Petycja o przywrócenie bicia Dzwonu św. Jakuba na osiedlu Krzyżowniki – Smochowice w Poznaniu

Prosimy o podpisy pod Petycją do Prezydenta Poznania  o przywrócenie bicia dzwonu św. Jakuba na osiedlu Krzyżowniki – Smochowice”.

Swoją decyzją z 5.07.2024 Prezydent Jacek Jaśkowiak wyznaczył bardzo niski limit głośności naszego kościelnego dzwonu św. Jakuba i w praktyce uniemożliwił Parafii jego używanie. Dzwon milczy już od kliku tygodni. Decyzja władz miasta jest całkowicie niezrozumiała i niezgodna z obowiązującym prawem. Została podjęta na skutek protestu anonimowego mieszkańca naszego osiedla, który nigdy nie zgłosił do Parafii swoich uwag na temat funkcjonowania dzwonu.

Zachęcamy do złożenia swojego podpisu pod tą tak ważną dla naszej parafii inicjatywą. Dziś władze nakazują nam wyłączyć dzwon, jutro być może nie pozwolą nam iść z procesją ulicami miasta, a za jakiś czas będą zdejmować krzyże z naszych świątyń, by nie drażnić uczuć osób innych przekonań. Nie bądźmy obojętni wobec nieprawości, która dzieje się tak blisko nas i złóżmy swój podpis pod Petycją do Prezydenta Poznania o przywrócenie bicia dzwonu św. Jakuba w parafii pw. Imienia Maryi w Poznaniu !

WAŻNA UWAGA TECHNICZNA - zaznacz "tak" w polu "Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu" inaczej Twój głos nie będzie dodany do pozostałych 

 Nasz dzwon św. Jakuba to wielkie dziedzictwo historyczno – kulturowe miasta Poznania. Został on ufundowany przez mieszkańców naszego osiedla, którzy w 1954 roku, w czasach terroru komunistycznego, rozpoczęli zbiórkę datków po to, by uczcić Rok Maryjny 1953/54, jaki ogłosił papież Pius XII. Dzwon został poświęcony i nadano mu imię św. Jakuba w 1955 roku, w przyszłym roku zamierzaliśmy obchodzić uroczyście 70. rocznicę tego poświęcenia. Dzwon ten jest wyjątkowym dziełem sztuki ludwisarskiej, a jego dźwięk to zestaw harmonijnych tonów, precyzyjnie dobrany przez artystę ludwisarza, strojony w co najmniej 5 oktawach. W opinii ekspertów dzwon jest takim instrumentem muzycznym, którego nie można wygłuszać, ani w inny sposób zmieniać jego charakterystyki, gdyż zniekształci to jego dźwięk i zaszkodzi jakości jego odbioru.

Dzwon św. Jakuba naprawdę nikomu nie powinien przeszkadzać - słychać go tak rzadko. W tygodniu od poniedziałku do soboty używany jest tylko przez jedną minutę w ciągu całej doby. W niedzielę i w święta używany jest przez 5 minut, bijąc przez minutę jedynie przed każdą Mszą św.

Co szczególnie ważne, bicie naszego dzwonu jest zgodne z ustawą Prawo Ochrony Środowiska, które wyłącza instalacje i urządzenia znajdujące się w miejscach kultu religijnego z decyzji organów samorządu ustanawiających ograniczenia hałasu.

Dlatego prosimy każdego o podpis pod Petycją do Prezydenta Poznania o zmianę decyzji i przywrócenie możliwości używania dzwonu św. Jakuba w Parafii Imienia Maryi w Smochowicach na dotychczasowych zasadach. 

członkowie Duszpasterstwa 40+ działającego przy Parafii Imienia Maryi w Poznaniu 

LIST DO PREZYDENTA POZNANIA  - pełna wersja 

Szanowny Panie Prezydencie,  

My, mieszkańcy poznańskiego Osiedla Krzyżowniki – Smochowice stanowczo domagamy się przywrócenia prawa swobodnego wykonywania na naszym osiedlu praktyk religijnych, w tym możliwości używania dzwonu św. Jakuba w Parafii Imienia Maryi na dotychczasowych zasadach.  

