Stop dla duszącego smrodu na południu Krakowa!

Skontaktuj się z autorem petycji

Prezydent znów nas oszukał [AKTUALIZACJA]

2023-12-06 18:56:15




 






Smród z oczyszczalni - niestety znów nas oszukano. Poniżej kilka informacji w sprawie, a na samym dole instrukcja ws. tego - co jeszcze można zrobić.










1. Dziś występowałem na obradach Rady Miasta Krakowa, w punkcie dotyczącym budżetu miasta na kolejny rok. Niestety okazuje się, że kolejny raz zostaliśmy oszukani. Przypomnę, że podczas sesji 11 października 2023 r. wiceprezydent Jerzy Muzyk obiecywał i deklarował: “złożyłem taką deklarację, że Prezydent Miasta Krakowa w projekcie budżetu oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata przyszłe, które Wysoka Rada będzie procedować i otrzyma na koniec tego roku do uchwalenia, przedstawimy propozycje adekwatnych środków, biorąc pod uwagę obecną wiedzę i potrzeby, która winna zostać przeznaczona w formie dokapitalizowania na modernizację oczyszczalni ścieków, CXIX SESJA RADY MIASTA KRAKOWA 11 października 2023 r. 19 dokapitalizowania, modernizacja w rozumieniu zwiększenia aktywności, przyspieszenia pewnych działań hermetyzacyjnych związanych z działalnością oczyszczalni”.

Niestety - ani w Budżecie Miasta na 2024 r., ani w Wieloletniej Prognozie Finansowej, nie znalazła się choćby złotówka na przedmiotowe zadanie. Znów zostaliśmy oszukani.

1.1 Ale nie poddajemy się. Podczas sesji zwróciłem się do reprezentujących nas radnych miejskich, aby wprowadzili stosowne poprawki w budżecie. Na kolejnej sesji dowiemy się, czy znalazły się one w budżecie.

2. W czasie od publikacji petycji do dziś otrzymaliśmy odpowiedź od prezydenta miasta na treść naszej petycji. Skracając 5 stron urzędniczego pisma: nie mamy sobie nic do zarzucenia, robimy wszystko, co możemy, nie da się dziś rozwiązać problemu…

3. Jesteśmy w kontakcie z zespołem prawników, którzy specjalizują się w tematyce środowiskowej. Otrzymaliśmy już spis potencjalnych działań prawnych w sprawie zanieczyszczenia odorami w południowo-wschodniej części miasta. Jesteśmy na etapie pozyskiwania podstawowej dokumentacji związanej z funkcjonowaniem smrodzących zakładów, w tym oczyszczalni. Dokumenty te powinny dotrzeć do nas do końca roku. Otrzymaliśmy obszerną propozycję działań prawnych, które będą systematycznie podejmowane, jeśli miasto nie zagwarantuje środków budżetowych na rozwiązanie problemu.

4. Posłowie i posłanki nowej kadencji zapowiedzieli w trakcie kampanii i podtrzymali te deklaracje po wyborach, co do podjęcia prac nad ustawą odorową, która mogłaby pomóc rozwiązać definitywnie problem. Będziemy stale monitorować także ten wątek.

Co można zrobić w sprawie?
- przede wszystkim każdorazowo KONIECZNIE należy zgłaszać każdą uciążliwość smrodową na Straż Miejską - nr 986. Jeśli tego nie będziemy robić, to mówiąc kolokwialnie - nie będzie “dowodów” na to, że problem istnieje.
- Napisz mail do WIOŚ -> wiosinfo@krakow.wios.gov.pl

- Zadzwoń lub napisz do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego -> tel. 12 616-59-99, e-mail: czk@um.krakow.pl

- wreszcie - polecam pisać maile bezpośrednio do wiceprezydenta muzyka, który obiecał rozwiązanie problemu: zp.jerzy.muzyk@um.krakow.pl

- warto napisać także do radnych miasta Krakowa, mail zbiorczy: br.umk@um.krakow.pl

Będę Was informował na bieżąco, jeśli pojawią się nowe fakty w sprawie. Petycję można podawać dalej - im więcej podpisów tym lepiej. Jeżeli macie pomysły na dalsze działania - dajcie znać. Co kilka głów, to nie jedna.

Pozdrawiam,

Maciej Fijak




Maciej Fijak, mieszkaniec dzielnicy XIII Podgórze

Presja ma sens! Brawo dla Was!

2023-10-14 19:47:43

Dobry wieczór! 

Dzisiaj z wielkimi gratulacjami - kolejny raz pokazaliśmy, że presja ma sens. O sprawie napisały wszystkie lokalne media, niektóre kilka razy oraz część mediów krajowych. Co najważniejsze - podczas ostatniej sesji Rady Miasta wiceprezydent Jerzy Muzyk złożył jasną deklarację, że w przyszłorocznym budżecie zabezpieczy środki niezbędne na hermetyzację oczyszczalni. Jednocześnie przyznał, że według miejskich danych odpowiada ona za aż 40 proc. smrodu. Za pozostały mają odpowiadać prywatne przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem odpadów i garbarnia. To będzie kolejny etap naszej walki, takie zakłady też da się modernizować i uszczelniać. 

