Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

TEMIDA

/ #526 Re: Spoldzielca

2012-02-06 22:56

#520: - Spoldzielca

Art. 48.

1. Na pisemne żądanie najemcy (każdego)spółdzielczego lokalu mieszkalnego (przekazanego zarówno odpłatnie jak też nieodpłatnie), który przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową był mieszkaniem przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności lokalu, po dokonaniu przez niego:

1) spłaty zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu lokalu,

2) wpłaty wkładu budowlanego określonego przez zarząd spółdzielni w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej zajmowanego mieszkania wynikającej ze zwaloryzowanej ceny nabycia budynku, jeżeli spółdzielnia nabyła budynek odpłatnie.

2. Żądanie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również osobie bliskiej w stosunku do najemcy, o którym mowa w ust. 1

3. (uchylony)

4.Kaucje mieszkaniowe, o których mowa w art. 7 ust. 3 w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. Nr 119, poz. 567, z późn. zm.1)) podlegają zaliczeniu na poczet wkładu budowlanego lub na poczet pokrycia kosztów, o których mowa w ust. 3.

5. Wysokość kaucji mieszkaniowej zaliczonej na poczet wkładu budowlanego wa-loryzuje się proporcjonalnie do wartości rynkowej lokalu. W pozostałych przy-padkach zwrot kaucji następuje w wysokości środków przekazanych spółdzielni przez przedsiębiorstwo państwowe, państwową osobę prawną lub państwową jednostkę organizacyjną.

6. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1, oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym obciążają najemcę, na rzecz którego spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.

7. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1, wynosi 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Przedmiotem pytań prawnych skierowanych do Trybunału jest wyłącznie ustęp 1 w art. 48 ustawy (włącznie z obydwoma należącymi do niego podpunktami)

Sformułowania wpisane tłustym drukiem w ustępie  1 to moje dopiski, które w oryginale nie występują. Fragment ustępu pierwszego w art. 48, w którym znajdują się moje dopiski mówi o lokalu spółdzielczym, który przed przejęciem był własnością przedsiębiorstwa państwowego. Formy przejmowania były dwie: odpłatne przejęcie i przejęcie nieodpłatne. Skoro fragment ten nie wskazuje, wyraźnie, że chodzi o jedną z nich, zakłada się, że zapis tego fragmentu dotyczy wszystkich mieszkań przekazanych do spółdzielni, czyli przekazanych zarówno odpłatnie jak i nieodpłatnie.

Z logicznej interpretacji tego ustępu wynika, że jeżeli lokal został przekazany do spółdzielni odpłatnie, aby go nabyć  najemca musi spełnić dwa warunki:

1)      spłacić ewentualne zadłużenie czynszowe

2)      wpłacić wkład mieszkaniowy

Jeżeli natomiast lokal zakładowy został przekazany do spółdzielni nieodpłatnie odpada obowiązek wpłaty wkładu i pozostaje do spełnienia jeden warunek, czyli musi

1)      spłacić ewentualne zadłużenie czynszowe.