W obronie Lasu Dębińskiego w Poznaniu
Skontaktuj się z autorem petycji
Zagrożenie dla Dębiny - spotkanie wraz z debatą
2024-10-27 09:00:14Szanowni Państwo!
Po tym, jak w 2023 r. przed wyborami samorządowymi, urzędnicy miejscy zapewnili, że nie będą realizować inwestycji drogowo-budowlanej w objętym ochroną lesie na Dębinie, temat wrócił nagle przed miesiącem.
Prezydent miasta zapowiedział, co następuje:
Jest co najmniej zaskakujące, że asfaltową drogę pieszorowerową można bez żenady publicznie uznać za "urządzenie przeciwpowodziowe".
Jeszcze bardziej groteskowe, że w naturalnym lesie, który nie jest sadzoną ręką człowieka monokulturą leśną, kogoś mogą razić drzewa - "samosiewy". Na Dębinie niemal wszystkie drzewa to samosiewy. Wiele z nich ma ponad 200 lat i ponad 4 metry obwodu pnia. Na tym polega walor tego naturalnego, bioróżnorodnego lasu, że złozony jest z samosiewów, często o walorach pomnikowych...
Tak cennych lasów w aglomeracjach miejskich niemal się już nie spotyka - stąd konieczność ich szczególnej ochrony.
Czy prezydent zamierza konsekwentnie usuwać zieleń z wałów i terenów zalewowych także na innych terenach Poznania:
np. w rejonie ulicy Serafitek, obok Politechniki na Piotrowie, w rejonie Śródki i Zawad, przy parku Mazowieckiego, obok Konteneratu, na Szelągu, w Wilczym Młynie? Dlaczego nie robił tego przez ostatnie 10 lat, które spędził w prezydenckim gabinecie na pl. Kolegiackim?
Jak wyglądałby krajobraz doliny Warty w Poznaniu po realizacji takiej kuriozalnej polityki? Poniżej zaledwie jeden z obrazów, ukazujący roślinność od dziesięcioleci porastającą wały przeciwpowodziowe, skarpy nadrzeczne i międzywale w Poznaniu. Wszystko do wycięcia?
Zastrzeżeń i uwag jest wiele.
W tej sytuacji, we wtorek, 29 października 2024 r. o godz. 18:30 w klubie PIREUS przy ulicy Głogowskiej 35 w Poznaniu kilka stowarzyszeń organizuje publiczną debatę, poświęconą przyszłości prastarego, bezcennego lasu na Dębinie w Poznaniu:
https://www.facebook.com/events/8577258332394354
Debata jest otwarta dla każdego, dla wszystkich zainteresowanych.
Organizatorzy piszą:
pod koniec września wrócił temat poprowadzenia DDR przez Dębinę.
Czy rzeczywiście? Jakie straty są z tym związane? Czy Prezydent dysponuje badaniami hydrologicznymi, które dowodzą, że usunięcie wiekowych drzew i wybetonowanie wałów będzie chronić miasto? Czy susza nie jest większym zagrożeniem? Na czym polega unikatowy charakter użytków ekologicznych w rejonie Dębiny? Czy nowobudowana droga rowerowa wzdłuż ul. Dolna Wilda łącząca Dębiec z Luboniem, a także łącznik wzdłuż ulicy Hetmanskiej nie wystarczą? Czy powódź to tylko pretekst, by zrealizować inwazyjną dla użytku ekologicznego koncepcję? Czy zarządzanie strachem to nadal najskuteczniejsza forma presji? Dlaczego miasto antagonizuje rowerzystów i przyrodników?
Na te i inne pytania będziemy chcieli odpowiedzieć podczas spotkania, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem, w tym specjalistów, ekologów, jak i przedstawicieli władz miasta, radnych osiedlowych oraz współautorów zmiany koncepcji Wartostrady - Rowerowy Poznań.
Przyroda zasługuje na rozmowę, dyskusję i zrozumienie!
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Pireusu!
Maria, Leśna Przychodnia
.
2024-09-24 07:31:53.
Maria, Leśna Przychodnia
Informacja o sytuacji na Dębinie
2024-03-21 08:03:52Szanowni Państwo,
Z najnowszych (21.3.2024) doniesień "Gazety Wyborczej"
wynika, że FATALNA KONCEPCJA budowy drogi pieszo-rowerowej w bezcennym LESIE DĘBIŃSKIM w Poznaniu, objętym specjalną, ustawową ochroną przyrody w formie dwóch użytków ekologicznych,
że ta KONCEPCJA urzędników prezydenckich NIE ZOSTANIE ZREALIZOWANA!
Nie wiemy jeszcze na pewno, czy to nie "środek nasenny" od urzędników prezydenckich na czas wyborczy.
Wprawdzie nie mamy wielu powodów do zaufania wobec urzędniczych wypowiedzi (więc sprawie będziemy się nadal przyglądać), ale jednak nasze racjonalne protesty okazały się słuszne, skoro przyznano, że forsowana inwestycja byłaby szkodliwa dla przyrody, w tym dla ludzi!
PODZIĘKOWANIE dla wszystkich sygnatariuszy niniejszej PETYCJI,
dla OBYWATELEK i OBYWATELI, którzy wysłali pytania i protesty do urzędników miejskich i radnych.
Serdeczne podziękowanie dla Działaczek i Działaczy KOALICJI ZAZIELEŃ POZNAŃ, dla Autora strony DZIKA DĘBINA, a także dla p. Adama Suwarta, Społecznego Opiekuna Zabytków, dla mediów, szczególnie dla poznańskiej redakcji Gazety Wyborczej oraz dla TVP 3 Poznań i dla wszystlkich ludzi dobrej, dębińskiej woli.
