Przywrócenie linii 125 oraz 128 na poprzednie trasy Złocień - Płaszów - Nowa Huta

Skontaktuj się z autorem petycji

Drodzy Państwo, udostępniam treść odpowiedzi ZTP na petycje, wraz ze swoimi uwagami. Bardzo proszę o zapoznanie się. Stosowne pismo zwotne jest w przygotowaniu. Do ZTP nie docierają negatywne informacje związane ze złą komunikacją miejską.

2023-11-23 10:03:51

TO.053.26.2023                                                                                                                           Dnia 22.11.2023   Dotyczy: Odpowiedź na pismo: Dotyczy przywrócenia kursowania autobusów linii nr 125 i 128 na trasy obowiązujące przed wprowadzeniem zmian   Data pisma 3 października 2023 r. Data wpływu 3 października 2023 r.  

Szanowni Państwo, Odpowiadając na Państwa pismo z dnia 13.11.2023 pozwoliłam sobie zacytować fragmenty przytoczonych wypowiedzi celem transparentnego oraz rzeczowego odniesienia się do tychże argumentów. Bardzo proszę o wnikliwe sprawdzenie poprawności numerów linii ora tras tych linii podanych w Państwa piśmie. Odniesienia do Państwa argumentów zostały zaznaczone każdorazowo pod przytoczonym fragmentem pisma:  

Linia ta (125) napotykała na swojej trasie wiele utrudnień w ruchu, które wpływały na prawidłową realizację rozkładu jazdy. Pomimo faktu, że cieszyła się zainteresowaniem pasażerów, mieszkańcy zwracali wielokrotnie uwagę na jej nieregularność i wypadanie kursów z rozkładu jazdy. Szczególnie duży problem występował w godzinach popołudniowych, co uniemożliwiało dojazd z rejonu Małego Płaszowa do osiedla Złocień. W takiej sytuacji pasażerowie zostali pozbawieni alternatywnego połączenia i musieli oczekiwać na spóźnione, często po kilkadziesiąt minut, autobusy linii 125. Z tego powodu niezbędne stało się podjęcie kroków mających na celu rozwiązanie tego problemu.  

Niemniej jednak, pasażerowie nie byli poinformowani, iż rozwiązaniem będzie wprowadzenie takiej zmiany jaką mamy do dziś – całkowite zlikwidowanie połowy trasy linii 125. Podając do wcześniejszej wiadomości zaproponowaną przez Państwa alternatywę, na pewno nikt by jej nie zaakceptował jako rozwianie problemu. Rozwiązując jeden problem, stworzył się kolejny.   

W związku ze zmianą trasy linii 125, uruchomiono dodatkową, wspomagającą linię 425. Dzięki temu rozwiązaniu, na odcinku Mały Płaszów – Złocień pasażerowie mają do dyspozycji dwie linie autobusowe, kursujące przez cały dzień z łączną częstotliwością co 10 minut, a więc dwa razy częściej niż dotychczas. Wzmocniona została zatem oferta na odcinku, na którym nie funkcjonowały inne linie autobusowe i tramwajowe. Jednocześnie, linia 125 została przedłużona do Miejskiego Centrum Opieki, zastępując linię 183 i tworząc nowe, bezpośrednie połączenie z rejonu Małego Płaszowa do Bieżanowa i Prokocimia.  

• Chciałabym odnieść się jeszcze do połączenia Płaszowa z centrum miasta.  

W związku ze skróceniem linii 125, do pętli Mały Płaszów skierowano linię tramwajową numer 6, która zapewnia dodatkowe połączenie do centrum miasta.  

• Linia tramwajowa nr 6 nie zapewniała dodatkowego połączenia do centrum miasta lecz zastąpiła linię tramwajową nr 11, która zmieniła trasę. Byliśmy przekonani, iż to był powód pokierowania tej linii na trasie – Mały Płaszów – Podgórze. Poza tym, linia nr 6 była linia czasową i już od dawna nie istnieje. Z przystanku Mały Płaszów zawsze kursowała tylko jedna linia tramwajowa w kierunku Podgórza. Obecnie jest to linia czasowa 72, kursująca co 15 minut (w godzinach 13:00 – 14:00 co 20 minut). W soboty i święta co 20 minut. Jest to bardzo niedogodne połączenie. Mamy 5 linii tramwajowych w okolicy przystanków Lipska i Dworzec Płaszów Estakada, z których tylko 1 kursuje w kierunku Podgórza (9, 11, 49,50 – Prokocim, Bieżanów, 72 – Podgórze) . Z przystanku LIPSKA na Płaszownie mamy 1 tramwaj kursujący w kierunku rynku (nr 20), oraz z 1 tramwaj pozwalający dostać się do Podgórza – czasowa linia nr 72. Dla szybszej weryfikacji przytaczam ogólnodostępne źródła:

