W sprawie sprzeciwu wobec wykładu ks. profesora P. Bortkiewicza


Gość

/ #14

2013-12-09 23:27

8 grudnia 2013
Jego Magnificencja
Prof. dr hab. Bronisław Marciniak
Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

W związku z ostatnimi wydarzeniami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, które miały miejsce w dniu 5 grudnia podczas wykładu ks. prof. Pawła Bortkiewicza pozwalamy sobie zwrócić uwagę na istotny udział w tych wydarzeniach pracowników UAM: dra Andrzeja W. Nowaka (wydział filozoficzny), dr Marty Mazurek, dra Maciej Dudy, co jest udokumentowane na filmie dostępnym na wielu portalach internetowych (m.in. wpolityce.pl). Pracownicy UAM wspierali zachowania, które nie licują z etyką naukową i uniwersytecką zasadą wolności wymiany poglądów. Można zauważyć, że przyzwalali, sympatyzowali a może i zaplanowali działania, które jako żywo przypominają najgorsze praktyki faszystowskie z lat trzydziestych XX wieku, a także stalinowskie z początku lat pięćdziesiątych, kiedy młodzieżowe bojówki zaszczuwały wybitnych polskich uczonych. Uważamy, że daleko idące przyzwolenie na takie praktyki wykładowców UAM ze strony władz uniwersyteckich może prowadzić do bardzo negatywnych skutków społecznych, moralnych, a także właśnie naukowych. W nauce nad obiektywną i wolną wymianą argumentów biorą górę argumenty siły, histeria, prowokacja, poniżanie i pogarda wobec stron prezentujących nie tylko odmienne poglądy, ale także dowody naukowe, a taki stan rzeczy zdają się firmować pracownicy naukowi UAM.
W trosce o znakomite tradycje i naukową renomę Uniwersytetu w Poznaniu, które zostały narażone na kompromitację przez bratanie się naukowców z prowokatorami i anarchistami, zwracamy się do Pana Rektora z sugestią przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego a zrazem dyscyplinarnego, w którym wyjaśni się udział wymienionych pracowników w wyżej opisanych i szeroko komentowanych w mediach zajściach. Czy rzeczeni pracownicy prezentują określone stanowisko naukowe odzwierciedlające badania prowadzone na uniwersytecie, czy też uniwersytet traktują jako wygodne miejsce szerzenia określonej ideologii, która podważa zasady na których idee uniwersytetu zostały ufundowane.
Pozwalamy sobie także zwrócić uwagę Waszej Magnificencji, że dwoje wymienionych naukowców to pracownicy Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości funkcjonującego w ramach poznańskiego uniwersytetu, czyli tzw. Gender Studies UAM. Gender Studies to bardzo kontrowersyjny, a zarazem w pewnych środowiskach modny kierunek w humanistyce, któremu często w sposób rzeczowy i uargumentowany zarzuca się brak podstaw naukowych, ideologizację, tendencyjność, agresywność. Wydarzenia, w których uczestniczyli pracownicy UAM, w pełni potwierdza powyższe zarzuty i stawia pod znakiem zapytania sens utrzymywania komórki, która naraża na szwank dobre imię Uniwersytetu.

Maciej Witzberg
Stowarzyszenie Wielkopolscy Patrioci


https://www.facebook.com/pages/Wielkopolscy-Patrioci/260978227303055?ref=hl