Apel o utrzymanie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie

Szanowni Państwo,

Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów RP

Krzysztof Gawkowski, Wiceprezes Rady Ministrów RP

Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiceprezes Rady Ministrów RP

Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych RP

Barbara Nowacka, Minister Edukacji RP

Apel o utrzymanie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie

Obecnie na Wileńszczyźnie mieszka ponad 180 tysięcy Polaków, w tym około 11 tysięcy dzieci w różnym wieku, które uczą się w polskich szkołach. Niestety, w chwili bieżącej możemy stwierdzić, że rząd litewski prowadzi niezwykle agresywną i celową politykę mającą na celu wyrugowanie języka polskiego z nauczania szkolnego i asymilacji polskiej społeczności.
W 2001 roku na Litwie działało 121 szkół z polskim językiem wykładowym. W 2024 r. ich liczba spadła do 64. Najwyraźniej proces likwidacji polskich szkół na tym się nie skończy, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia związane z próbą zamknięcia gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu.
My, podobnie jak wszyscy rodzice, którzy troszczą się o przyszłość swoich dzieci, jesteśmy zaniepokojeni niesprawiedliwością, której doświadczyliśmy w tym kraju. Władze lokalne, pod pretekstem niewystarczającej znajomości języka litewskiego, próbują pozbawić nasze dzieci możliwości uczenia się w języku ojczystym w miejscu zamieszkania.
Takie działania władz litewskich są więc sprzeczne z polityką Unii Europejskiej wobec mniejszości narodowych. W szczególności Litwa narusza rezolucję Parlamentu Europejskiego z 13 listopada 2018 r. w sprawie norm minimalnych dla mniejszości w UE. "Państwa-strony podjęły starania w celu zadbania o to, by - w miarę możliwości i w ramach ich systemów edukacji - osoby należące do mniejszości narodowych miały odpowiednie możliwości nauki danego języka mniejszościowego lub kształcenia się w tym języku, niezależnie od uczenia się języka urzędowego lub nauczania w tym języku". Prawo do nauki w języku ojczystym powinno być respektowane zgodnie z europejskim standardem dotyczącym mniejszości narodowych.
Niestety, akcje protestacyjne i marsze w obronie szkół mniejszości narodowych nie przyniosły żadnych rezultatów. Wilno woli ignorować opinię polskiej społeczności. Bez realnego wsparcia polskiego rządu nie da się zatrzymać procesu asymilacji polskiej ludności Litwy. Bez znajomości naszego ojczystego języka i historii własnego narodu, nie można budować przyszłości. Józef Piłsudski powiedział: "Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".
W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z prośbą o zwrócenie uwagi na sytuację polskich szkół na Litwie i wywarcie nacisku na władze litewskie w celu zapewnienia polskim dzieciom możliwości nauki w języku ojczystym.
Przyszłość polskiej diaspory na Wileńszczyźnie zależy od Państwa natychmiastowej interwencji. Naszych przodków los zmusił do opuszczenia Polski. Ale zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy częścią Polski!

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Dominik Morawski będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...