Petycja w sprawie ustawy o ochronie zwierząt doświadczalnych


Gość

/ #87

2014-12-17 12:32

Szanowny Panie Pośle.

Na dzień 26 listopada 2014 roku zaplanowane jest wspólne posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którego celem jest rozpatrzenie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych (druk nr 2709).
Pragnę poinformować iż, w okresie od 11 października – 18 listopada 2014 roku pod petycją przeciw tej ustawie podpisało się ponad 50 000 obywateli. Petycja wraz z podpisami już dwa tygodnie temu została złożona na ręce Wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej i przekazana Marszałkowi Sejmu Radosławowi Sikorskiemu oraz posłance Domiceli Kopaczewskiej.
Projekt ustawy drastycznie obniża standardy ochrony zwierząt doświadczalnych, dopuszczając m. in. doświadczenia na zwierzętach w szkołach ponadgimnazjalnych, eksperymenty na zwierzętach bezdomnych, zabiegi uniemożliwiające cierpiącym zwierzętom wydawanie głosu (np. przecinanie strun głosowych), testowanie chemikaliów i sprzętu medycznego bez znieczulenia etc. oraz zdecydowanie zmniejsza kontrolę nad doświadczeniami. Projekt ten narusza wiele przepisów Dyrektywy 2010/63/UE – zamiast ją wdrażać wypacza jej podstawowe cele. Przyjęcie tego projektu bez poprawek postulowanych m.in. przez organizacje pozarządowe spowoduje, że nasz kraj otworzy się na przeprowadzanie w polskich ośrodkach badawczych procedur zakazanych w innych krajach jako niehumanitarne. Uchwalenie ustawy w jej obecnym brzmieniu narazi również Polskę na kary ze strony Komisji Europejskiej.

Dlatego apeluję do Pana Posła jako członka Komisji o rzetelne zapoznanie się z propozycjami poprawek do ustawy, przygotowanych przez grono profesorów Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz organizacje pozarządowe. Mam nadzieję, iż podczas głosowania nad poprawkami weźmie Pan pod uwagę zarówno etyczne aspekty sprawy jak i podnoszoną wielokrotnie kwestię niezgodności ustawy z przepisami Dyrektywy UE.