https://rozklady.mpk.krakow.pl/?lang=PL&akcja=przystanek&rozklad=20231121&przystanek=TGlwc2thIDAz

https://rozklady.mpk.krakow.pl/?lang=PL&akcja=przystanek&rozklad=20231121&przystanek=TGlwc2thIDAy

 

• Dokładnie w taki sam sposób, jak nie jesteśmy  wstanie dostać się bez przesiadek do KSOS Kraków (al. Powstania Warszawskiego oraz ul. F. Nullo), nie mamy wielu możliwości dostania się na basen pływacki KORONA, atrakcji dla dzieci typu Go Kidz, Go Jump na ul. Rzemieślniczej.  

Zwiększono również częstotliwość kursowania linii 128 do 15 minut w godzinach szczytu i 20 minut poza godzinami szczytu. Linia ta umożliwia dojazd do części miejsc, które dotychczas obsługiwała linia 125. • Linia 128 nie pokrywa się z byłą linią 125 od Przystanku Ofiar Dąbia, tym samym nie umożliwiając dojazdu do miejsc obsługiwanych przez 125.  

• Częstotliwość kursowania linii 128 zwiększono o 1 na godzinę w godzinach szczytu, co daje 4 kursy na godzinę (godz.: 5:00 – 8:00 oraz 14:00 – 18:00 – co daje 7 dodatkowych kursów w ciągu całego dnia) . Przed wprowadzeniem zmian, kursów umożliwiających przedostanie się przez most Ofiar Dąbia było 6 – 7 na godzinę (125 oraz 128).  

W ocenie Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie linia 128 funkcjonuje prawidłowo i zapewnia wystarczające połączenie rejonu Małego Płaszowa z Dąbiem.  

• Patrząc na przystanki SASKA, STOCZNIOWCÓW nie da się stwierdzić iż jedna linia autobusowa, która bardzo często jeździ z dużymi opóźnieniami to wystarczające połączenie z Dąbiem. Nie są dla mnie jasne kryteria oceny ZTP aby przedłożyć pozytywną opinię i ocenę. Największy problem to godziny szczytu i czekanie na linie 128 na przystanku Dąbie w kierunku Małego Płaszowa. Od początku wprowadzenia zmian, autobusy jeżdżą bardzo nieregularnie.   • W drugiej połowie października tego roku, oczekiwanie na autobus na przystanku Dąbie w kierunku Mały Płaszów, często wynosiło 30 – 40 - 50 minut. Jest to przystanek z którego odjeżdżają dzieci z trzech pobliskich szkół podstawowych do miejsca zamieszkania – Płaszowa. Na przystankach gromadziło się już mnóstwo pasażerów, śledzących autobusy za pomocą aplikacji mobilnych. Nie wszystkie spóźnienia były precyzyjnie odnotowywane w aplikacjach, niemiej jednak było ich i tak bardzo dużo.

• Wzmianki o zaistniałych incydentach są zapisane na forach i grupach internetowych, gdzie mieszkańcy pytają i informują się wzajemnie o nieprawidłowym funkcjonowaniu linii 128. Dysponujemy zrzutami ekranów podczas śledzenia autobusów, konkretnymi datami i godzinami spóźnień autobusów. W dniach 26.10.2023, 16 oraz 20.11.2023 opóźnienia autobusów były tak ogromne, iż pasażerowie dzwonili do MPK, na infolinię aby uzyskać jakiekolwiek informację. Niestety nikt nie był w stanie żadnej informacji udzielić.

