Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

Marcus

/ #1944 Re: Re: UMOWA PRZENIESIENIA WŁASNOŚCI LOKALU

2013-02-14 19:54

#1943: FUSHIA - Re: UMOWAPRZENIESIENIA WŁASNOŚCI LOKALU

W umowie ma być:

1) Dokładne określenie KTO przenosi własność i KTO GO, W SPOSÓB UPRAWNIONY, REPREZENYUJE;

2) Dokładne określenie na KOGO własność jest przenoszona;

3) Dokładne określenie TEGO PRZEDMIOTU, KTÓREGO WŁASNOŚĆ JEST PRZENOSZONA - w tym przypadku metraż, ilość i rodzaj pomieszczeń, nr mieszkania, nr bloku, określenie pomieszczeń przynależnych, których własność też ulega przeniesieniu (piwnica, garaż), nr księgi wieczystej budynku, nr działki na której jest budynek postawiony;

4) Dokładna wielkość udziału w nieruchomości wspólnej (korytarze, klatki schodowe, suszarnie, pomieszczenia dzierżawione najemcom-sklepy, itp) i wielkośc udziału w współwłasności ( lub użytkowaniu wieczystym) działki na której budynek jest posadowiony;

5) Oświadczenie, że przenoszący własność (SM), jest właścicielem przenoszonego lokalu i że dany lokal nie jest obciązony "wadami prawnymi", które uniemożliwiały by dokonania tego przeniesiania.

TYLKO TYLE I AŻ TYLE POWINNO BYĆ ZAWARTE W TEJ UMOWIE. To co będzie ponad to, a będzie dodaniem jakichś dodatkowych uprawnień SM, może być uznane za póbę skłonienia Pani rodziców do "niekorzystnego rozporządzenia swoim majatkiem" (to jest określenie z żargonu prawniczego). Wtedy należy zarzucić to tej pani, która będzie reprezentowała kancelarię notarialną. Niestety, ale bardzo często takie umowy przygotowywują "zaprzyjaźnieni" z SM notariusze i czasem próbują "wkleić" do nich jakieś korzystne dla SM zapisy.

Wszystkie dokumenty na których umieszczona jest pieczęć notariusza (odpis;poświadczenie podpisu;umowa kupna-sprzedaży; testament;darowizna;przeniesienie własności; umowa o "dożywocie"; itp), noszą potoczną nazwę "aktów notarialnych".

Tutaj ma Pani dokładny przepis z "Prawa spóldzielczego", kto i w jaki sposób może reprezentować SM przy podpisaniu takiej umowy:

"....

Art. 54.
§ 1. Oświadczenia woli za spółdzielnię składają dwaj członkowie zarządu lub jeden
członek zarządu i pełnomocnik. W spółdzielniach o zarządzie jednoosobowym
oświadczenie woli mogą składać również dwaj pełnomocnicy.
§ 2. Oświadczenia, o których mowa w § 1, składa się w ten sposób, że pod nazwą
spółdzielni osoby upoważnione do ich składania zamieszczają swoje podpisy.

......."

Dodam tylko, że muszą być to UPOWAŻNIENIA PISEMNE Z PIECZĘCIĄ CO NAJMNIEJ SM, A NAJLEPIEJ NOTARIUSZA.

Pani asesor może sobie mieć różne zachcianki, ale Pani jako osoba BEZPOŚREDNIO ZAINTERESOWANA  z racji pokrewieństwa ma pełne prawo być przy podpisywaniu tego aktu.