Petycja przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego zmierzającego do rozszerzenia ograniczonych uprawnień architektonicznych

Komentarze

#5620

Szanowni Państwo,

Nowelizacja przepisów Prawa Budowlanego znacznie pogłębi degradację środowiska zabudowanego oraz urbanistycznego (proces ten rozpoczęto m.in. deregulacją zawodu urbanisty oraz pogłębiono, odsuwając architektów od procedury przeprowadzania analiz urbanistycznych na potrzeby wydawania warunków zabudowy). Wobec kontynuacji deregulacji zawodów zaufania publicznego, należy spodziewać się pogorszenia jakości życia ludzkiego nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale i społecznym. Ograniczenie architektury mieszkaniowej do poziomu jedynie realizacji indywidualnych potrzeb (jeden z celów funkcjonowania zabudowy zagrodowa), stanowi nie tylko brak poszanowania dla jakości życia społecznego, ale i zagrożenia dla konstytucyjnie chronionego prawa własności, które zgodnie z przepisami prawa powinno być realizowane w zgodzie z zasadami współżycia społecznego. W procesie inwestycyjnym, wspomniane zasady, dalece wykraczają poza granice prawa czy wiedzy inżynieryjnej, odpowiedzialność za nie biorą na siebie głównie architekci, który w procesie nauczania uzyskali odpowiednie kompetencje. Uczniowie szkół średnich oraz studenci uczelni kierunków Inżynierii lądowej w Polsce nie posiadają programu dydaktycznego pozwalającego im na wzięcie odpowiedzialności społecznej, przypadającej roli architekta. Należy wspomnieć, że od wielu lat w Polsce funkcjonował kierunek nauczania dla zawodu Technik architekt, który był skuteczną odpowiedzią dla rosnącego popytu na usługi architektoniczne. Dodatkowo, należy podkreślić, że planowane zmiany stoją w sprzeczności z trendami państw wysokorozwiniętych oraz rozwijających się.

Korzystając z powierzonego przywileju zaufania publicznego, pragnę stanowczo zaprotestować przed wprowadzeniem planowanych zmian w zakresie przepisów Prawa Budowlanego.

Z poważaniem, arch. Piotr Skóra

Piotr Skóra (Zawiercie, 2022-11-16)

#5622

Nie chce żyć w takim państwie.

Filip Bogusławski (Bytów, 2022-11-16)

#5632

To słuszna sprawa

Adam Kopacz (Bieliny , 2022-11-16)

#5670

nie wyrażam zgody by niefachowcy w branży architektura / projektowanie architektoniczne uzyskali prawo wykonywania zawodu architekta - z uprawnieniami projektanckimi w zakresie architektury!

Piotr Drabik (Poronin, 2022-11-16)

#5674

Chcę mieszkać w pięknym otoczeniu.

Dariusz Pycio (łódź, 2022-11-16)

#5685

Zachar

Małgorzata Zachar (Bolesławiec , 2022-11-16)

#5707

Popieram wzmocnienie i podniesienie prestiżu zawodu architekta.

Jan Raczko (Warszawa, 2022-11-16)

#5712

jestem architektem i boję się, że mój zawód, na który ciężko pracowałam przez lata za chwilę umrze.

Urszula Tuszyńska (Rawa Mazowiecka, 2022-11-16)

#5714

Nie zgadzam się z ptocedowanymi zmianami

Leonard Płonka (Wieliczka, 2022-11-16)

#5731

Podpisuję ze względu na troskę o ład przestrzenny i tak już wyjątkowo mocno zdewastowanej przestrzeniu całego kraju.

Jakub Czyżyk (Dobre Miasto , 2022-11-16)

#5743

chcę chronić tytuł zawodowy Architekta oraz jakość świadczonych usług.

Michał Kowalski (Pabianice, 2022-11-16)

#5744

Ponieważ jestem architektem a to zawód zaufania publicznego, którego misją jest tworzenie wysokiej jakości przestrzeni życiowych, zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. Architektura i urbanistyka to dobro społeczne. Naszym, architektów, obowiązkiem jest dbałość o ład przestrzenny co wpływa i stanowi o jakości życia Polek i Polaków. Tylko architekci i urbaniści, którzy zdobyli wykształcenie kierunkowe poparte doświadczeniem są w stanie zapewnić odpowiednią jakość architektoniczną i urbanistyczną planowanych przestrzeni czy to publicznych czy to prywatnch. Proponowane zmiany w przepisach prawa budowlanego będą katastrofalne w skutkach i uczynią nieodwracalne szkody funkcjonalne, użytkowe i przestrzenne. Naszym, społecznym obowiązkiem jest dążenie do wdrażania wysokich standardów architektonicznych oraz podnoszenia jakości życia poprzez budowanie ładu przestrzennego, co mogą zapewnić jedynie wykwalifikowani architekci.

Urszula Świtaj (Warszawa, 2022-11-16)

#5758

Nasz krajobraz, nasz kraj, otaczajace nas budynki będą kształtowane przez ludzi bez wykształcenia , doświadczenia i poczucia estetyki. To niesamowity brak wyobrazni i odpowiedzialności ze strony autorów takich zmian w prawie budowlanym.

Anna Grabowska (Łódź, 2022-11-17)

#5760

Jestem studentem architektury i martwi mnie przyszły rynek pracy oraz co ważniejsze brak specjalizacji po tych kierunkach studiów w kontekście otoczenia.

Łukasz Czajka (Lublin , 2022-11-17)

#5771

Architekt IARP

Rafał Uniszewski (Łódź, 2022-11-17)

#5790

Podpisuje te petycje ponieważ w naszym kraju zupełnie nie doceniamy wartości jaką jest przestrzeń. Marnujemy kolejne hektary ziemi przez niedbałą i śmieciowa zabudowę. Wreszcie Nie szanujemy przez to sami siebie i nie szanujemy kolejnych pokoleń dla których zostawiamy... poważne problemy. Architektura jest dziś dziedziną, która nie tylko zajmuje się tworzeniem estetyki ( ogromnie wpływająca na kulturę funkcjonowania człowieka ) ale przede wszystkim jest po to aby zajmować się racjonalnością budowania i odpowiednim gospodarowaniem zasobami - po to aby budulce i sam cel bydynku były naprawdę dobrze zoptymalizowane. Aby taka architektura mogła funkcjonować potrzebujemy nie tylko architektów z uprawnieniami ale potrzebujemy architektów, którzy rozumieją ten aspekt i ciagle rozwijają się w tym kierunku. Którzy nieustannie poświęcają swij czas na poznawanie i analizowanie możliwości , narzędzi, stanu istniejącego i otoczenia miejsca projektu. Wszystko to w świecie, w którym tak wiele zostało zbudowane jest ogromnie ważne. W świecie, w którym nastąpiła kulminacja konieczności specjalizacji funkcji zawodowych w społeczeństwie oczywiste jest ze konstruktory czy technicy budownictwa nie są w stanie odpowiadać za wyżej opisane zadania. Mając już w swoim obszarze i tak bardzo duży zakres wiedzy do opanowania.

Katarzyna Waloryszak (Łódź, 2022-11-17)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...