Dlaczego każdy walczy o swoje, poza nami Janów Lubelski ?

Janów Lubelski, 22.09.2024r.

 

Petycja do

 

Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w

Janowie Lubelskim

mgr Renaty Ciupak

ul. Zamoyskiego 149

23-300 Janów Lubelski

 

Starosty Powiatu Janowskiego

Artura Pizoń

ul. Zamoyskiego 59 23-300 Janów Lubelski

starosta@powiatjanowski.pl

 

Przewodniczącego Rady Powiatu Grzegorz Pyrzyna

oraz Radnych Powiatu Janowskiego

ul. Zamoyskiego 59,

23-300 Janów Lubelski

 

 

 

Dlaczego każdy walczy o swoje,

poza nami Janów Lubelski ?

 

 

Przykry jest fakt, że zdrowie i dobro mieszkańców w naszym powiecie stawiane jest na drugorzędnym miejscu. Zamknięcie traktu porodowego, oddziału położniczego i noworodkowego stawia nas w podbramkowej sytuacji. Każda ludzka historia jest inna jednak nikt z nas nie chce ryzykować zdrowiem lub życiem swoich bliskich. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort psychiczny kobietom ciężarnym musimy mieć możliwość rodzenia w placówkach zlokalizowanych blisko naszych domów i miejsc zamieszkania.

 

Zgodnie z najnowszym projektem ustawy, w położnictwie i ginekologii pojawi się dodatkowe kryterium kwalifikacji do tzw. sieci szpitali.

Decydować ma minimalna liczba odebranych porodów w danym roku (400/rok)

Z danych NFZ wynika, że w 2023 r. kryterium 400 porodów rocznie nie spełniło 10 z 20 oddziałów ginekologiczno-położniczych zlokalizowanych w woj. lubelskim między innymi ( Janów Lubelski, Kraśnik, Biłgoraj, Chełm). Skoro znacznie większe miasta od naszego nie są w stanie spełnić tego kryterium, jak mniejsze miejscowości mają się z tym uporać?

Zamykając odziały nie spełniające normy, mieszkanki naszej gminy zmuszone będą dojeżdżać w obrębie naszego województwa do Lublina

( najbliższego szpitala- 70km). Niestety będzie skutkować to opóźnioną interwencją lekarską, która w ciężkich przypadkach ma kluczowe znaczenie.

 

Ponadto nowe zasady dotyczące finansowania porodówek wejdą w życie w drugiej połowie 2027 r. do tego czasu może wiele się zmienić i tym samym nie zmusza nas to do natychmiastowego zamknięcia oddziału.

 

Rachunek ekonomiczny nie powinien być jedynym czynnikiem, który jest decydujący o zawieszeniu działalności. Tym bardziej, że minister zdrowia, Izabela Leszczyna deklarowała w maju 2024 r., że ośrodkom, gdzie w promieniu 40 kilometrów nie ma innej porodówki, "skonstruowany zostałby ryczałt tak, żeby były w stanie się utrzymać".

Warto mieć na uwadze również fakt, że zamknięcie miejsca pracy dla lekarzy z tego oddziału może spowodować, że w naszym rejonie będzie równie ciężko znaleźć prywatnie jakiegoś specjalistę z zakresu ginekologii.

I niestety wizja TYMCZASOWEGO zamknięcia nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż historia oddziału gastrologii w Janowie zamkniętego dobrych kilka lat temu (''tymczasowo'') jest właściwym przykładem.

 

Każdy z mieszkańców naszego powiatu chce mieć jak najlepsze warunki do życia i zapewniona opieka medyczna jest w stanie to zapewnić. My pacjenci wierzymy, że ten trudny moment jesteśmy jeszcze w stanie pokonać i wszyscy razem zawalczymy o nasze wspólne dobro.

 

Prosimy o utrzymanie funkcjonowania traktu porodowego,

oddziału położniczego i noworodkowego będących częścią Oddziału

Położniczo-Ginekologiczno- Noworodkowego w Janowie Lubelskim w dotychczasowej w formie.

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Katarzyna będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...