PROTEST PRZECIW USTAWIE NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE

LOWOBYWATEL
Gość

/ #2181 M. Kryda w Parlamencie Europejskim - Fałszywy rzecznik Narodu Polskiego !

2013-10-11 19:45

NIE DAJMY SIĘ ZWODZIĆ FAŁSZYWYM RZECZNIKOM NARODU POLSKIEGO I FAŁSZYWYM OBROŃCOM ZYCIA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PRZED ISTNIEJĄCYMI PONAD 2 MLN ODWIERTÓW i następnymi planowanymi na naszej planecie.

Zamiast niezwłocznych zakazów wydobywania weglowodórów i niszczycielskiej technologii hydrualicznego szczelinowania debatują jedynie o mnożeniu przepisów rzekomo zabezpieczających przed degradacją środowiska życia człowieka, ugrywając tym samym na rzecz lobby wydobywczego.

Kto im i dlaczego nie pozwala na bezkompromisową walkę, przecież i o życie każdego z nich i  ich rodzin, tak jak to czynią petycjonaruszki Parlamentu Europejskiego petycji o578/2012 ?

Obywatele KOntroluja z Joshem Foxem w Parlamencie Europejskim

....http://www.youtube.com/watch?v=r-flwQNYiTs

 

http://obywatelekontroluja.pl/wp-content/uploads/2013/09/Josh-Fox-Marek-Kryda-OK...

4 września przedstawiciele kampanii Obywatele KOntrolują, wspólnie z twórcą filmów dokumentalnych „Gasland” (polski tytuł; „Kraj gazem płynący”) i „Gasland II”, wzięli udział w debacie o gazie łupkowym w Parlamencie Europejskim. Debatę zorganizował Jose Bove, wiceszef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego.

Podczas wizyty w Brukseli Josh Fox mówił o swoich polskich korzeniach – choć jego matka pochodzi z rodziny włoskich emigrantów, to rodzina jego ojca przyjechała po wojnie do USA z Łodzi już po wojnie.

Wokół frackingu, kontrowersyjnej metody wydobywania gazu łupkowego musi odbyć się prawdziwa debata publiczna – uważa Josh Fox, prezentując po raz pierwszy w Europie film dokumentalny „Gasland 2″, w którym przedstawił zagrożenia związane z wydobywaniem gazu łupkowego. „Kraj gazem płynący” (ang. „Gasland”) nominowany do nagrody Oscara, a także uhonorowany nagrodą na prestiżowym festiwalu filmowym w Sundance w 2010 r., udowadnia, że obraz bezpiecznego dla ludzi i środowiska wydobycia gazu łupkowego jest mitem.

http://obywatelekontroluja.pl/wp-content/uploads/2013/09/Josh-Fox-Marek-Kryda-OK...

Joshowi Foxowi jedna z firm paliwowych zaproponowała 100 tys. dolarów w zamian za zgodę na korzystanie ze złóż gazu łupkowego znajdujących się pod jego ziemią w Pensylwanii. Nieufny wobec zapewnień, że wydobywanie gazu łupkowego jest bezpieczne dla środowiska naturalnego, odbył on podróż dookoła Stanów Zjednoczonych, aby dowiedzieć się więcej o skutkach prowadzonych odwiertów.

W filmie Fox odwiedza rodziny, mieszkające na terenach na których wydobywa się gaz łupkowy. Mówi z ludźmi, według których lobby przemysłu energetycznego próbuje zagłuszyć lub zapłacić za ich milczenie. Staje się świadkiem niepokojących zjawisk – w wielu mieszkaniach wodę z kranu można podpalić, ludzie cierpią na przewlekłe choroby, zwierzętom wypada sierść, kałuże bulgoczą, a woda „pitna” wygląda jak z dna zanieczyszczonej rzeki.

„To było dla mnie straszne doświadczenie – nikt nie wiedział, co się tam tak naprawdę dzieje. Zaczęli odwierty, ale nie informowali o tym ludzi. Nagle w ich kranach woda zmieniła kolor, była pełna bąbli i można ją było podpalić. Zrobiono testy i okazało się, że woda zawiera metale ciężkie” – opowiadał w jednym z wywiadów reżyser, który pierwsze materiały realizował w miejscowości Dimock w stanie Pensylwania.

Gaz łupkowy wydobywa się za pomocą tzw. frackingu (pol. szczelinowania hydraulicznego), który polega na tym, że pod bardzo dużym ciśnieniem pompuje się wodę zmieszaną z substancjami chemicznymi, by rozsadzić podziemne skały i uwolnić gaz. Według Josha Foxa, koncerny paliwowe skrzętnie ukrywają tajniki techniki wydobycia gazu z łupków. Gdy zaproponował, aby wskazały choć jedno miejsce, gdzie jest ponad 100 studni wiertniczych i ludzie nie mają problemów z powietrzem oraz wodą, odpowiedzi nie otrzymał.

Dokument Foxa wzbudził kontrowersje i wywołał w USA debatę publiczną. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska rozpoczęła kompleksowe badania nad wpływem technologii szczelinowania na jakość wód gruntowych w okolicy odwiertów 35 tys. szybów wiertniczych rozmieszczonych w 25 stanach USA.