Petycja w sprawie zmniejszenia liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w szkołach podstawowych i średnich

Skontaktuj się z autorem petycji

Odpowiedź z Ministerstwa Edukacji i Nauki

2023-05-12 08:02:01

Szanowni Państwo,

 



11 maja otrzymałam odpowiedź od Ministerstwa Edukacji i Nauki na petycję w sprawie przeciążenia uczniów w szkołach. Odpowiedź przytaczam poniżej. Zapraszam do dyskusji na stronie Facebook poświęconej petycji: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid031q6EX7eNufjYY914gb4UqU3q6vpru22kkU3iymDHPH1Kt6kNkjvtTATBFiVYnuNwl&id=100086789227990

 

Ewa Gierula

 



***

 



Departament Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych



DKOPP-WPPI.4013.20.2023.JS

 

Warszawa, 11 maja 2023 r.



 

Pani

Ewa Gierula



 

Szanowna Pani,

 



odnosząc się do treści pisma przesłanego do Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie zmniejszenia liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w szkołach podstawowych

i średnich (pisma o tej samej treści zostały przekazana do MEiN, zgodnie z właściwością - przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej), uprzejmie informuję.



Podstawę programową i ramowe plany nauczania dla szkół podstawowych

i ponadpodstawowych opracowali powołani przez ministra eksperci - osoby reprezentujące wysoki poziom merytoryczny w zakresie dyscypliny wiedzy, która stanowi bazę dla danego przedmiotu: doświadczeni nauczyciele, w tym metodycy, pedagodzy, egzaminatorzy. Wymagania zawarte w podstawie programowej oraz liczba godzin poszczególnych przedmiotów są dostosowane do możliwości uczniów na danym etapie edukacyjnym.



Jednocześnie, zgodnie z przepisami prawa oświatowego, realizowane w szkole programy nauczania powinny być dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów, dla których są przeznaczone. Również nauczyciel, który przedstawia dyrektorowi do zatwierdzenia i realizuje program nauczania danego przedmiotu - jest zobowiązany do indywidualizowania pracy z uczniem na zajęciach edukacyjnych odpowiednio do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Nauczyciel decyduje także, jakie metody i narzędzia edukacyjne będą efektywnie wspierać uczniów w osiąganiu wymagań określonych w podstawie programowej dla danego przedmiotu.



Tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w kl. VII wynosi 32 godziny, a w kl. VIII 31 godzin (średnio po 6, 2 godz. dziennie). Dodatkowo uczniowie realizują w tych klasach obowiązkowe zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego w wymiarze min. 10 godzin w ciągu roku (zajęcia te pomagają uczniom sprecyzować ich zainteresowania i uzdolnienia oraz ułatwiają planowanie własnego rozwoju i podejmowanie wstępnych decyzji edukacyjno-zawodowych). Uczniowie mogą również uczestniczyć w nieobowiązkowych zajęciach edukacyjnych, np. zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów, zajęciach religii/etyki. Należy podkreślić, że uczestnictwo ucznia w tych zajęciach nie jest obowiązkowe - jest decyzją ucznia oraz jego rodziców i należy jest rozważyć i przemyśleć, ponieważ wpływa na wydłużenie czasu pobytu ucznia w szkole.



Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, obowiązkiem dyrektora szkoły jest ułożenie planu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w sposób uwzględniający równomierne obciążenie uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia, zróżnicowanie zajęć

w każdym dniu oraz możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia.

Sytuacja opisana w piśmie („Obecnie w Polsce uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie liceów ogólnokształcących i techników zmuszeni są uczestniczyć w zajęciach szkolnych codziennie przez około 7-8 godzin zegarowych”) może wynikać z udziału ucznia – za zgodą lub na wniosek rodzica - w nieobowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Może być to również spowodowane faktem, że plan zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkole, o której mowa, został ułożony przez dyrektora szkoły w sposób nieuwzględniający zasad ochrony zdrowia i higieny pracy (nauki), czyli niezgodnie z przepisami. W takim przypadku, plan zajęć powinien zostać niezwłocznie przez dyrektora poprawiony i dostosowany do obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny procesu nauczania.



Natomiast szczegółowe regulacje dotyczące m.in. zakresu zadań nauczycieli (także sposobu i formy wykonywania zadań dostosowanych do wieku i potrzeb uczniów), warunków

i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego, praw i obowiązków uczniów - powinny być określone w statucie danej szkoły.