• Jest wiedza powszechną, iż w praktyce, jeśli kurs autobusu jest znacząco opóźniony, to następny  kurs po prostu nie jest już wypuszczany. Co można zrozumieć, niemniej jednak trzeba wtedy przyznać, iż tych kursów jest 1 lub 2 na godzinę – co właśnie zdarzało się pod koniec października bieżącego roku, oraz, godziny odjazdów autobusów z przystanków, są kompletnie nieodpowiadające rozkładom jazdy. •Bardzo chętnie udostępnię zgromadzone materiały do wglądu – wpisy na forach, zapisane spóźnienia w aplikacjach mobilnych, zrzuty ekranów, daty i godziny spóźnień oraz wykonanych telefonów do ZTP oraz MPK. Zapisy dat zgłoszeń do ZTP rozpoczynają się datą 13.09.2022 – zgłoszenie opóźnień (lub po prostu nie pojawienie się 2 kursów autobusów –przystanek Dąbie w kierunku Mały Płaszów godz. 14:39 oraz 16:09) W obu przypadkach, autobus nie pojawił się, a następny kurs był opóźniony – czas oczekiwania 25-30 minut.   Przystanki Szczecińska i Saska oprócz linii 128 są również obsługiwane przez linię 158.  

• Trasa linii 158 to jedynie parę przystanków do dworca autobusowego Płaszów. Nie prowadzi ani przez most, ani do centrum miasta.  

Obie linie w dni wolne kursują na zmianę, więc pasażerowienie nie muszą oczekiwać 40-50 minut na możliwość transportu z osiedla.  

• Oczywiście iż pasażerowie muszą oczekiwać 40-50 min na wydostanie się z osiedla na Dąbie aby stamtąd dostać się do centrum. Tak jak wspomniano wcześniej, linia 158 nie prowadzi ani przez most, ani do centrum miasta. Nie ułatwia zatem w żaden sposób podróży wydostania się z Płaszowa w kierunku Dąbia lub centrum. Linie 128 oraz 157 nie kursują po tej samej trasie od przystanku Stoczniowców. Trasa autobusu 158 – źródło: https://rozklady.mpk.krakow.pl/?lang=PL&akcja=index&rozklad=20231121&linia=158__2

•Przesiadka z przystanku autobusowego KUKLIŃSKIEGO na przystanek tramwajowy KUKLIŃSKIEGO jest tak niedogodna, iż dystans ten zniechęca pasażerów. W dzisiejszych dniach, ludzie po prostu wybierają samochód.   Przystanek Stoczniowców obsługiwany jest dodatkowo przez linie 174 i 178, które również umożliwiają dojazd do komunikacji tramwajowej.

• Jeśli dobrze rozumiem, to z przystanku SZCZECIŃSKA lub SASKA, należałoby dojść do przystanku STOCZNIOWCÓW, aby przejechać 1 przystanek i następnie zmienić środek transportu i przedostać się z przystanku autobusowego KUKLIŃSKIEGO na przystanek tramwajowy KUKLIŃSKIEGO, co daje nam dwie przesiadki w drodze do centrum oraz spory dystans do pokonania na piechotę. Powtórzę zatem spostrzeżenie - mieszkańcy, którzy posiadają samochód ( a często dwa) w swoim gospodarstwie domowym, skorzystają z komunikacji swoim samochodem. Jest to ostateczna opcja dla mieszkańców, którzy nie mają innego wyjścia. Chodzi jednak o to, aby więcej korzystać z komunikacji miejskiej.    

Drodzy Państwo,   Wyprowadzanie z wyżej przedstawionych niejasności i błędów było tak czasochłonne iż pozwolę sobie w tym momencie przerwać. Odpowiedź od Państwa została udzielona po 40 dniach od złożenia pisma. Petycja w ww. sprawie została założona 11.09.2023. Minęły ponad 2 miesiące od wyczerpującego borykania się mieszkańców ( głownie dzieci szkolnych) dojazdami komunikacja miejską. Wedle Państwa prośby, przedstawię treść pisma wszystkim sygnatariuszom petycji. Nie jestem jednak w stanie przyjąć przedstawionych w piśmie wyjaśnień, daleko rozmijających się ze stanem faktycznym. Nie będę również w stanie przekonać sygnatariuszy iż obecny stan rzeczy jest prawidłowy i lepszy niż przed wrześniem 2022.   Jak tylko starczy mi czasu na sprostowanie kolejnych argumentów podanych w piśmie, niezwłocznie to zrobię. Na tym etapie, zwracam się  z prośba o spotkanie w tej sprawie z osobami decyzyjnymi. Z prośbą taką wystąpią również inni mieszkańcy w kolejnych pismach. Jest nam niezmiernie przykro iż spotkaliśmy się z brakiem zrozumienia ze strony ZTP.   Z poważaniem Katarzyna Obuchowska    

