TAK dla Parku Woźniców pomiędzy ulicą Sołtysowską a Tomickiego
Rada Budżetu Obywatelskiego
Prezydent i urzędnicy jednostek miejskich
Szanowny Panie Prezydencie, szanowni członkowie Rady Budżetu Obywatelskiego, szanowni urzędnicy,
w odpowiedzi na oczekiwania społeczne grupa mieszkańców Krakowa złożyła do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego projekt „Park Woźniców – tworzymy największy park w Czyżynach”. O utworzenie parku zabiegamy równolegle także w inny sposób, prowadzone były m.in. rozmowy o finansowanie tego zadania z bieżącego budżetu Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Rady Dzielnicy. To jednak budżet obywatelski jest najważniejszym elementem tej układanki i montażu finansowego, który proponujemy. W ramach skromnych środków które zaplanowaliśmy w budżecie obywatelskim, w przypadku wygranej projektu chcielibyśmy W CYKLU JEDNOROCZNYM zrealizować te podstawowe i łatwe do zrobienia zadania, które można zrealizować praktycznie od ręki, bez projektów i przetargów. Mowa m.in. o postawieniu ławek, wykoszeniu zarośli wytyczając tym samym ścieżki tak by już teraz dało się tamtędy przejść lub przejechać na rowerze, uprzątnięcie śmieci i gruzu, ustawienie koszy na śmieci, wykonaniu naprawdę podstawowych prac związanych z pielęgnacją i uporządkowaniem zieleni. Na nic więcej i tak nie wystarczy środków. Założenie jest jednak, by dzięki budżetowi obywatelskiemu zrobić tak potrzebny pierwszy krok, zaangażować w to lokalną społeczność – a następnie, w kolejnych latach, już na spokojnie pracować nad kolejnymi zadaniami, np. wykonując profesjonalne asfaltowe alejki finansowane z bieżącego budżetu ZZM lub Rady Dzielnicy. Z tego względu ze zdumieniem zareagowaliśmy na odrzucenie projektu przez miejskich urzędników, a przedstawioną argumentację uznajemy za absurdalną.
Czytając uzasadnienie odrzucenia, odnieśliśmy wrażenie, że urzędnicy nie zrozumieli przedstawionego powyżej montażu finansowego oraz nie doczytali projektu do końca. Więcej szczegółów na ten temat przedstawione jest pod linkiem: www.naszleg.pl/parkwoznicow
Istotny w tym wszystkim jest fakt, że zieleń w tym miejscu już jest, a działki są miejskie. Nie trzeba więc wydawać dużych pieniędzy na projekty i nasadzenia, nie trzeba kupować sadzonek drzew i czekać 20 lat, aż urosną. Zieleń jest całkiem spora, taka jak na zdjęciu, natomiast wymaga uporządkowania. Nikt nam nie wmówi, że wykoszenie zarośli na przedstawionej poniżej działce, wysypanie żwiru i wytyczenie w ten sposób prowizorycznej alejki, która w przyszłych latach zostanie ze środków Rady Dzielnicy zamieniona na asfaltową, jest zadaniem nie spełniającym kryteria jednoroczności. Podobnie jak to, że "nie da się" w ciągu jednego roku postawić tam kilku ławek i koszy na śmieci. Prawdopodobnie odrzucając projekt, urzędnicy nawet nie zadali sobie trudu, by się tam przespacerować. Nie skontaktowali się też z wnioskodawcą, mimo jego wyraźnej prośby mailowej o taki kontakt.
W związku z powyższym, apelujemy do Państwa o podjęcie następujących decyzji:
- Przede wszystkim – o przywrócenie projektu na listę projektów zaakceptowanych i poddanych pod głosowanie Mieszkańców, w ramach procedury odwoławczej i rozpatrywania złożonego w tej sprawie protestu.
- Wykazanie się przez Wydział Skarbu i miejskich prawników maksymalną asertywnością i zaangażowaniem, tak aby nie doszło do utraty miejskich działek w tym rejonie, do których zostały zgłoszone roszczenia o zwrot. Miasto powinno pilnować naszej wspólnej własności, powinniśmy potraktować tę sprawę priorytetowo, wynająć do obrony tych działek najlepsze kancelarie prawne. Poziom zabudowy w sąsiedztwie przekroczył już poziom krytyczny i Park Woźniców jest w tej sytuacji koniecznością – oby powstał i był jak największy.
- Gdyby jednak miasto przegrało spór sądowy o własność działek, należy zrobić wszystko, by działki pozostały jednak własnością miasta, a roszczenia zostały wypłacone w formie pieniężnej lub poprzez zaproponowanie w zamian innej działki, w innej części miasta.
- Zarezerwowanie w przygotowywanym przez Prezydenta (a więc de facto przez miejskich urzędników) projekcie budżetu na 2021 rok przynajmniej kilku milionów złotych przeznaczonych na wykupy brakujących działek w sąsiedztwie oraz na prace związane z realizacją parku – m.in. budową asfaltowych alejek w miejscu przedeptów. Prosimy również o kontynuację tych działań w kolejnych latach, tak aby w 2021 roku rozpocząć pierwsze prace i udostępnić park w wersji surowej Mieszkańcom, a wszystkie prace włącznie z wykupem działek i uregulowaniem spraw własnościowych zakończyć nie później, niż w roku 2024.
W nowych osiedlach w Łęgu miesza wiele osób z małymi dziećmi – postarajmy się zrobić park szybko, aby mogły spędzić dzieciństwo w Parku Woźniców, zamiast czekać na jego otwarcie aż dorosną i się z Łęgu wyprowadzą.
O dalszych losach tej petycji będziemy informować na stronie www.naszleg.pl a także na Facebooku – na stronie projektu „Park Woźniców” i grupie Łęg i okolice. Zachęcamy do polubienia strony, aby być na bieżąco.
Jakub Łoginow Skontaktuj się z autorem petycji