Statut powinien uwzględnić zarówno – wspomniane w piśmie - prawa ucznia (prawo do wypoczynku i czasu wolnego, do uczestnictwa w zabawach i zajęciach rekreacyjnych, stosownych do wieku dziecka, oraz do nieskrępowanego uczestnictwa w życiu kulturalnym i artystycznym) , jak również prawa nauczyciela (prawo do swobody stosowania takich metod nauczania i wychowania, jakie uważa za najwłaściwsze spośród uznanych przez współczesne nauki pedagogiczne, oraz do wyboru spośród zatwierdzonych do użytku szkolnego podręczników i innych pomocy naukowych) . Statut szkoły powinien także regulować kwestie związane z ocenianiem wewnątrzszkolnym w zależności od etapu edukacyjnego i wieku ucznia (np. dopuszczalną liczbę kartkówek, sprawdzianów w ciągu tygodnia oraz kwestie ewentualnego zadawania prac domowych).

Należy podkreślić, że to nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne decyduje,

czy i ewentualnie jakie prace domowe zadawać uczniom (przepisy nie określają takiego obowiązku).



Rozwiązań organizacyjnych w poruszonych sprawach należy zawsze poszukiwać na poziomie szkoły, ponieważ kwestie te powinny być uregulowane w przepisach wewnątrzszkolnych. Pozwala to dostosować rozwiązania do wieku uczniów i etapu edukacyjnego, zróżnicowanych oczekiwań uczniów i rodziców wobec szkół oraz różnego poziomu aktywności i samodzielności uczniów w realizacji prac zadawanych przez nauczyciela.

W związku z powyższym, wszelkie uwagi dotyczące realizowanych w szkole zajęć edukacyjnych, w tym programów i metod nauczania stosowanych przez nauczyciela oraz planów lekcji – kierować należy do dyrektora szkoły, który odpowiada za organizację szkoły i sprawuje nadzór pedagogiczny nad zatrudnionymi nauczycielami. Do dyrektora szkoły rodzice ucznia mogą się również zwrócić z prośbą o objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną, jeżeli zaistnieje tak potrzeba. Pomoc ta polega na rozpoznawaniu

i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w szkole, w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz w środowisku społecznym. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole jest dobrowolna i bezpłatna.



Nadzór pedagogiczny nad dyrektorem szkoły w powyższym zakresie sprawuje właściwy kurator oświaty, do którego może się Pani zwrócić w każdej sprawie związanej

z nieprzestrzeganiem przez konkretną szkołę – dyrektora/nauczycieli - przepisów prawa oświatowego.



 

 

Z poważaniem

Małgorzata Szybalska

Zastępca Dyrektora

/ – podpisano cyfrowo/

 



Do wiadomości:

1. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej

i Listów, ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa (dotyczy sprawy nr BIPL.O606.13.2023.KiM)

2. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Departament Spraw Obywatelskich, Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa (dotyczy sprawy nr DSO.ZAN.161.469.2023).


Ewa Gierula, mama dwojga nastolatków

Przekazanie petycji do MEiN, Prezydenta i Premiera

2023-03-23 13:35:53

Szanowni Państwo,

 

W dniu dzisiejszym (23 marca 2023 r.) wysłałam naszą petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki, Kancelarii Prezydenta oraz Kancelarii Premiera.

Dziękuję za Państwa podpisy, i choć nie uzbieraliśmy ich wiele (411), to wierzę, że petycja ta zwróciła uwagę wielu ludzi na problem, również tych sceptycznych. Nie poprzestawajmy więc na petycji, zacznijmy rozmawiać we własnych rodzinach, kręgach znajomych czy na forach internetowych. Da to szansę na to, że więcej osób zacznie się przyglądać rzeczywistości, w której tkwią ci najbardziej bezbronni wobec bezmyślnego i wszechpanującego systemu - nasze dzieci. Jak jeszcze możemy wspomóc nasze pociechy? Rozmawiając z nimi na co dzień, uświadamiając im, że szkoła nie jest idealna, że należy szukać rozwiązań - czasami bardzo niekonwencjonalnych - i że dajemy im wolność wyboru w zakresie tego, czego chcą się uczyć i co robić w życiu. Wolność pociąga za sobą naturalne poczucie odpowiedzialności. Jako rodzic nastolatków doświadczam tego na co dzień - moje serce rośnie, gdy widzę tę spontanicznie rozwijającą się odpowiedzialność w umysłach moich dzieci. Myślę, że dzięki wolności, jaką staram się je obdarzać (co czasami przychodzi mi z trudnością :)), jest im łatwiej - one już znalazły swoje rozwiązania wobec przeciążenia szkołą.

Szczególne podziękowania składam Uczniom, którzy podpisali pismo, czasami dodając przejmujące komentarze. Trzymajcie się Kochani, zdystansujcie do szkoły i całą energię włóżcie w to, co dla Was ważne. Trzymam za Was kciuki!

