PROTEST PRZECIW USTAWIE NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE

Quoted post


Gość

#2272 Re: Rothschildowie w polskim gazie.

2014-05-17 06:29

#2271: - Rothschildowie w polskim gazie.

Rothschildowie w polskim gazie

07.04.2014 23:10 , ostatnia aktualizacja 09.04.2014 08:42

Mało jest ostatnio firm na polskiej giełdzie, które otrzymuje tak dobre rekomendacje od analityków jak mieszcząca się w podpoznańskim Wysogotowie firma Duon. Co sprawia, że Duon coraz szybciej się rozwija mimo silnej konkurencji państwowych koncernów?

Duon specjalizuje się w sprzedaży gazu (w tym w postaci LNG) oraz prądu klientom biznesowym i gospodarstwom domowym.

O giełdowej spółce z Poznania zrobiło się głośno rok temu, gdy ujawniono, że jako pierwsza dokonała transakcji zakupu na polskiej giełdzie gazu (dziś 47 proc. transakcji na polskiej giełdzie gazu przypada na Duon). Powodów by zwrócić na nią uwagę jest więcej. Na pewno jednym z nich jest fakt, że prawie 20 proc. akcji Duonu kontroluje wehikuł inwestycyjny brytyjskiej gałęzi Rothschildów - RIT Capital Partners PLC. Tej znanej od stuleci rodziny nikomu na świecie nie trzeba przedstawiać. Duon powstał w 2011 roku z fuzji firmy handlującej gazem KRI S.A., w której udziały miał wcześniej koncern niemiecki RWE oraz poznański potentat budowlany PBG i giełdowej spółki CP Energia. Poza tym, że w międzyczasie upadło imperium budowlane Jerzego Wiśniewskiego w postaci PBG i prawie 15 proc. akcji Duonu musiał on za długi oddać hiszpańskiemu bankowi Banco Espirito Santo de Investimento, Duon ma się świetnie. Na trudnym rynku gazu firma z Poznania uzyskuje duże wzrosty. O ile przychody firmy w 2013 roku wyniosły 394 mln złotych i blisko 11 mln złotych zysku netto, to na 2014 rok zarząd firmy zakłada wzrost o 20 proc. przychodów do 474 mln złotych, a zysku do 13 mln złotych netto. Przy przychodach państwowego monopolu PGNiG, które w 2013 roku wyniosły 32 mld zł to wciąż niewiele, ale to w rozwój Duonu wierzą analitycy.

Trzeba przyznać, że wciąż duża część przychodów Duonu – prawie 60 proc. – pochodzi ze sprzedaży prądu, gdzie deregulacja jest większa. Firma jako pierwsza zdecydowała się wprowadzić ofertę "dual fuel" jednoczesnej sprzedaży prądu i gazu. Wzrost sprzedaży gazu przez poznańską firmę jest bardzo dynamiczny, dzięki czemu firma sprzedaje 74 mln m3 rocznie. Aż 85 proc. klientów decydujących się na zmianę dostawcy gazu w Polsce wybiera właśnie Duon – w ubiegłym roku 124 klientów zdecydowało się na taki krok. Duon sprowadza gaz przede wszystkim z Kaliningradu gdzie ma własną fabrykę LNG, importuje go też interkonetorami z Czech i Niemiec a nawet eksportuje na Ukrainę. Ostatnio firma dokonała pierwszego importu gazu z terminalu w Antwerpii.

Reklama

Duon posiada i stale rozbudowywuje własną infrastrukturę przesyłową. Skupia się bardziej na Polsce wschodniej bo zachodnie województwa to teren działania niemieckich państwowych firm EWE, EDIS Enegia ect. Rynek gazu jednak jest tym, w którym liberalizacja następuje wyjątkowo powoli, a PGiNG zazdrośnie strzeże swojej pozycji. Dlatego poznańska firma stara się odróżnić od PGiNG elastycznością oferty, szybkością działania, wyrazistym marketingiem.

Co skłoniło akurat tak znanych inwestorów jak Rothschildowie do zainwestowania parę lat temu w polski rynek gazu? Przede wszystkim odkąd stery w rodzinnym imperium przejął 40-letni Nat Rothschild, to surowce i energetyka stały się głównym celem inwestycyjnym rodziny, której majątek szacuje się na miliardy funtów. Oprócz RIT Capital Partners, czy udziałów w gigancie surowcowym Glencore, jednym z bardziej znanym funduszy Rothschildów jest Atticus Capital oraz fundusz Vellar, który parę lat temu z indonezyjską firmą miliarderów braci Bakrie zmienił nazwę z Vellar na Bumi Plc. Wiąże się z tym jedna z głośniejszych batalii prawnych londyńskiego City. To o kontrolę nad tym potentatem w wydobyciu węgla w Indonezji toczył wojnę Nat Rothschild z braćmi Bakrie. Obwiniał ich o nadużycia finansowe, a także kreatywną księgowość sięgającą miliardów dolarów. To również ta inwestycja definitywnie zakończyła współpracę Rothschilda z jednym z najbliższych doradców Jana Kulczyka - brytyjskim bankierem Ianem Hannamem, dziś panowie są sobie wrodzy. To Hannam namówił Rothschilda na inwestycje w Indonezji. Z Bumi Plc Rothschild powoli się wycofuje. Wpatrzone w jego posunięcia inwestycyjne media oraz analitycy jednak wciąż widzą w nim cudowne dziecko barona Jakuba Rothschilda. I chyba mają słuszność. Bo to Nat Rothschild namówił na fuzję swej firmy Vellar i Genel Energy najbogatszego Turka Mehmeta Emina Karamehmeta. Dziś Genel Energy jest jednym z największych producentów gazu i ropy w Kurdystanie, a jej wartość szacuje się na 5 mld dolarów.

Odpowiedzi


Gość

#2273 Katastrofalne skutki gorączki wydobywczej w USA - ogromne zapadliska!

2014-05-27 21:18:53

5/27/2014 — Colorado 4 MILE LONG Landslide @ FRACKING operation

Video report here:


The title of this article pretty much sums up the facts.

A massive 4 mile X 2 mile X 250ft deep landslide occurred just East of Collbran Colorado.

http://i1.wp.com/dutchsinse.tatoott1009.com/wp-content/uploads/2014/05/colorado-...

Video of the area flyover here:

 


Ironically the landslide area contains the only nearby FRACKING INJECTION WELL OPERATION.

Sorry for the all caps on that, but its necessary to drive home the point on this.

Main stream media showing this location in their videos, clearly the landslide location contains the only fracking / injection well operation for several miles in any direction:

39°15’50.15″N , 107°53’47.92″W

Pictures prove what words cannot.

http://i0.wp.com/dutchsinse.tatoott1009.com/wp-content/uploads/2014/05/colorado-...


Indeed it is the only injection well operation for miles, which is DIRECTLY at the landslide location, and explains why / how men were sent out to check on the location….