STANOWISKO PRZEDSTAWICIELI BRANŻY ŚLUBNEJ DOT. SYTUACJI ZWIĄZANEJ Z KORONAWIRUSEM (SARS-COV-2)
STANOWISKO PRZEDSTAWICIELI BRANŻY ŚLUBNEJ DOT. SYTUACJI ZWIĄZANEJ Z KORONAWIRUSEM (SARS-COV-2)
Jako komitet Założycielski Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej reprezentującego firmy świadczące usługi w tym sektorze tj.: konsultanci ślubni, dekoratorzy, floryści, scenografowie, artyści, fotografowie, wideo operatorzy, obiekty weselne, restauracje, firmy cateringowe, firmy poligraficzne, firmy transportowe, barmani, cukiernicy, projektanci, makijażyści, fryzjerzy, firmy odzieżowe, instruktorzy tańca, animatorzy, opiekunki, małe manufaktury, hotele zwracamy się z apelem o pomoc w związku z zaistniałą sytuacją.
Wartość rynku ślubnego w Polsce przekracza 7 mld zł rocznie. Branża ślubna to kilkadziesiąt tysięcy mikro lub małych przedsiębiorców z wyłącznie polskim kapitałem, zasobami i know how. Nasza branża to pasjonaci- ludzie, którzy wkładają całe serce w przygotowanie najpiękniejszego dnia w życiu swoich klientów.
Podstawą naszej działalności są wesela, które w ciągu roku realizujemy z różną intensywnością. Nie są to zatem długoterminowe kontrakty gwarantujące nam ciągłość świadczenia usług przez dłuższy czas.
Jednym ze środków wprowadzonych w naszym kraju do walki z pandemią jest wprowadzenie zakazu organizowania wesel (ograniczona została działalność przedsiębiorców polegająca na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach, a więc w rozumieniu tego zapisu, żaden obiekt na ten moment nie może przyjąć gości i podać im posiłków, co z założenia jest nieodzownym i najważniejszym elementem każdego wesela).
Nasza branża znalazła się z dnia na dzień bez możliwości prowadzenia działalności do odwołania. Jednak w przypadku naszej branży kłopoty nie skończą się wraz ze zniesieniem zakazu. Już teraz odwołane są wszystkie wesela zaplanowane na marzec, kwiecień, 90 % maj oraz ciągle rośnie ilość odwoływanych wesel w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu br. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, a ponieważ wesela planowane są z rocznym wyprzedzeniem, nasza branża powróci do poziomu przychodów sprzed epidemii dopiero w 2021 roku. W praktyce skutkuje to pozbawieniem na 12 miesięcy osób i firm działających w branży ślubnej realnych przychodów.
Pomimo tego, że sezon ślubny trwa od kwietnia do października to nasze firmy pracują cały rok nad realizacją tych zleceń, przez cały rok ponoszą również koszty prowadzenia działalności jak: pracownicy, magazyny, ZUS, podatki, licencje, leasingi, oraz zakup towarów pod przyszłe, zakontraktowane już zlecenia.
W obecnej sytuacji istnieje bardzo duże ryzyko niewypłacalności oraz bankructw w naszym sektorze.
W związku z powyższym zwracamy się do Pana Premiera o partnerstwo w tej kryzysowej sytuacji i wsparcie w zakresie:
- Anulowanie składek ZUS dla branży na okres 6 miesięcy
- Abolicja na okres 6 miesięcy danin publicznych PIT/VAT/CIT licząc od marca 2019 roku
- Nie naliczenie VAT przy zaliczkach przy procedurze VAT – marża
- Uruchomienie finansowego wsparcia w wysokości 2000 zł dla osób samozatrudnionych oraz zatrudnionych na umowę zlecenie i dzieło na okres 6 miesięcy
- Przedłużenie finansowego wsparcia w utrzymaniu pracowników zatrudnionych na umowę o pracę do 6 miesięcy (finansowanie przez państwo 40% pensji).
- Ulgi/zwolnienia w CIT
- Zniesienie split payment VAT oraz uwolnienie kont vatowskich do końca 2020 roku
- Zawieszenie/nie wszczynanie egzekucji w stosunku do podmiotów, które utraciły możliwość terminowego regulowania podatków
- Zwolnienie od odpowiedzialności za nieterminowe regulowanie podatków.
- Odliczenie „wstecz” straty od dochodu (tj. straty z 2020 od dochodu z 2019)
- Uruchomienie szeroko zakrojonej kampanii wizerunkowo/marketingowej Nie odwołuj, zmień termin ukierunkowanej na zmianę terminu wesela
- Wstrzymanie kontroli przez Urzędy Skarbowe, ZUS. przez okres najbliższych 6 miesięcy
- Przyspieszenie zwrotu VAT
Z poważaniem,
Komitet Założycielski PSBŚ - Polskie Stowarzyszenie Branży Ślubnej
Komitet założycielski Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej Skontaktuj się z autorem petycji