STOP grodzeniu terenów zielonych przy Muzeum Lotnictwa

O ile należy przyjąć wolę Muzeum do odbudowy zniszczonych hangarów i umieszczenia w nich eksponatów muzealnych, to jednocześnie negatywnie ocenia projekt ogrodzenia terenu rekreacyjnego o znaczeniu ponadlokalnym i ponaddzielnicowym, który od kilku dekad był powszechnie dostępny dla licznych mieszkańców pobliskich osiedli – Ugorka, Wieczystej, Olszy II, Akacjowej, osiedla przy ul. Ernesta Cieślewskiego, a także mieszkańców Prądnika Czerwonego, Oświecenia, akademików, czy osiedli leżących na terenie Dzielnicy XIV Czyżyny.

Naturalną i nienegowaną przez kogokolwiek jest chęć ogrodzenia nowej inwestycji, wokół której przypuszczalnie będą stały eksponaty, tak jak to ma miejsce w części głównej Muzeum, niemniej jednak dla zapewnienie bezpieczeństwa budynkowi i zbiorom wystarczy ogrodzenie samych hangarów – zarówno odbudowanego, jak i wytypowanego do odbudowy. Przy obecnych technologiach nie jest problemem rozmieszczenie w tych budynkach monitoringu wizyjnego, czy termowizyjnego, co pozwolić może na szybką reakcję służb porządkowych z Gmachu Głównego Muzeum.

W opinii mieszkańców nieuzasadnione jest również grodzenie „na wyrost” terenów zielonych naprzeciwko hangarów pomiędzy wałem a drogą kołowania. Nie ma do tego przesłanki z powodów inwestycyjnych, ani też ekspozycyjnych. Jednocześnie ogrodzenie tych terenów utrudni korzystanie z przestrzeni spacerowej oraz z terenów zielonych, z których korzystają mieszkańcy w różnych porach dnia praktycznie przez cały rok.
W powszechnej opinii mieszkańców nie ma też potrzeby grodzenia terenów wokół lądowiska śmigłowcowego u wylotu ul. Seniorów Lotnictwa. Operacje śmigłowcowe, które obecnie są dokonywane, są realizowane na terenie ogrodzonym w bezpośrednim sąsiedztwie hangaru policyjnego i lądowisko śmigłowcowe położone poza terenem ogrodzonym praktycznie jest nieużywane. Choć potencjalnie dodatkowe lądowisko jest potrzebne, to warto przypomnieć, że w 2016 r. w czasie Światowych Dni Młodzieży, gdy na lotnisku zorganizowano tymczasową bazę śmigłowcową, baza śmigłowcowa stacjonowała w pobliżu pasa startowego, a nie w miejscu, które miałoby być ogrodzone.

Kolejnym argumentem za ograniczeniem terenu ogrodzonego, który należy podnieść, jest to, że mieszkańcy zgłaszają, że wielu z nich głosowało w ramach Wojewódzkiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego na remont nawierzchni drogi kołowania, a jako inwestycja realizowana w ramach tego zadania zgodnie z par. 5 pkt 10 zadanie przyjęte do głosowania musi być ogólnodostępne. W związku z tym teren drogi kołowania jako sfinansowany po bezpośrednim wskazaniu przez mieszkańców Krakowa powinien być przeznaczony do swobodnego korzystania przez mieszkańców.

Mimo deklaracji, ze teren zielony w ramach ogrodzenia muzealnego będzie niezabudowany i przeznaczony do wejście na teren Muzeum Lotnictwa Polskiego nie jest to oferta sprawiedliwa dla mieszkańców ani równoważąca ogrodzenie terenu.
Istnieją inne sposoby zabezpieczenia terenów muzealnych przed wandalizmem i chuligaństwem, do których nie potrzeba ogrodzeń.

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Marcin będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...