Gdy tylko otrzymam odpowiedź od władz, przekażę ją Państwu.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Ewa Gierula


Ewa Gierula, mama dwojga nastolatków

Wysyłka petycji do MEiN - już wkrótce

2023-02-06 12:29:11

Szanowni Państwo,

Termin zbierania podpisów pod petycją dobiega już końca – jeszcze w tym miesiącu – lutym 2023 r. – chciałabym ją wysłać do władz. Jeśli się coś zmieni – pojawi jakaś nowa możliwość zebrania większej ilości głosów, termin ten przesunę i powiadomię o tym Państwa. Podpisów jest wciąż mało, bo problem nie jest wystarczająco dostrzegany i rozumiany przez dorosłą część społeczeństwa. Pamiętajmy jednak, że kropla drąży skałę i nawet tak mały ruch, jak ten, może zapoczątkować zmiany w mentalności ludzi. Dlatego bardzo proszę o wsparcie – o jak najszersze udostępnianie treści tej petycji innym osobom i zachęcanie ich do złożenia podpisu. Pamiętajmy, ze podpisy mogą składać nie tylko rodzice, ale też dziadkowie, nauczyciele i starsi uczniowie.

Pozdrawiam serdecznie, Ewa Gierula

 

 


Ewa Gierula, mama dwojga nastolatków

Wywiad u Bogdana Smolorza

2022-12-07 09:53:58

Szanowni Państwo,

 

Zapraszam do wysłuchania wywiadu na temat mojej petycji przeprowadzonego ze mną przez Pana Bogdana Smolorza: https://www.youtube.com/watch?v=iyLc_EminbM&ab_channel=PiekarzBogdanSmolorz

Zapraszam również do zapoznania się z komentarzami pod wywiadem.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Ewa Gierula


Ewa Gierula, mama dwojga nastolatków

Głos nastolatków i konferencja w Krakowie

2022-10-11 10:53:15

Ewa Gierula, mama dwojga nastolatków

Im więcej edukacji, tym jej mniej. I odwrotnie

2022-10-05 10:29:41

Zapraszam do wysłuchania wypowiedzi Rafała Ziemkiewicza - dziennikarza i pisarza: https://www.youtube.com/watch?v=c-8Lbttl__8&ab_channel=Rafa%C5%82Ziemkiewicz


Ewa Gierula, mama dwojga nastolatków

Magda Adamczyk: 4 Rzeczy, Których Nie Nauczysz Się w Szkole

2022-09-30 09:07:38

Ewa Gierula, mama dwojga nastolatków

Petycja a zdrowie naszych dzieci

2022-09-19 16:07:02

O tym, co tak naprawdę było dla mnie bodźcem do napisania petycji do MEiN w sprawie przeciążenia dzieci w szkołach - zapraszam do wysłuchania audycji: https://www.youtube.com/watch?v=A4Hj75WgLew&ab_channel=ZdroweDzieci-ZdrowaRodzina


Ewa Gierula, mama dwojga nastolatków

Czas szkoły - czas stracony?

2022-09-14 09:16:12

Zapraszam do lektury artykułu mojego autorstwa, który ukazał się na łamach Tygodnika Spraw Obywatelskich: https://instytutsprawobywatelskich.pl/czas-szkoly-czas-stracony/?fbclid=IwAR3r-fLUJumTT45ltzPx3nqZiAA2WmHCyVI2EM_b5eoAia76tUk9g-VCEuo


Ewa Gierula, mama dwojga nastolatków

Komentarze przy podpisach

2022-09-11 10:32:40

Szanowni Państwo,

 

Dziękuję za Państwa podpisy pod petycją i zachęcam do dodawania komentarzy do swoich podpisów (można to zrobić w dowolnym czasie po złożeniu podpisu). Takie komentarze wspomogą petycję - zostaną wysłane do władz wraz z listą podpisów.

Ja sama dodałam komentarz do mojego podpisu, poniżej cytuję jego treść:

Przykładowy plan lekcji z jednego dnia dla klasy 8 szkoły podstawowej w roku 2021/2022: rozpoczęcie zajęć: 8.15, koniec zajęć: 16.30 (9 godzin lekcyjnych + przerwy).

Przykładowy plan lekcji z dwóch kolejnych dni dla klasy 4 technikum w roku 2022/2023: czwartek - rozpoczęcie zajęć: 11.45, koniec zajęć: 19.30 (9 godzin lekcyjnych + przerwy), piątek -  rozpoczęcie zajęć: 7.30, koniec zajęć: 15.20 (9 godzin lekcyjnych + przerwy).

W ciągu doby uczeń poza godzinami obowiązkowej nauki w szkole powinien jeszcze znaleźć czas na:

- dojazd do szkoły / domu (niektórym uczniom technikum zabiera to aż 2 godziny zegarowe w obie strony);

- ewentualne zajęcia wyrównawcze (czasami konieczne);

- odrabianie lekcji / naukę w domu;

- obowiązki domowe - pomoc rodzicom w sprzątaniu, gotowaniu, praniu, zakupach, prowadzeniu gospodarstwa na wsi itp.;

- rozwijanie własnych zainteresowań;

- spożywanie posiłków;

- toaletę;

- odpoczynek;

- sen.


Ewa Gierula, mama dwojga nastolatków



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.