WYSYPISKO ŚMIECI W POWIECIE SKARŻYSKIM? MÓWIMY NIE!


zbiórka_podpisów.jpgInicjatorzy zbiórki podpisów:
Inicjatywa Nasza Gmina
Ruch Małomiejski Suchedniów: Tu i Teraz
Fundacja Ludzie z Natury
Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja

My niżej podpisani, mieszkańcy powiatu skarżyskiego, wyrażamy sprzeciw wobec planów stworzenia w Gminie Suchedniów - sąsiadującej bezpośrenio z Gminą Łączna, Gminą Bliżny i Skarżyskiem - Kamienną - składowiska, sortowni śmieci oraz biogazowni na terenie kopalni gliny „Baranów".

Mamy uzasadnione obawy co do wpływu wspomnianej inwestycji na region w aspekcie środowiskowym, ekonomicznym, zdrowia publicznego, dobrostanu mieszkańców i postrzegania regionu jako destynacji turystycznej i dobrego terenu inwestycyjnego, którego największym atutem są wyjątkowe walory przyrodnicze o wysokim stopniu naturalności, wyróżniające się na tle całego kraju. Świadczy o tym fakt funkcjonowania tutaj aż trzech różnych form ochrony przyrody. Teren kopalni „Baranów” położony jest w Suchedniowsko-Oblęgorskim Obszarze Chronionego Krajobrazu (PL.ZIPOP.1393.OCHK.125) oraz w otulinie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, ok. 250 m od granicy samego Parku, który w dużej części pokrywa się z obszarem Natura 2000 Lasy Suchedniowskie PLH260010. Zwracamy także uwagę, że w centralnej części kompleksu leśnego, przy którym znajduje się kopalnia planowany jest rezerwat przyrody „Bliżyńskie Lasy Naturalne”. Jednocześnie zwracamy uwagę, że art. 5 pkt 14 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2024, poz. 1478) definiuje otulinę jako „strefę ochronną graniczącą z formą ochrony przyrody i wyznaczoną indywidualnie dla formy ochrony przyrody w celu zabezpieczenia przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka” (podkreślenie własne). Umiejscowienie składowiska, sortowni lub spalarni odpadów na terenie kopalni „Baranów” stanowi takie zagrożenie i dlatego stoi w sprzeczności z ustawowymi zapisami dotyczącymi ochrony przyrody w Polsce. Ponadto realizacja na przedmiotowym terenie sortowni, składowiska lub biogazowni odpadów może spowodować zwiększenie zanieczyszczenia powietrza oraz gleby, a szereg szkodliwych związków chemicznych może dostać się do rzeki Kamionka, skazić zalew Rejów w Skarżysku-Kamiennej, a następnie rzekę Kamienną. Ponadto dominujące w tym miejscu wiatry zachodnie mogą spowodować przemieszczanie się zanieczyszczonych mas powietrza nad miasto Suchedniów. Sporne zagospodarowanie terenu kopalni „Baranów” spowoduje także silne zanieczyszczenie światłem i hałasem związanym choćby ze wzmożonym ruchem ciężkich pojazdów kołowych. Nie pozostanie to także bez wpływu na migracje dużych zwierząt, które przechodzą w pobliżu kopalni kierując się na przejście dla zwierząt znajdujące się nad trasą S7 na Górze Baranowskiej.


OBSZARY, W KTÓRYCH DOSTRZEGAMY ZGROŻENIE:

1. ŚRODOWISKO:

"Z przyrodniczego punktu widzenia przedsięwzięcie może zatem powodować istotne problemy w zakresie zanieczyszczenia powietrza, może negatywnie wpływać na zlewnię rzeki Kamionki, powodować utratę walorów przyrodniczych poprzez lokalizację na obszarach chronionych."
A. Staśkowiak 

W przypadku nieprawidłowości funkcjonowania sortowni odpadów i składowiska, lub awarii istnieje duże ryzyko skażenia zbiornika Rejów w Skarżysku-Kamiennej.

2. POTENCJAŁ EKONOMICZNY REGIONU

Potencjał ekonomiczny regionu spadnie. Atrakcyjność okolicy Suchedniowa, Skarżyska i Bliżyna w oczach inwestorów i deweloperów zmaleje, nikt bowiem nie będzie chciał zamieszkać w bliskiej okolicy składowiska odpadów i biogazowni.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje biznesy w sektorze turystyki - hotelarstwo - mogą odczuć spadek zainteresowania wypoczynkiem w naszym regionie z obawy przed negatywnym wpływem sortowni i biogazowni na jakość wypoczynku.

3. ZDROWIE

"Każda tego typu inwestycja ma negatywne odziaływanie już w trakcie realizacji jak i w okresie użytkowania. Położenie jej na zachód od miejscowości przy dominacji wiatrów zachodnich również nie pozostanie bez wpływu na jakość powietrza..."
A. Staśkowiak

Tworzenie składowiska odpadów w bliskość zbiorników podziemnych zlokalizowanych w okolicy Kopalni Baranów stwarza zagrożenie skażenia wody pitnej dla mieszkańców Suchedniowa.

4. DOBROSTAN
Osoby mieszkające przy trasie S7 narażone są na ciągły szum zwizany z ruchem samochodowym na trasie ekspresowej. Decyzja o stworzeniu składowiska odpadów w odległości 700 metrów od pierwszych zabudowań przy ulicy Warszawskiej sprawi, że to miejsce przestanie nadawać się do mieszkania.

5. TURYSTYKA

Powiat skarżyski staje się co raz popularniejszym miejscem wypoczynku dla Polaków. Bliskość natury, zbiorniki wodne, dobrze rozbudowana baza noclegowa sprawiają, że nasz region jest atrakcyjny dla osób również z za granicy. Liczne szlaki piesze, pomniki przyrody, rezerwaty definiują nasz region jako osadzony w naturze, cieche i spokojne miejsce wypoczynku. Składowisko odpadów i spalarnia zniszczą wizerunek naszego regionu, na który od lat pracowali lokalni leśnicy, przedsiębiorcy i osoby zaangażowane społecznie. 
________________________________________________________
Z tych i wielu innych powodów wyrażamy sprzeciw. 
Rekomendujemy by rekultywacja terenu kopalni dotyczyła wyłącznie zalania, zalesienia, lub powstania tam działalności związanej z sektorem turystycznym/rekreacyjnym.

Zachęcmy Państwa do podpisania petycji, którą przedłożymy Starostwu Powiatowemu w Skarżysku Kamiennej, Burmistrzowi Miasta i Gminy Suchedniów, Radzie Miejskiej w Suchedniowie oraz do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. 

W komentarzu możecie Państwo dodać informację dlaczego sprzeciwiacie się powstaniu składowiska odpadów na terenie powiatu skarżyskiego. 


Inicjatywa Nasza Gmina, Ruch Małomiejski Suchedniów: Tu i Teraz, Fundacja Ludzie z Natury, Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Inicjatywa Nasza Gmina, Ruch Małomiejski Suchedniów: Tu i Teraz, Fundacja Ludzie z Natury, Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Nie wyświetlimy Twojego kodu pocztowego publicznie online.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...