Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

Quoted post

FUSHIA

#1933 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Przeniesienie własności - posty: 1728, 1730 i wcześniejsze

2013-02-06 19:39

#1931: . gość - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Przeniesienie własności - posty: 1728, 1730 i wcześniejsze

na tym zaproszeniu jest napisane cytuję...uprzejmie informuje że podpisanie aktu notarialnego przeniesienia własności w/w lokalu "wraz z udziałem w wieczystym użytkowaniu gruntu"

chodzi mi o tekst w cudzysłowiu...co znaczy ten udział w wieczystym użytkowaniu gruntu?

Ponoć u notariusza dają kartkę do prezydium w sprawie gruntu i później z prezydium nadsyłają zawiadomienie ile płacić rocznie za ten grunt. Kolega od mojego ojca dostał takowe zawiadomienie i placi 40zł gruntowe na rok.

Panowie, znawcy, wiedzą coś na ten temat?

Odpowiedzi

Marcus

#1934 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Przeniesienie własności - posty: 1728, 1730 i wcześniejsze

2013-02-06 21:42:43

#1933: FUSHIA - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Przeniesienie własności - posty: 1728, 1730 i wcześniejsze

Normalna procedura, gdy SM jest użytkownikiem wieczystym, a nie samodzielnym właścicielem gruntu na którym posadowiona jest nieruchomość (po prostu dostała go w "wieczyste użytkowanie" od Skarbu Państw). Notariusz nic nie da, tylko, gdy już zostaną przeprowadzone formalności w "Księgach Wieczystych", starostwo (lub równoważny organ administracji państwowej), jako reprezentant Skarbu Państwa na danym terenie, po zawiadomieniu go przez "KW", samo przyśle pismo o wysokości, w tym przypadku, opłaty (a nie podatku) od użytkowania wieczystego. Natomiast Urząd Miejski przyśle pismo zawierające wysokość rzeczywiście podatku od nieruchomości. Właśnie tylko Ci, którzy płacą podatek od nieruchomości i opłatę za użytkowanie wieczyste (lub podatek gruntowy, gdy są samoistnymi posiadaczami gruntu) mogą o sobie powiedzieć, że są WŁAŚCICIELAMI MIESZKANIA.

. gość

#1935 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Przeniesienie własności - posty: 1728, 1730 i wcześniejsze

2013-02-06 22:14:49

#1933: FUSHIA - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Przeniesienie własności - posty: 1728, 1730 i wcześniejsze

Każdy budynek jest zbudowany na określonm gruncie. Teren ten został podzielony na działki odpowiadające metrażowi i przyporządkowany do każdego lokalu w bloku. Właśnie taką małą działaczke gruntu otrzymają rodzice wraz z odrębną własnościa mieszkania i udziałem w części wspólnej(schody,korytarze itp). Za tą działeczke rodzice będą zobowiązani płacić podatek do Urzędu miasta. Wcześniej robiła to za Nich spółdzielnia a kwota ta była wliczona do wysokości czynszu. Po wypełniniu deklaracji podatkowej w Urzędzie miasta rodzice otrzymają wyliczenie tej kwoty i raz na rok lub kwartalnie zapłacą poodatek ( to te 40 zł co płaci kolega ojca). O wysokość właśnie tego podatku rodzice będą mieć pomniejszone opłaty mieszkaniowe ( tak sie to teraz będzie nazywało). To coś takiego jak czynsz tylko pomniejszony o tą kwote podatku. Do urzedu miasta można sie zgłaszać najlepiej do 14-tu dni po podpisaniu Aktu notarialnego. No i już spokojnie to naprawde nic nie jest skomplikowane. Załatwcie u notariusza a reszta wyjaśni sie po drodze...