Petycja w sprawie uregulowania zawodu kosmetologa
Petycja w sprawie uregulowania zawodu kosmetologa
Stowarzyszenie Krajowa Izba Kosmetologii oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka” apelują o prawne uregulowaniekwestii związanych z zawodem kosmetologa. Petycję swoją motywujemy osobistymi doświadczeniami oraz dbałością o bezpieczeństwo naszych klientów. Nasza motywacja wynika z następujących powodów:
1. Jako Kosmetolodzy utożsamiani jesteśmy z kosmetyczkami lub technikami usług kosmetycznych, którzy posiadają wykształcenie zawodowe lub pomaturalne. Zdarzają się także osoby, które ukończyły wyłącznie krótkie kursy przyspasabiające do zawodu, czy też kursy specjalistyczne np. manicure. Umiejętności i kompetencje kosmetologów są znacząco wyższe.
Zawód kosmetyczki podlega archaicznemu prawu z lat50-tych XX wieku i jest połączony w jedną grupę z fryzjerami (wykaz PKD). Te stareregulacje często określają granice działania „kosmetyczki” na „przerywaniu naskórka”, co - choćby w przypadku piercingu czy tatuaży - jest anachroniczne. Aktualizacja aktów prawnych jest tutaj niezbędna.
2. Kosmetolog to osoba z wyższym wykształceniem, absolwentka wydziału bądź kierunku kosmetologia na akademiach medycznych bądź w wyższych szkołach zawodowych. To posiadaczka dyplomu ukończenia uczelni wyższej z tytułem „kosmetologa”.
3. Zawód KOSMETOLOGA w naszym kraju powołały do życia i wykreowały (po transformacji ustrojowej)Akademie Medyczne w celach komercyjnych. Zawód nasz idealnie podążył w ślad za rozwojem wiedzy medycznej, farmacji, kosmetologii, inżynierii kosmetycznej i technologii sprzętów do pielęgnacji urody (fale radiowe, światło, ultradźwięki, lasery, itp.). Zawód ten jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne związane z rozwojem cywilizacji.
Nie zadbano jednak o określenie i sformalizowanie naszych kompetencji zawodowych oraz umocowanie prawne nowoczesnego zawodu funkcjonującego w świadomości społecznej.
Obecnie „kosmetolog” widnieje jedynie w wykazie zawodów oraz na naszych dyplomach ukończenia studiów. My – w sensie prawnym - NIE ISTNIEJEMY!
4. Problem prawnego umocowania naszego zawodu ma już ponad 20 lat, bo pierwszy nabór na studia kosmetologiczne miał miejsce w 1997 roku.
Większość kosmetologów wykształcenie sfinansowała sobie sama (studia zaoczne, kursy specjalistyczne etc.) lub przy wsparciu rodziny.
Obecnie oczekujemy jedynie, aby nasze Państwo stworzyło nam warunki bezpiecznej pracy i rozwoju zawodowego.
Zarząd Stowarzyszenie na Recz Rozwoju Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka”
Beata Wątorowska - Prezes
Grażyna Zych – V-ce Prezes
Dorota Markowska – Skarbnik
Katarzyna Nowacka – członek
Julita Stępień- członek
Za Stowarzyszenie „Krajowa Izba Kosmetologów – Iwona Wójcik
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kosmetologii Przyjazna Kosmetyka, Krajowa Izba Kosmetologów Skontaktuj się z autorem petycji