Potrzeba i sens kompromisu - Projekt KONSENS
Warszawa, 30 października 2020 r.
Potrzeba i sens kompromisu
Nasz kraj nie został dotknięty przez pandemię COVID-19 bardziej niż inne. Ludzie w całej Europie i na świecie doświadczają lęku, a społeczeństwa borykają się z niepokojami społecznymi. Niepewność o zdrowie i życie połączyła się z niepewnością o ekonomiczne podstawy bytu oraz brakiem możliwości planowania jutra wobec niedostatku wiedzy o pandemii. Jednak w Polsce wszystko to potęgowane jest brakiem zaufania społecznego oraz brakiem politycznej kultury kompromisu i odpowiedzialności.
Polscy politycy nie podejmują strategicznych wyzwań klimatycznych, geopolitycznych, kulturowych, oświatowych czy zdrowotnych. Nawet w obliczu obecnej pandemii wolą uciec w doraźny konflikt, a nawet obudzić uśpione demony. Ceną tej permanentnej blokady politycznej jest osłabianie i społeczeństwa i państwa w momencie, gdy tak potrzebne jest zawieszenie sporów na rzecz rozwiązywania konkretnych problemów polskich rodzin i przedsiębiorstw.
Racją stanu od początku pandemii jest polityka budująca zaufanie do instytucji publicznych i poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa. Problem konstytucyjno-prawny, wynikły z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego należy starać się rozwiązać w ramach dotychczasowego kompromisu aborcyjnego. Można porozumieć się w sprawie zmian legislacyjnych, które usuną wątpliwości co do dopuszczalności dotychczas stosowanych przesłanek usunięcia ciąży. Pozwoli to pozostawić Polakom wolność zgodnie z prawem i sumieniem, a Kościołowi nauczać zgodnie z wykładnią wiary.
Każda próba narzucenia innym własnej interpretacji prawdy światopoglądowej czy religijnej grozi anarchizacją życia społecznego. Rządzący i opozycja stracą na tym więcej niż (jak dziś myślą) zyskają. Co więcej, przy braku wyobraźni polityków, można przewidzieć kolejne konflikty zastępcze. Oczywiście każdy konflikt w końcu się wypali. Pozostaje problem ceny i stanu demokracji po poddaniu jej kryterium ulicznemu.
Potrzebujemy dziś minimum zgody narodowej i uznania racji stanu, aby odbudować zaufanie społeczne i gospodarkę. Przekonanie rządzących, że uzyskana przewaga w wyborach pozwala narzucić większości społeczeństwa swoją wolę nie służy samej władzy, a co dopiero państwu. Zdolność do osiągania kompromisu jest dowodem siły.
Artur Bartoszewicz, Władysław T. Bartoszewski, Czesław Bielecki, Robert Bogdański, Antoni Dudek, Marcin Giełzak, Ziemisław Gintowt, Wacław Holewiński, Krzysztof Janik, Marek Kornat, Antoni Kamiński, Tomasz Krawczyk, Ariadna Lewańska, Grzegorz Małecki, Tomasz Mroczkowski, Andrzej Nowak, Katarzyna Obłąkowska, Jan Parys, Witold Radwański, Jan Stefanowicz, Przemysław Sypniewski, Wojciech Warski, Maciej Wojtyszko, Rafał Paweł Wierzchosławski, Maciej Zalewski, Aleksandra Zieleniewska.
https://projektkonsens.pl/ Skontaktuj się z autorem petycji