 

Dalsza część pisma: 

Jednocześnie, na pozostałych odcinkach poprzedniej trasy linii 125,

pasażerowie mogą korzystać z innych połączeń tramwajowych i autobusowych. W przypadku
alei Andersa w kierunku Ronda Mogilskiego kursują linie 152 i 189, które z przystanków
odjeżdżają z łączną częstotliwością co 7,5 minuty w godzinach szczytu i co 10 minut
poza godzinami szczytu i w dni wolne. Linie te obsługują również ul. Dobrego Pasterza,
po której od początku października br., w dni powszednie kursuje dodatkowo linia 132.
Trudno więc zgodzić się ze stwierdzeniem, że mieszkańcy Nowej Huty nie otrzymali żadnej
rekompensaty w związku ze skróceniem linii 125.


Przystanki Szczecińska i Saska oprócz linii 128 są również obsługiwane przez linię 158.
Obie linie w dni wolne kursują na zmianę, więc pasażerowie nie muszą oczekiwać 40-50
minut na możliwość transportu z osiedla. Przystanek Stoczniowców obsługiwany jest
dodatkowo przez linie 174 i 178, które również umożliwiają dojazd do komunikacji
tramwajowej. Jednocześnie, na pozostałych odcinkach poprzedniej trasy linii 125,
pasażerowie mogą korzystać z innych połączeń tramwajowych i autobusowych.

W przypadku
alei Andersa w kierunku Ronda Mogilskiego kursują linie 152 i 189, które z przystanków
odjeżdżają z łączną częstotliwością co 7,5 minuty w godzinach szczytu i co 10 minut
poza godzinami szczytu i w dni wolne. Linie te obsługują również ul. Dobrego Pasterza,
po której od początku października br., w dni powszednie kursuje dodatkowo linia 132.
Trudno więc zgodzić się ze stwierdzeniem, że mieszkańcy Nowej Huty nie otrzymali żadnej
rekompensaty w związku ze skróceniem linii 125.


Wyrażam zrozumienie, że mieszkańcy wszystkich rejonów miasta oczekują możliwe
jak najlepszej oferty bezpośrednich połączeń. Uwzględniając obecnie posiadane środki
finansowe przeznaczone na funkcjonowanie Komunikacji Miejskiej w Krakowie w ramach
Budżetu Miasta Krakowa oraz możliwości personalne i taborowe Operatorów realizujących
przewozy, Organizator transportu publicznego w Krakowie musi w sposób racjonalny
planować sieć komunikacyjną.


Biorąc pod uwagę powyższe, przychylenie się przez Zarząd Transportu Publicznego
w Krakowie do postulatu z petycji nie znajduje obecnie uzasadnienia. W ocenie Jednostki
zrealizowany został główny cel wprowadzonych zmian, czyli poprawa obsługi
komunikacyjnej osiedla Złocień.
Jednocześnie, Organizator transportu publicznego w Krakowie stale obserwuje
funkcjonowanie komunikacji miejskiej i jeżeli zachodzi taka potrzeba, oferta przewozowa
jest dostosowywana do potrzeb występujących w danym rejonie i wprowadzane są zmiany
kursowaniu poszczególnych linii.
Wyrażam nadzieję, że przedstawione wyjaśnienia zostaną przez Panią przyjęte
i jednocześnie proszę o poinformowanie o treści pisma pozostałych sygnatariuszy petycji.


Katarzyna Obuchowska

Odnośnie petycji

2023-10-11 11:57:53

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy poparli i podpisali petycję. 

Informuję iż stosowne pismo w tej sprawie zostało wysłane do ZTP ponad tydzień temu. Nie dostałam jednak żadnej odpowiedzi do tego czasu. 

Jeśli chcą Państwo pomóc dalej, proponuję dzwonić do ZTP z zapytaniami co z naszym 128 i 125. Można pokazać iż są to realne zmartwienia.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniem 

Katarzyna Obuchowska 


Katarzyna Obuchowska



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...