Protestujemy przeciwko niezrozumiałej i niezgodnej z prawem Pana decyzji z dnia 5 lipca 2024 r., praktycznym skutkiem której jest brak możliwości używania naszego przykościelnego dzwonu ze względu na rzekomy hałas, jaki miałby on czynić. Protest wyrażamy swoimi podpisami pod „Petycją o przywrócenie bicia dzwonu św. Jakuba na osiedlu Krzyżowniki – Smochowice”, dołączonymi do niniejszego pisma.

Dzwon św. Jakuba funkcjonuje w naszej parafii od 1955 roku, w przyszłym roku zamierzamy obchodzić uroczyście 70. rocznicę jego poświęcenia. Dzwon ten jest dziełem sztuki ludwisarskiej, a jego dźwięk to zestaw harmonijnych tonów, precyzyjnie dobrany przez artystę ludwisarza, strojony w co najmniej 5 oktawach. Nasz smochowicki dzwon ma dźwięk wspaniały: radosny, miły, rytmiczny, melodyjny i naprawdę trudno go pomylić z hałasem (czyli wg Słownika Języka Polskiego różnymi niepożądanymi, chaotycznymi, długotrwałymi i dokuczliwymi dźwiękami), o czym pisze Pan w swojej decyzji z 5 lipca 2024 r. W opinii ekspertów dzwon jest takim instrumentem muzycznym, którego nie można wygłuszać, ani w inny sposób zmieniać jego charakterystyki, gdyż zniekształci to jego dźwięk i zaszkodzi jakości odbioru.  

Jesteśmy zbulwersowani tym, iż Prezydent Poznania uznał ważny element katolickiej liturgii religijnej i jednocześnie piękną, wielowiekową polską tradycję bicia w dzwony za hałasowanie. Obraża to nasze uczucia religijne i patriotyczne, gdyż jest powszechnie wiadome, że tradycyjnie dźwięk kościelnych dzwonów w Polsce już od 1000 lat zwołuje wiernych na Mszę św., uświetnia uroczyste procesje religijne oraz obwieszcza ważne wydarzenia liturgiczne np.  narodzenie i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa odpowiednio w czasie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Bicie dzwonu z wieży kościelnej to także podkreślenie wagi rocznic historycznych, np. 11 listopada 1918, 27 grudnia 1918, czy 28 czerwca 1956.  Dźwięk dzwonu z założenia musi być na tyle donośny, aby dotarł do wiernych we wszystkich częściach parafii.  

Pragniemy podkreślić, iż dzwon św. Jakuba w tygodniu używany jest tylko przez jedną minutę w ciągu całej doby – od poniedziałku do soboty o godzinie 17.30. W niedzielę i w święta używany jest jedynie przez 5 minut, bijąc przez minutę o godz. 7.30, 9.00. 10.30, 12.00 i 17.30. Zawsze jest to w ścisłym powiązaniu z obrzędem religijnym, jakim jest dla katolików Msza św.    Pana decyzja, traktująca wspólnotę religijną jako zakład przemysłowy i określająca drastycznie zaniżony „dopuszczalny poziom hałasu emitowany do środowiska” uniemożliwia używanie naszego dzwonu św. Jakuba do celów kultu religijnego tak, jak został on skonstruowany i jak był używany przez 69 lat na terenie naszej parafii. Narusza to podstawowe prawa konstytucyjne i prawa człowieka każdego z nas, jakimi są wolność sumienia i religii.

Przypominamy, że najwyższa norma prawna w Polsce, jaką jest Konstytucja RP, w artykule 53 zapewnia obywatelom wolność religijną, w tym sprawowania obrzędów religijnych. Dzwony w Parafii Imienia Maryi w Poznaniu biją zawsze w związku ze sprawowaniem kultu religijnego. Jest to zgodne z ustawą Prawo Ochrony Środowiska z 27.04.2001, która w artykule 156 ustęp 2 bezpośrednio na to zezwala, wyłączając instalacje i urządzenia znajdujące się w miejscach kultu religijnego z decyzji organów samorządu ustanawiających ograniczenia hałasu. Te podstawy prawne powinny być znane wszystkim urzędnikom samorządowym w Polsce, a ustalone wielowiekowo religijne zwyczaje powinny być przez urzędy i instytucje samorządowe bezwzględnie szanowane.  

