STOP likwidacji Poradni Seksuologicznej

Planowane jest zamknięcie PORADNI SEKSUOLOGICZNEJ Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie – jedynej placówki w regionie, która zapewnia kompleksową opiekę seksuologiczną dzieciom i młodzieży w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 

W całej Polsce tylko 2 poradnie oferują opiekę seksuologiczną dla dzieci i młodzieży niezależnie od wieku!

List otwarty w sprawie dramatycznie ograniczonego dostępu do opieki seksuologicznej dla dzieci i młodzieży:ChatGPT_Image_9_kwi_2025,_21_27_40.png

Z niepokojem przyjmujemy informację o planowanym zamknięciu Poradni Seksuologicznej Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie – jednej z nielicznych placówek w Polsce oferujących specjalistyczną pomoc dzieciom i młodzieży w zakresie zdrowia seksualnego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Poradnia jest jedynym miejscem w regionie, gdzie najmłodsi pacjenci borykający się z trudnościami związanymi z przemocą seksualną, tożsamością płciową, orientacją seksualną oraz innymi problemami dotyczącymi seksualności mogą otrzymać profesjonalną, bezpłatną pomoc. Wielu z tych pacjentów nie stać na kosztowne wizyty prywatne, a czas oczekiwania na wizytę w poradniach zdrowia psychicznego (PZP) jest bardzo długi – w praktyce więc zamknięcie poradni oznacza pozostawienie tych dzieci bez jakiejkolwiek opieki. W przypadku likwidacji Poradni, najbliższym miejscem udzielającym pomocy dzieciom w podobnym zakresie i w ramach NFZ będzie placówka w Poznaniu – setki kilometrów od Warszawy, co stanowi barierę nie do pokonania dla większości potrzebujących rodzin.

Poradnia Seksuologiczna w MSB oferuje również diagnozę i opiekę lekarską oraz psychoterapeutyczną dla osób dorosłych.

Obecnie w całej Polsce:

  • tylko dwie poradnie (w Warszawie i Poznaniu) oferują opiekę seksuologiczną dla dzieci i młodzieży niezależnie od wieku;

  • w jeszcze dwóch (Warszawa i Opole) przyjmowane są osoby niepełnoletnie powyżej 16. roku życia;

  • zarejestrowanych jest 14 poradni seksuologicznych w ramach NFZ, z czego czynnych pozostaje jedynie 12;

  • aż 8 województw nie ma ani jednej poradni seksuologicznej.

Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy jest brak specjalistów gotowych do pracy w ramach NFZ – spowodowany przede wszystkim niską wyceną świadczeń, która zniechęca do podejmowania pracy w sektorze publicznym. Dodatkowe wymagania kadrowe i formalne, przy ograniczonych zasobach, uniemożliwiają utrzymanie poradni w wielu miejscach.

Apelujemy o:

  • zatrzymanie likwidacji działających poradni, które są ostatnią linią wsparcia dla dzieci i młodzieży;

  • rewizję systemu finansowania świadczeń seksuologicznych, tak by zapewnić ich realną dostępność i stabilność;

  • rozwój sieci placówek świadczących pomoc seksuologiczną dla niepełnoletnich w ramach NFZ, w całym kraju.

Ten apel składamy w imieniu pacjentów oraz specjalistów, którzy nie mogą pozostać obojętni wobec kryzysu w obszarze tak fundamentalnym dla zdrowia psychicznego, bezpieczeństwa i rozwoju młodych ludzi.

 


Ratujemy Poradnie    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Ratujemy Poradnie będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.


Musimy sprawdzić, czy jesteś człowiekiem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Ratujemy Poradnie do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...