Dziękujemy też Zakładowi Lasów Poznańskich za postawę w sprawie skandalicznych planów z pl. Kolegiackiego. Za sprzeciw wobec lania w lesie asfaltu, wprowadzania tam sztucznego światła i wycinania drzew pod nową drogę. Oby nigdy do tego nie doszło!
Szanowni Państwo, wadliwe koncepcje i projekty asfaltowej drogi w starożytnym Lesie Dębińskim, które w mijającej kadencji zakupiono za niemałe kwoty z naszych środków, bez naszej wiedzy i zgody, prawdopodobnie pójdą teraz do śmietnika.
Będziemy pilnować sprawy!
Pamiętajmy jednak, kto zgotował nam kilka lat strachu o losy tej wspaniałej krynicy zieleni, ciszy leśnej, miejsca wypoczynku w przyrodzie, jaką jest najstarszy las publiczny na Dębinie. Pamiętajmy o tym przy wyborczej urnie! Pamiętajmy, jak zaopiniowały prezydenckie projekty miejscowe rady osiedli i ich konkretni członkowie.
A wszelkie nieprawidłowości w użytkowaniu lasu, które zaobserwujemy, zgłaszajmy do Zakładu Lasów Poznańskich oraz mediom!
Pamiętajmy, że prezydent miasta nie może zrealizować samodzielnie żadnych inwestycji na obszarze użytków ekologicznych. Na inwestycje i to tylko wybrane (bezalternatywne inwestycje celu publicznego) musiałaby się każdorazowo zgodzić w formie uchwały Rada Miasta Poznania, w zgodzie z dyspozycją przepisów Ustawy o ochronie przyrody.
Zielona Dębino, trwaj w ciszy i śpiewie ptaków dla nas i dla następnych pokoleń!
Maria
Prośba i podziękowanie
2022-11-15 06:07:18Szanowni Państwo!
Bardzo dziękujemy za podpisywanie Petycji w obronie Lasu Dębińskiego.
Jest nas już prawie 1000 - obrończyń i obrońców prastarej i zielonej Dębiny.
Ponieważ na początku listopada 2022 r. dowiedzieliśmy się - dopytując usilnie urzędników prezydenckich - że prace projektowe dot. nowej drogi w użytkach ekologicznych, wymyślonej przez wąskie grono urzędników, nadal trwają, mimo licznych protestów od lata tego roku, dlatego
prosimy Państwa o rozsyłanie naszej Petycji do znajomych, z prośbą o dalsze podpisywanie:
https://www.petycjeonline.com/w_obronie_lasu_debina
Zapraszamy też na stronę:
https://www.facebook.com/lesnaprzychodnia ,
gdzie na bieżąco informujemy o tej sprawie.
Do protestu obywatelek i obywateli w obronie bezcennego Lasu Dębińskiego w Poznaniu przyłącza się coraz więcej grup i osób, także naukowcy, społecznicy, organizacje przyrodnicze...
Po naszej stronie jest też Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej - czytaj na końcu komunikatu.
Duże zainteresowanie temat wywołuje też w miediach.
Nie pozwolimy urzędnikom na zagrabienie tej bezcennej, zielonej spuścizny, objętej zresztą ochroną prawną jako użytki ekologiczne.
Nie dopuścimy do tego, by wycinano tam zdrowe, sędziwe drzewa, tak jak urzędnicy zrobili to znienacka nieopodal, na łąkach zalewowych Warty w rejonie Wildy, tnąc zimą, na przełomie 2018/2019 r. liczne topole i wierzby... (patrz: zdjęcie powyżej).
DĘBINA pozostanie enklawą ciszy, krynicą roślin i zwierząt, zieloną świątynią starych drzew, miejscem regeneracji dla tysięcy poznanianek i poznaniaków, także tych z kolejnych pokoleń.
Dziękujemy za poparcie!
Maria, Leśna Przychodnia
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Art. 74
1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.
3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska.
4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.
Maria, Leśna Przychodnia
Spacer po Lesie Dębińskim - niedziela, 28 sierpnia
2022-08-26 16:57:42W NIEDZIELĘ, 28 sierpnia o g. 17 wraz Koalicją ZaZieleń Poznań zapraszamy Państwa na spacer po Lesie Dębińskim.
O spacerze - poniżej.
Tymczasem docierają do nas kolejne informacje prasowe na temat Dębiny. Wreszcie urzędnicy przekazują jakieś dane, choć nadal są one niepełne.
ul. Ku Dębinie 2 - przed siedzibą Zakładu Lasów Poznańskich
Leśna Przychodnia
Wstępna, anonimowa odpowiedź urzędników
2022-08-23 14:07:58Szanowni Państwo,
Dziękujemy za podpisanie naszej wspólnej Petycji i tym samym za obronę najstarszego lasu komunalnego na Dębinie oraz wprowadzonych tam form ochrony przyrody - użytków ekologicznych Dębina I i Dębina II.
Nadal jednak musimy bronić tego unikalnego terenu!
Po naszej Petycji oraz po apelu Stowarzyszenia Koalicja Zazieleń Poznań
( tu: https://zazielen.pl/stanowisko-zazielen-poznan-ws-wartostrady-przez-debine/ )
na stronie miasta został 23.8.2022 r. opublikowany anonimowy pseudokomunikat:
https://www.poznan.pl/mim/info/news/przedluzenie-wartostrady-na-poludnie,186390.html
W naszym odczuciu ta próba tłumaczenia się jest nieudolna, niepełna, a tym samym niewiarygodna.
Oto nasza odpowiedź:
Maria, Leśna Przychodnia