Odbudowa Gdańskiego Dworu (Danziger Hofu)
Pan Igor Strzok
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku
W budynku tym Ignacy Paderewski ogłosił powołanie Rzeczpospolitej Polskiej z sobą jako prezydentem i zapowiedział obsadzenie Gdańska przez armię generała Józefa Hallera. To ten budynek był miejscem spotkań gdańskich Polaków, polskojęzycznych wydarzeń kulturalnych, a także pierwszą siedzibą Delegata Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, który dał zaczątek późniejszemu stanowisku Generalnego Komisarza RP w Wolnym Mieście Gdańsku. Wojciech Kossak pracował tu nad dokończeniem obrazów zamówionych przez cesarza dla gdańskich huzarów. Występowała tu orkiestra Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, odbywały się koncerty polskiego chóru “Moniuszko”, spektakle polskiego Koła Miłośników Sceny. W końcu lat 20. umieszczono w części kompleksu hotelowego brytyjski, a z czasem brytyjsko-polski bank, do którego należała cała nieruchomość.
Gdański Dwór (Danziger Hof) powstał na planie prostokąta o wymiarach ok. 50 x 40 m, a swoim wyglądem nawiązywał do tzw. stylu gdańskiego. Był mocno rozbudowaną gdańską renesansową kamieniczką. Projekt budynku charakteryzowały kunsztowność i dbałość o architektoniczny detal. Wnętrze cechowały ekskluzywny smak i wyrafinowanie. Wraz ze zbudowanym nieco później, a umiejscowionym po przeciwnej stronie Bramy Wyżynnej gmachem banku, hotel współtworzył architektoniczne obramowanie wjazdu na teren najstarszej części miasta. Imponował swoją spokojną architekturą, która nadawała mu indywidualne harmonijne piętno, efektownie podkreślone bogatą kamieniarką z piaskowca.
Zobacz film
https://youtu.be/3PBdoBfX8Uo
Odbudowa historycznej bryły hotelu przywróciłaby tak pożądaną równowagę stylistyczną i estetyczną po obu stronach Bramy Wyżynnej i Zespołu Przedbramia. W czasach kiedy symetria i harmonia znajdują się na liście pojęć wyklętych przez architektów, byłoby to wyjście naprzeciw rekultywacji pomnika historii, jakim jest bez wątpienia najpiękniejsza część Gdańska. Obowiązują w niej szczególnie ścisłe zasady ochrony i przywracania krajobrazu historycznego, tak docenianego przez mieszkańców i licznie odwiedzających nasze miasto turystów.
Koncepcja oflankowanego dwoma dostojnymi budynkami wejścia na Drogę Królewską, banku z prawej strony i Gdańskiego Dworu z lewej, mogłaby stać się jednym z piękniejszych akordów Głównego Miasta, wydobywającym piękno Bramy Wyżynnej.
Zwracamy się zatem do Pana – jako strażnika historycznego Gdańska - z prośbą o szczególną rozwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie budowy nowego budynku w miejscu Danziger Hofu. Naszym marzeniem jest przywrócić świetność temu miejscu. Naszym marzeniem jest odbudować hotel w jego historycznej postaci. Gdańszczanie chcą tego.
Fundacja dla Gdańska i Pomorza Skontaktuj się z autorem petycji