Pańskie działania i decyzje w sprawie dzwonu św. Jakuba podejmowane są pod bardzo błahym pretekstem, tj. jednostkowego, anonimowego doniesienia rzekomo jednego z mieszkańców naszego osiedla. Zastanawiające jest jednak, że jego tożsamość nie jest znana ani członkom Rady Osiedla, ani księżom posługującym w naszej Parafii, gdyż nigdy żadna osoba nie zgłosiła ani Radzie Osiedla, ani do Parafii Imienia Maryi jakichkolwiek uwag na temat rzekomego hałasu, jaki wytwarzać miałby dzwon św. Jakuba. Dodatkowo dziwi nas, że podejmuje Pan te działania ponownie, pomimo ważnego, obowiązującego rozstrzygnięcia prawnego dokładnie tej samej sprawy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w dniu 29.01.2019 r., co przy braku zaistnienia nowych okoliczności sprawy oznacza wydawanie niepotrzebnie publicznych pieniędzy.  

Dzwon św. Jakuba to wielkie dziedzictwo historyczno – kulturowe Miasta Poznania. Został on ufundowany przez mieszkańców naszego osiedla. W 1954 roku, w czasach terroru komunistycznego, rozpoczęli oni zbiórkę datków po to, by uczcić Rok Maryjny 1953/54, jaki ogłosił papież Pius XII. Warto także przypomnieć, iż nasza parafia powstała na prośby i z inicjatywy mieszkańców Smochowic, Krzyżownik i Ławicy, a pierwszy kościół p.w. Imienia Maryi na naszym osiedlu został wybudowany z woli i środków finansowych naszych przodków jeszcze przed II wojną światową. 8 stycznia 1933 r. mieszkańcy Smochowic, Krzyżownik i Ławicy powołali Społeczny Komitet Budowy Kościoła na naszym osiedlu, na czele którego stanął wybitny polski archeolog, Józef Kostrzewski, który mieszkał na naszym osiedlu i którego grób znajduje się na naszym parafialnym cmentarzu. 18 listopada 1934 r. kardynał August Hlond, prymas Polski, a jednocześnie metropolita gnieźnieński i poznański, powierzył tworzenie nowej parafii księżom ze Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa.  28 sierpnia 1955 r. dzwon został poświęcony i nadano mu wtedy imię św. Jakuba ku czci św. Jakuba Apostoła oraz by upamiętnić księdza Jakuba Kuklińskiego CR, pierwszego proboszcza parafii w Krzyżownikach.  

Szanowny Panie Prezydencie, biorąc powyższe pod uwagę, my niżej podpisani parafianie - mieszkańcy Smochowic i Krzyżownik w Poznaniu, stanowczo apelujemy o wycofanie Pańskiej w/w decyzji i umożliwienie nam swobodnego wykonywania praktyk religijnych w Parafii Imienia Maryi, czyli z wykorzystaniem bicia dzwonu św. Jakuba na dotychczasowych zasadach.    

Z poważaniem      mieszkańcy osiedla Krzyżowniki Smochowice podpisani w „Petycji o przywrócenie bicia Dzwonu św. Jakuba”  dołączonej do tego pisma  


Jolanta , Duszpasterstwo 40 + przy Parafii Imienia Maryi w Poznaniu    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Jolanta , Duszpasterstwo 40 + przy Parafii Imienia Maryi w Poznaniu będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Nie wyświetlimy Twojego adresu publicznie online.

Nie wyświetlimy Twojego kodu pocztowego publicznie online.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Jolanta , Duszpasterstwo 40 + przy Parafii Imienia Maryi w Poznaniu do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...