Apelujemy o refundacje leku Keytruda ( pembrolizumab) dla wszystkich pacjentek z zaawansowanym rakiem szyjki macicy

Pacjentki z diagnozą nowotworów ginekologicznych z terenu całego kraju, stowarzyszone w grupie „Żyć nie umierać”

21.11.2024, Katowice

Szanowna Pani
Izabela Leszczyna
Minister Zdrowia
ul. Miodowa 15
00-952Warszawa

  Szanowna Pani Ministro,
 
         Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. W 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, 4 Polki umierają z powodu tej choroby.
Medycyna wciąż się rozwija, a rynek leków, w tym przełomowych terapii onkologicznych nieustannie ewoluuje.
W 2024 roku Minsterstwo Zdrowia wprowadziło do refundacji innowacyjną terapię lekiem pembrolizumab (Keytruda), w ramach programu lekowego B.159 w pierwszej linii leczenia przetrwalego i nawrotowego raka szyjki macicy.
Jest to terapia, która może znacząco przedłużyć lub nawet uratować życie pacjentkom chorym na zaawansowanego raka szyjki macicy, u których zastosowanie leczenia radykalnego jest niemożliwe.
Pacjentki które zostały zdiagnozowane przed kwietniem 2024 roku, czyli przed wprowadzeniem programu lekowego B159, są obecnie nadal pozbawione możliwości dostępu do nowoczesnej terapii onkologicznej i skazane jedyne na leczenie paliatywne tj. chemioterapię paliatywną, która w przypadku nawrotowego raka szyjki macicy ma niewielką skuteczność, rokowania pacjentek są złe, a jakość życia znacząco obniżona z powodu ciągłej konieczności stosowania bardzo toksycznych leków cytostatycznych (w chemioterapii paliatywnej).

My, chore na raka szyjki w obawie o nasze życie i zdrowie apelujemy o pomoc i pilny dostęp dla wszystkich pacjentek z przerzutowym, przetrwałym i nawrotowym rakiem szyjki macicy, w każdej linii leczenia, do innowacyjnego leku ratującego życie.
My Polki, matki, ciotki, córki, żony, te aktywne zawodowo i te wyłączone z możliwości aktywności zawodowej przez ciężką chorobę nowotworową, apelujemy o refundację leku Pembrolizumab zarejestrowanego w krajach Unii Europejskiej dla wszystkich pacjentek z rakiem szyjki macicy, zalecanego przez ESMO.
W 2021 roku European Society of Oncology ( ESMO) oceniło terapię Pembrolizumabem w raku szyjki macicy i przyznało jej ocenę 4, co oznacza wysoką korzyść wynikającą z przyjmowania leku ( ESMO-MCBS).
Udostępnienie tej terapii polskim pacjentkom chorym na raka szyjki macicy po pierwszej linii leczenia, będzie szansą na znaczne przedłużenie naszego życia lub czasu wolnego od progresji lub całkowitego przeżycia, przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych terapii onkologicznej i znacznej poprawie komfortu życia w porównaniu ze zwykłą chemioterapią.
Dowody kliniczne pochodzące z randomizowanego badania III fazy Keynote-826 wskazują, że terapia pembrolizumabem w skojarzeniu z chemioterapia i bewacyzumabem lub bez, wiązała się z istotnym statystycznie zmniejszeniem ryzyka zgonu, aż o 36%, zmniejszeniem ryzyka progresji lub zgonu wg. badacza aż o 38%, a wg BiCR aż o 40% większym prawdopodobieństwem uzyskania obiektywnej odpowiedzi na leczenie (ORR) wg kryteriów Recist 1.1 (RR=1,36; 95%CI: 0,15; 0,65; p=0,02)
I częściowej (RR1,22; 95CI: 1,0; 1,50; p=0,049) oraz zmniejszeniem ryzyka wystąpienia progresji (RR=0,31; 95%CI: 0,15; 0,65; p=0,002).
Wyniki badania Keynote wskazały na brak negatywnego wpływu dodania preparatu Keytruda do chemioterapii dla pacjentek z rakiem szyjki macicy i ekspresją PD-L1 z CPS ≥ 1.
Obecny program lekowy B159, dyskwalifikuje nas, kobiety będące w 2, 3, 4 i kolejnych najczęściej nieskutecznych liniach leczenia, znajdujące się często w krytycznej sytuacji życiowej. Niejednokrotnie w poszukiwaniu pomocy, walcząc o życie jesteśmy zmuszone do komercyjnego stosowania leku. Jeden wlew preparatu Keytruda to koszt okolo 17000 zł, a lek musi być podawany w co trzytygodniowych odstępach, do progresji choroby, lub w przypadku wystąpienia całkowitej remisji, rekomendowany jest do stosowania w okresie minimum 24 miesięcy.
Niejednokrotnie jesteśmy zmuszone żebrać o pieniądze na internetowych zbiórkach, szukać pomocy wśród obcych ludzi, wydając wszystkie oszczędności i zadłużając się, żeby dać sobie, naszym dzieciom i wnukom szanse na wspólne życie.
Apelujemy - Pozwólcie nam żyć!

Na tą chwile nie ma żadnego zarejestrowanego innowacyjnego leczenia w postaci immunoterapii dla pacjentek po 1-szej linii leczenia zaawansowanego raka szyjki macicy. Pacjentkom chorym proponuje się jedynie leczenie paliatywne.
 
LIteratura światowa potwierdza skuteczność leku ( prace Mac Lahlan 2017,  Moore 2004, Moreira 2020 )

Efekty zdrowotne są potwierdzone przez wiele badań ( Keynote 826) oraz poparte przez wiele światowych organizacji ( NCCN 2023, ESMO 2017, AOTMiT 2016, EMA 2022 etc)

Powołujemy się także na:

- konstytucyjne prawo do leczenia
  Art. 68. Prawo do ochrony zdrowia
  Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2   kwietnia   1997 r.

  1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.

  2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne   zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze   środków publicznych.  

Zwracamy się z prośbą o pilne podjęcie działań, które zmienią naszą sytuację zdrowotną i zaspokoją najpilniejszą potrzebę, jaką jest zapewnienie wszystkim pacjentom z zaawansowanym rakiem szyjki macicy szybkiej dostępności do innowacyjnej terapii lekiem pembrolizumab (Keytruda).

Do wiadomości:
Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów
al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa

Marszałek Szymon Hołownia

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty

Europoseł Łukasz Kohut

Poseł Łukasz Osmalak

Dr Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
ul. Rakowiecka 26/30, 02-528 Warszawa

Prof. dr hab. n. med Włodzimierz Sawicki,
Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej


Aleksandra Błasiak    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Aleksandra Błasiak będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...