Wstrzymanie planowanej wycinki drzew dla budowy 3. linii kolei linowej ELKA w Parku Śląskim
Chorzów, dnia 26.01.2024 r.
Marszałek Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
PETYCJA W SPRAWIE
Natychmiastowego wstrzymania planowanej wycinki drzew dla budowy 3. linii kolei linowej ELKA w Parku Śląskim do czasu opracowania projektu tejże.
Niniejszym na podstawie art. 2 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z dnia 5 września 2014 r., poz. 1195) składamy petycję w sprawie natychmiastowego wstrzymania planowanej wycinki drzew, w tym starodrzewu z przełomu XIX i XX w., w celu przygotowania przestrzeni dla budowy 3. linii kolei linowej ELKA w Parku Śląskim do czasu opracowania szczegółowego projektu przebiegu linii tej kolejki i wnosimy o podjęcie czynności jako organu właścicielskiego celem zawieszenia procedowania wniosku spółki Park Śląski o wydanie decyzji wyrażającej zgodę na usunięcie ponad 700 drzew z którym wystąpiła do UM Chorzów.
Drzewa, o których mowa zostały już oznaczone.
Petycję uzasadniamy następującymi argumentami:
- Nie został jeszcze opracowany i nie jest dostępny szczegółowy projekt przebiegu 3. linii kolei linowej na odcinku Planetarium – Stadion, zatem niemożliwe jest precyzyjne wskazanie dokładnego przebiegu trasy, a co za tym idzie pasa wycinki i konkretnych drzew.
- Nie został zaproponowany (prócz nasadzenia 2 krzewów za każde drzewo) żaden rozsądny i wskazujący na dbałość o dobrostan przyrodniczo-kulturowy Parku projekt kompensacji przyrodniczej.
- Nie został zaproponowany proces przesadzenia przynajmniej najcenniejszych przyrodniczo okazów drzew w inny rejon Parku (np. w rejon dawnej szkoły ogrodniczej, gdzie mogłoby powstać Arboretum, co jest technicznie wykonalne i stosowane w przypadku obszarów parkowych o podobnym charakterze.
- Projekt 3. linii nie będzie w 100% przebiegał w starym śladzie, gdyż wieża widokowa zbudowana przy Planetarium to uniemożliwia. Oznacza to, że dla poprowadzenia prostoliniowego odcinka staje się niezbędna wycinka drzew, które pierwotnie rosły w oddaleniu od linii starej kolejki ELKA, w tym starodrzewu w obszarze tzw. Doliny Szwajcarskiej, czyli pierwotnego założenia parkowego z okresu początków XX wieku.
- Nie przedstawiono alternatyw wobec najprostszego, tj. prostoliniowego przebiegu linii kolei linowej, np. ominięcie wieży widokowej i próba poprowadzenia pozostałego fragmentu starym śladem. Możliwości techniczne wykonania zakrętu na kolei linowej istnieją.
- Nie przedstawiono w ogóle alternatywy dla budowy 3. linii kolei linowej jako środka transportu wewnątrzparkowego i atrakcji turystycznej, którą mogła być pół wieku temu, ale już niekoniecznie w 3. dekadzie XXI wieku, gdy powszechnie znane są krzesełkowe i gondolowe wyciągi narciarskie i turystyczne. Warto zweryfikować zapewne dostępne władzom Parku Śląskiego napełnienia i wyniki sprzedaży biletów na istniejące odcinki jako wskazówkę sensowności kolejnej inwestycji. Dlatego w załączniku przedstawiamy listę możliwych alternatyw na miarę nowoczesnego parku i technologii, które mogą stanowić większą atrakcję, a jednocześnie dużo harmonijniej koegzystować z otaczającą przyrodą.
Zważywszy na powyższe wnosimy o podjęcie stosownych działań, tj. wstrzymania wycinki przed opracowaniem i opublikowaniem szczegółowego projektu oraz podjęcia dyskusji nad rozwiązaniami alternatywnymi w ramach rozpatrzenia niniejszej petycji bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy. Podkreślamy wagę wstrzymania wycinki, gdyż istnieje ryzyko, że może być ona podjęta pospiesznie, przed okresem wegetacyjnym roślin.
Załącznik 1
Propozycje alternatywnych koncepcji turystyczno-transportowych
- „Ścieżka w chmurach/w koronach drzew”, czyli ścieżka spacerowo-widokowa wśród koron drzew. Ścieżki takie, również z dostępem dla osób z niepełnosprawnością ruchową istnieją m.in. w Świeradowie, Krynicy, Ciężkowicach w Małopolsce i wielu innych lokalizacjach w Europie.
Zalety: ruch fizyczny przynajmniej na jednym odcinku trójkąta, bezpośredni kontakt z przyrodą, brak konieczności wielkoskalowej wycinki, ochrona walorów przyrodniczo-kulturowych parku, możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych lub edukacyjnych wzdłuż trasy.
- Projekt kolei linowej prowadzonej na niższych słupach lub na stałej konstrukcji (szyna podwieszana), co ograniczyłoby pas niezbędnej wycinki wokół trasy.
- Uruchomienie na trasie dawnej kolejki wąskotorowej kursowania elektrycznych pojazdów kierowanych lub autonomicznych.
Zalety: możliwość transportu zwiedzających park a niezainteresowanych korzystaniem z kolei linowej bądź ścieżki w koronach drzew, prezentacja nowych, atrakcyjnych i ekologicznych technologii transportowych (np. pojazd autonomiczny) i ich zastosowanie na niekolidującym z ciągami pieszymi śladzie wąskotorówki, przygotowanie trasy łączyłoby się ze stosunkowo niewielkimi usunięciami krzewów zarastających dawną nawierzchnię, możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych lub edukacyjnych wzdłuż trasy.
Stowarzyszenie Nasz Park Skontaktuj się z autorem petycji