W obronie dobrego imienia naukowców i nauki


Gość

/ #141 Re:

2014-12-04 00:51

#136: Isia -   "Co zrobiono temu zwierzęciu?" 

Trudno powiedzieć patrząc na wyrwane z kontekstu zdjęcie. Najprawdopodobniej temu kotu umieszczono w mózgu mikroelektrody pozwalające na rejestrację aktywności neuronów lub na stymulację elektryczną wybranych obszarów mózgu. 

Metalowa rama jest prawdopodobnie zamocowana na czas sesji doświadczalnej i pozwala na umieszczenie głowy w tzw. aparacie stereotaktycznym stabilizującym głowę w stałej pozycji w standardowym układzie odniesienia. Dla różnych gatunków zwierząt opracowane sa odpowiednie aparaty stereotaktyczne - dla ludzi też - w takich ramach mocuje się ludziom głowy w przypadku operacji neurochirurgicznych.

Oczywiście elektrody umieszczono podczas neurochirurgicznej operacji,  w sterylnych warunkach, w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu zwierze znajduje się pod opieką i otrzymuje odpowiednie leczenie przeciwbólowe, przeciw-obrzękowe i przeciwzapalne, antybiotyki i to co konieczne dla zapewnienia mu komfortu i poprawnego gojenia pooperacyjnego. 

Po co ? 

Po to by zbadać mechanizmy pracy mózgu, żeby poznać patomechanizmy zaburzeń jego pracy np. w epilepsji, po to by opracować nowe terapie. 

Efektem takich doświadczeń jest np. wprowadzenie do praktyki klinicznej techniki głębokiej stymulacji mózgu (Deep Brain Stimulation, DBS) pozwalającej na poprawne funkcjonowanie parkinsonikom.

Tego typu badania zbliżają nas do opracowania skutecznych interfejsów mózg-komputer (Brain Machine Interface, BMI, BCI), które pozwolą osobom sparaliżowanym na kierowanie skomputeryzowanymi protezami bezpośrednio poprzez  rejestrowaną elektrodami aktywność ich mózgów! 

Można wyrywać z kontekstu zdjęcie operacji neurochirurgicznej u ludzi i wołać A CO ZROBIONO TEMU CZŁOWIEKOWI??

Zamiast tego namiawiam na przeczytanie choćby stron wiki opisujących technike DBS i BMI, gdzie zdjęcie pacjenta z głową unieruchomioną  w aparacie stereotaktycznym z umieszczone jest w odpowiedznim kontekście

http:/en.wikipedia.org/ : Deep_brain_stimulation 

http://pl.wikipedia.org/ : Interfejs_mózg-komputer