Pozwólcie rodzicowi przebywać z dzieckiem w szpitalu/epidemia koronawirusa
Drodzy Rodzice!
Z całej Polski docierają do nas coraz bardziej niepokojące informacje o łamaniu prawa naszych dzieci do obecności przy nich rodziców podczas hospitalizacji.
Na ten moment nie jesteśmy w stanie przewidzieć, który szpital pozwoli nam być z dzieckiem, a który nie, ponieważ zależy to od decyzji dyrekcji szpitala.
Każdy z was, kto nie godzi się na takie praktyki może podpisać się pod tą petycją.
PokażMy, że nie zostawimy naszych dzieci samych, a każda próba izolacji dziecka od rodziców będzie skutkowała naszym zdecydowanym sprzeciwem!
PRZYŁĄCZAJCIE SIĘ DO AKCJI‼️
#ZOSTAŃZEMNĄ
#POZWÓLCIERODZICOMZOSTAĆ
#STOPPRZEMOCYWSŁUŻBIEZDROWIA
Apel do Ministra Zdrowia w sprawie realizacji prawa dzieci do pobytu razem z rodzicem w szpitalu również w trakcie epidemii SARS-Cov-2
Od kilku dni docierają do nas niepokojące sygnały dotyczące zmian wewnętrznych regulaminów w niektórych szpitalach dziecięcych na terenie kraju, co skutkuje uniemożliwieniem dzieciom pobytu w szpitalu wraz z opiekunem prawnym.
Takie decyzje budzą nasze ogromne obawy, a ich skutki mogą być odczuwalne w postaci traumy, zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, na długie lata.
Tym bardziej są to posunięcia niedopuszczalne gdy izoluje się te najmniejsze dzieci, często karmione przez mamy piersią.
Wprowadzane obecnie restrykcje cofają nas w rozwoju podejścia do istoty obecności rodzica przy dziecku w trakcie hospitalizacji kilkanaście lat wstecz.
Jakkolwiek nie rozumielibyśmy pobudek wprowadzania takich rozwiązań, to jednak wiele szpitali potrafiło znaleźć skuteczne rozwiązania, umożliwiające pozostawanie rodzicowi z dzieckiem na oddziale, nawet w stanie epidemii. W praktyce jeden rodzic ma możliwość stałego pobytu przy łóżku dziecka, bez opuszczania w tym czasie szpitala i w obecnej sytuacji wydaje się to być optymalnym i korzystnym dla wszystkich ze stron rozwiązaniem.
Wiele badań i opracowań naukowych wyraźnie stwierdza, że obecność rodzica przy dziecku podczas hospitalizacji zmniejsza znacząco u dziecka lęk i poziom stresu, co pozwala poczuć się mu bezpiecznie, a co za tym idzie ułatwia i często przyspiesza proces powrotu do zdrowia.
Odizolowanie dziecka od rodzica może powodować ogromne koszty zarówno psychiczne, jak i fizyczne nie tylko u tego pierwszego, ale i jego rodziców.
Tyle mówi się teraz o dbanie o dobrostan organizmu, w tym unikanie stresu, wysypianie się, w celu wzmocnienia odporności organizmu. Nie bardzo rozumiemy jak takie posunięcia miałyby poprawiać wyżej wspomniany dobrostan, ponieważ poziom stresu związany z taką izolacją jest niewyobrażalny. Dzieci w takiej sytuacji będą się czuć opuszczone, zaniedbane i będą przerażone. Dotyczy to również rodziców, niewiadoma co dzieje się z ich dzieckiem niejednego rodzica może doprowadzić do rozpaczy.
Ponadto nie jest tajemnicą, że polski system ochrony zdrowia boryka się z coraz większymi brakami w personelu, a rodzice co do zasady w wielu czynnościach pielęgnacyjnych wyręczają personel medyczny. W obecnej sytuacji, gdy wielu pracowników szpitali zostaje wyłączonych z pracy z powodu kwarantanny, rezygnowanie ze wsparcia rodzica przy opiece nad dzieckiem w szpitalu wydaje się być pomysłem karkołomnym i nieludzkim.
Nie sposób zignorować fakt, że takie obostrzenia mogą powodować unikanie przez rodziców szukania pomocy w szpitalu, co może skutkować ogromną tragedią w postaci utraty zdrowia czy nawet życia dziecka.Szpitale muszą być także przygotowane na zdecydowany sprzeciw, a także emocjonalne reakcje rodziców w takim stanie rzeczy, gdzie lęk powodowany epidemią i koniecznością izolacji może pogłębiać te reakcje.
Dlatego apelujemy do Pana Ministra o jak najszybsze wydanie krajowych wytycznych, dotyczących obecności i opieki rodzica nad dzieckiem przebywającym w szpitalu, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych dziecka w trakcie hospitalizacji.
Z wyrazami szacunku,
Paulina Szubińska-Gryz
Neuroblastoma Polska
Paulina Szubińska-Gryz Skontaktuj się z autorem petycji