Budowa drogi nr 278 przez miejscowość Lubogoszcz, gmina Sława, powiat wschowski, województwo lubuskie

Petycja  

Dotyczy: budowy drogi nr 278 przez miejscowość Lubogoszcz, gmina Sława, powiat wschowski, województwo lubuskie  

Na podstawie art. 2 ustawy z dn 11 lipca 2014 r. o petycjach wraz z mieszkańcami wsi Lubogoszcz wnoszę petycję o ujęcie w planach budżetowych na rok 2023 Zarządu Dróg Wojewódzkich budowy drogi przez miejscowość Lubogoszcz. Apelujemy do Zarządu Dróg Wojewódzkich o zaplanowanie na rok 2023 i wykonanie inwestycji budowy dogi przez miejscowość Lubogoszcz, która będzie się składała z następujących elementów:

- budowa chodnika wzdłuż drogi nr 278 od przystanku autobusowego w stronę Goli

Z każdym rokiem ruch w naszej miejscowości zwiększa się systematycznie. Jest to zarówno ruch samochodowy jak i pieszy, rowerowy. Na ww odcinku drogi brakuje pobocza z chodnikiem dla pieszych. Przy tym odcinku drogi mieszkają rodziny z dziećmi, które rano oraz po południu idą na przystanek autobusowy. Są zmuszone poruszać się bardzo wąskim pasem wzdłuż drogi, co jest bardzo niebezpieczne przy mijaniu się np z samochodem ciężarowym. Nasza miejscowość, ze względu na walory turystyczne, odwiedzana jest z roku na rok przez coraz większą liczbę turystów. Oni również poruszają się na niebezpiecznym odcinku bez chodnika. Biorąc pod uwagę otwarty niedawno most w Milsku obserwujemy codziennie już zwiększenie ruchu samochodów ciężarowych. Droga ta biegnie wzdłuż linii brzegowej Jeziora Sławskiego z przepięknym widokiem na całe jezioro w jej najszerszym i najbardziej malowniczym miejscu. Budowa chodnika w tym miejscy może stać się dla WZD popisową inwestycją, niemal wizytówką w skali wojewódzkiej.

- budowy wjazdów do posesji i zastąpienie blaszanych przejazdów przez odpływy na koryta betonowe z pokrywą umożliwiającą przejazd pojazdom o wysokim tonażu oraz budowy odpływów deszczówki z drogi

Obecnie na przejazdach przez korytko na deszczówkę (zjazdy w drogi gminne oraz na zjazdach do posesji prywatnych) zastosowane są metalowe płyty przytwierdzone nitami do betonowych koryt. W październiku 2021 miał miejsce wypadek, podczas którego pojazd o wysokim tonażu wjechał kołem na metalową płytę, która podskoczyła i uderzyła w zbiornik paliwa. Na drogę wylało się kilkaset litrów paliwa. Codziennie przez metalowe przejazdy przejeżdżają samochody o wysokim tonażu i nadal istnieje niebezpieczeństwo podobnego zdarzenia. Jedna płyta umieszczona jest na przystanku autobusowym gdzie w tygodniu przejeżdża autobus szkolny z dziećmi. Wszyscy boimy się, że podobny wypadek zdarzy się kiedy dzieci wracają ze szkoły. Jest widoczne jak płyta podskakuje kiedy autobus przejeżdża przez nią. Mocowania luzują się i płyty nie są stabline. Ponadto pod płytami gromadzą się liście, piasek i inne odpady, które blokują przepływ wody powodując rozlanie się jej na podwórza mieszkańców przy drodze.Dlatego potrzebne są też odpływy wody deszczowej z drogi i pobocza. Podczas ostatniej ulewy w sierpniu 2022 woda zalała dwa podwórka oraz jedna piwnicę. 

- umieszczenie w pasie drogi prewencyjnego systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego w postaci radaru świetlnego

Ruch na drodze przez naszą miejscowość nasilił się szczególnie po otwarciu mostu w Milsku. Pojazdy jadące od strony Lubiatowa rozpędzają się i z nadmierną prędkością wjeżdżają w teren zabudowany. Wzmożony ruch oraz nadmierna prędkość może doprowadzić do tragicznego wypadku. Aby temu zaradzić apelujemy o jak najszybsze rozpoczęcie budowy chodnika na tym odcinku oraz postawienie radaru świetlnego zwalniącego kierowców zarówno od strony zachodniej jak i wschodniej. 

Z poważaniem

Mieszkańcy wsi Lubogoszcz  

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Iwona Bakinowska będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...