Do tego prezydent zapowiedział, że zwróci się do WIOŚ o systemowe kontrole tych przedsiębiorców (do tej pory WIOŚ był bardzo pobłażliwy, wręcz opieszały, a kontrole bywały... zapowiadane). 

Co ważne do sprawy włączyły się kolejne środowiska, m.in. znany ze skutecznej walki na rzecz czystego powietrza Krakowski Alarm Smogowy. Wspólna presja różnych środowisk jest tutaj kluczowa.

image00002.jpeg

FOTO: Konferencja prasowa w przeddzień sesji Rady Miasta Krakowa (10 października 2023 r.). Na czerwonych kartkach wydrukowaliśmy Wasze komentarze.

Co dalej?

Przed nami długa droga i pilnowanie, aby obietnice wygłoszone w ubiegłą środę nie zostały tylko pustymi słowami. Będziemy dalej sprawdzać, nagłaśniać i naciskać, ale do tego potrzeba Twojej pomocy. Chcemy założyć społeczny zespół ds. smrodu, tak, aby koordynować działania i wywierać dalszą presję na władze miasta. Jesteśmy w kontakcie ze środowiskowymi prawnikami, zastanawiamy się, jak naciskać w sprawie także na ścieżce administracyjno-prawnej. Chcesz dołączyć do tego zespołu? Napisz do nas przez stronę petycjeonline lub na email Stowarzyszenia Akcja Ratunkowa dla Krakowa: akcjaratunkowadlakrakowa[at]gmail.com

Na koniec kilka doniesień medialnych w sprawie:

Onet Kraków: "Smród budzi nas w nocy". Mieszkańcy Krakowa mają dość

Wyborcza Kraków: Prezydent Krakowa obiecuje miliony złotych na walkę ze smrodem na południu miasta

Radio Kraków: Są pierwsze zapowiedzi miasta w sprawie likwidacji odoru w południowo-wschodniej części Krakowa

TVP3 Kraków: Śmierdzący problem Krakowa

LoveKraków: Radni chcą skuteczniejszej walki z odorem w Płaszowie. „Zamiast śmierdzieć mniej śmierdzi bardziej”

RMF24: Odór na terenie kilku osiedli w Krakowie. "Jesteśmy źli i rozczarowani"

Gazeta Krakowska: Krakowski smród uderza w więzi rodzinne


Bardzo dziękuję za Wasze podpisy i działania w sprawie!
Maciek Fijak


Maciej Fijak, mieszkaniec dzielnicy XIII Podgórze, Stowarzyszenie Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Składamy petycję i zapraszamy na sesję Rady Miasta - środa 11 października 10:00

2023-10-08 19:08:37

Drogie i drodzy - wszyscy, którzy podpisaliście petycję! 

Dużo dzieje się w sprawie, oczywiście jest to dopiero początek, bo do rozwiązania problemu długa droga. Przede wszystkim walczymy teraz o to, aby w przyszłorocznym budżecie miasta Krakowa, który wynosi... 8 miliardów (!) złotych, prezydent znalazł w końcu skromne 20 milionów na hermetyzację oczyszczalni w Płaszowie. To najprostsza i w 100% zależna od prezydenta rzecz, która dawno powinna zostać rozwiązana.

Już dzisiaj widać, że tylko nasza wspólna presja działa na władze miasta. O sprawie napisały wszystkie lokalne dzienniki, telewizja i radio. Wizję terenową odbyło nawet kilkoro kandydatów na posłów (z różnych opcji politycznych), co jest dobrym sygnałem. 

Co dalej z petycją i jak możesz zaangażować się w sprawę? 

- W najbliższy wtorek (10 października) o g. 10:00 złożymy petycję w krakowskim magistracie. Jeśli chcesz przyjść złożyć ją z nami - przyjdź! 
- Petycję wyślemy także do wszystkich pozostałych adresatów wymienionych w jej treści.
- W najbliższą środę - 11 października - podczas obrad sesji Rady Miasta Krakowa, przewidziano punkt dotyczący informacji prezydenta w naszej sprawie. Punkt ma numer 9 i będzie omawiany około 11:00. Jeśli tylko masz czas - przyjdź na sesję. Możesz przyjść jako obserwator, a możesz także zapisać się do wypowiedzi. Wtedy, po dyskusji radnych, otrzymasz głos w bloku wypowiedzi mieszkańców. Trzeba zgłosić się na portierni z informacją, że chcesz zgłosić się do zabrania głosu - panowie pokierują dalej. Obrady odbywają się w centrum miasta - w magistracie przy placu Wszystkich Świętych 3. 
- Nie kończymy zbierania podpisów, wciąż warto udostępniać petycję - im nas tutaj więcej, tym większa presja społeczna. 

W kolejnym etapie będziemy zastanawiać się nad tym, jak rozwiązać problem prywatnych przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami, które są na tym terenie. W tej sprawie jesteśmy w kontakcie z prawnikami środowiskowymi - będę Was informował przez ten kanał o postępach w sprawie. 

W razie pytań lub sugestii jestem do waszej dyspozycji.

Maciek Fijak


Maciej Fijak, mieszkaniec dzielnicy XIII Podgórze



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...