusowych
-
wydzielone torowisko nie kolidowałoby z samochodami i innymi pojazdami komunikacji miejskiej
-
pętla tramwajowa / przystanek buforowy na Golęcinie byłby punktem przesiadkowym na autobusy jadące do odleglejszych zakątków Poznania (Os. Literackie, Strzeszyn, Kiekrz)
- obecnie (od 2024 roku) budowany jest wiadukt nad torami kolejowymi, przecinającymi ulicę Wojska Polskiego i Lutycką - trwa budowa wiaduktu na Lutyckiej - a pod koniec bieżącego roku ma się rozpocząć budowa drugiej przeprawy na Wojska Polskiego
- wspomniane wiadukty umożliwią przyszłe rozwinięcie sieci tramwajowej w północno - zachodniej części stolicy Wielkopolski
- trasę tramwajową na Golęcin można przedłużyć w przyszłości do stacji kolejowej Poznań - Podolany
-
szybka obsługa przewozowa studentów zamieszkujących domy akademickie na Golęcinie i uczęszczających na zajęcia w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego (dowóz tramwajem do centrum miasta)
-
szybka obsługa przewozowa mieszkańców ulicy Dojazd i Podolańskiej (dowóz tramwajem do centrum miasta)
-
szybka obsługa węzła przesiadkowego Wojska Polskiego / Niestachowska i wjazd na istniejące torowisko na ulicy Wołyńskiej.
Na wysokości przystanku autobusowego „Golęcin” mogłaby się znajdować pętla tramwajowa lub przystanek buforowy. Obecnie tabor poznańskiego przewoźnika zwiększył się o tramwajów dwustronne, dwukierunkowe. Plany MPK dotyczą dalszych inwestycji w takie pojazdy. Te tramwaje umożliwią wahadłową obsługę linii, co znacząco skróci czas kursu i pozytywnie wpłynie na konkurencyjność komunikacji miejskiej względem samochodów. Tramwaj jest pojazdem ekologicznym, nie wydziela szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych związanych z powstawaniem smogu.
Na Golęcin mogłaby wrócić linia numer 9 lub powstać zupełnie nowa, np. przy budowie odcinków torowisk na ulicy Solnej czy w ramach istniejącego połączenia z pętlą na Unii Lubelskiej. Trasa na Golęcin umożliwia także w przyszłości wydłużenie jej aż na Strzeszyn, o co od lat proszą mieszkańcy tamtego rejonu miasta. Ponadto Miasto rozważa obecnie budowę krótkich odcinków torowisk bez pętli - trasa będąca przedmiotem tej petycji, idealnie wpisuje się w te kryteria. Odcinek torowiska mógłby zaczynać się od ulicy Wołyńskiej - Wojska Polskiego - Golęcin. Na wysokości skrzyżowania z ulicą Dojazd torowisko mogłoby skręcać w lewo w miejsce obecnego parkingu. Przystanek końcowy mógłby znajdować się tuż przy przystanku autobusowym. Byłby to początek przyszłej rozbudowy o odcinki w odległe od centrum zakątki miasta, w jego północno - zachodniej części.
Uprzejmie proszę zatem o dogłębne przeanalizowanie możliwości przywrócenia tramwaju na Golęcin. Uważam, że tramwaj powinien dojeżdżać również w miejsca, które są rekreacyjne, z dala od ścisłego centrum miasta – dużo zieleni, ścieżki spacerowe (i rowerowe), czyli doskonała przestrzeń na wypoczynek dla mieszkańców naszego miasta i przyjezdnych!
Władysław Kaczmarek
mieszkaniec Miasta Poznania
Władysław Kaczmarek Skontaktuj się z autorem petycji