Petycja o upamiętnienie 80. rocznicy powołania szkolnictwa podstawowego w Krajence

Szanowni Państwo,

W 2025 roku obchodzić będziemy 80. rocznicę utworzenia szkolnictwa podstawowego na Ziemi Krajeńskiej. Było to szczególne wydarzenie w historii naszego miasta. Uważam, że fakt ten powinien zostać odpowiednio zaakcentowany, choćby w symboliczny sposób, w przestrzeni publicznej. Warto również przypomnieć, że próby zainicjowania tego rodzaju szkolnictwa miały miejsce już przed wybuchem II wojny światowej, w okresie, gdy ta część Krajny znajdowała się pod administracją niemiecką.

Mając na uwadze ograniczone możliwości finansowe naszej gminy, wnioskuję:

  1. O nadanie imienia Jana Bieli i Ofiar Michniowa parkowi przy ulicy Bydgoskiej w Krajence oraz umieszczenie w jego pobliżu stosownej tablicy informacyjnej (np. na wzór tablic znajdujących się na "Szlaku Księżnej Anny").

  2. O przeniesienie tablicy poświęconej Franciszkowi Gliszewskiemu (obecnie znajdującej się wewnątrz budynku szkoły przy ulicy Bydgoskiej) w bardziej eksponowane miejsce lub ewentualne ufundowanie nowej tablicy. Powinny na niej znaleźć się nazwiska nauczycieli przedwojennej polskiej szkoły w Krajence, tj. Franciszka Gliszewskiego, Pawła Hansa i Bolesława Jęchorka.

Wyjaśniam, że Jan Biela był wieloletnim nauczycielem Szkoły Podstawowej w Krajence. Pochodził z patriotycznej rodziny, której członkowie w okresie niemieckiej okupacji należeli do Armii Krajowej. Przed wojną mieszkał w Michniowie. Był jednym z nielicznych mieszkańców tej miejscowości, którym udało się przeżyć niemieckie pacyfikacje z lipca 1943 roku. Przez całe swoje życie pielęgnował pamięć o Ofiarach tej niemieckiej zbrodni. W Krajence został również zapamiętany jako miłośnik przyrody. Pomnikiem jego pracy jest park przy ulicy Bydgoskiej, w którym pierwsze drzewa zasadził kilkadziesiąt lat temu.

Natomiast Franciszek Gliszewski, Paweł Hans i Bolesław Jęchorek byli nauczycielami przedwojennej prywatnej szkoły polskiej w Krajence, funkcjonującej w latach 1931–1932. Powodem jej zamknięcia były szykany ze strony Niemców. W okresie II wojny światowej Franciszek Gliszewski i Paweł Hans zostali zamordowani przez niemieckich nazistów.

Z poważaniem,

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Piotr Tomasz będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Piotr Tomasz do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...