GINEKOLOGIA WWL METAMORFOZA. Remont Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala MBNP w Wołominie
GINEKOLOGIA WWL – METAMORFOZA
Remont Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Powiatowego Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie
„Świetni lekarze”, „kochane położne”, „wspierający personel”, „opieka lepsza niż można sobie wyobrazić”, takie opinie można przeczytać i usłyszeć o Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Powiatowego Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. Zdecydowana większość pięciogwiazdkowych opinii Google w zakładce Szpitala dotyczy właśnie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i odnosi się do opieki i kadry medycznej.
I to tyle z pozytywów…
Z drugiej strony mamy komentarze i opinie dotyczące infrastruktury oddziału:
„…ze względu na komfort sal poporodowych, drugi raz już nie chcę tam rodzić.”
„Ogólny wystrój sal i wyposażenie to PRL”
„Sale poporodowe pomimo remontu to koszmar jak na XXI wiek to skandal, żeby do łazienki (jedynej na oddziale) iść przez cały korytarz, dziecko zostawiając obcym koleżankom z sali. Sale ciasne i duszne po 3 osoby, jak dla mnie przystosowane dla dwóch osób, nie ma się jak ruszyć."
Standard warunków, w których leczą się mieszkanki powiatu odbiega znacząco od standardów oferowanych od dawna zarówno w szpitalach stołecznych, jak i powiatowych, chociażby w Otwocku czy Nowym Dworze Mazowieckim.
Intymność powinna być standardem, a nie komfortem
Jedna wspólna łazienka dostępna z korytarza na cały Oddział Położniczy, jedna na cały Oddział Ginekologii i Patologii ciąży, w którym jest w sumie kilkanaście sal i może być hospitalizowanych kilkadziesiąt pacjentek. Do tego wyposażona w dwa przeszkolone prysznice, całkowicie pozbawiające pacjentki intymności, tak ważnej akurat właśnie na tym Oddziale.
Odpadające tynki, zniszczone glazura i terakota, rozpadające się baterie prysznicowe, wieloosobowe niekomfortowe sale. Niewygodne i przestarzałe łóżka, bez możliwości elektrycznego wspomagania, która niewątpliwie jest już normą w większości oddziałów szpitalnych. Brak szafek na rzeczy osobiste czy też miejsca/stolika do spożywania posiłków.
Od kilkunastu lat Oddział nie przeszedł żadnego gruntownego remontu. A przecież na Oddziale przebywają pacjentki po porodach, operacjach, zabiegach, które muszą mieć możliwość utrzymania higieny w sposób łatwo dostępny, bezpieczny i komfortowy. Sama poprawa warunków i komfortu pobytu pacjenta na oddziale, ma również niebagatelny wpływ w procesie leczenia oraz powrotu do zdrowia
Kryterium wyboru konkretnego szpitala – czas realizacji zabiegów
Dodatkowo bardzo wiele do życzenia pozostawia czas oczekiwania na planowe zabiegi operacyjne, który wynosi nawet do roku. Z tego właśnie powodu część mieszkanek powiatu ucieka do innych szpitali, gdzie tą samą operację mogą mieć wykonaną w ciągu kilku tygodni.
O co walczymy?- Aby stać się oddziałem świadomego wyboru, a nie konieczności
Powiat wołomiński jest największym powiatem w województwie mazowieckim, jednym z największych w Polsce. Mieszka w nim ponad 140 tysięcy kobiet. Więcej niż połowa rodzących mieszkanek powiatu wybiera jednak szpitale poza Wołominem. A jednym z najistotniejszych powodów, dla których tak się dzieje jest standard warunków, jakie oferuje nasz szpital.Musimy to zmienić! Domagamy się rewitalizacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Powiatowego w Wołominie - przeprowadzenia w nim gruntownego remontu. My kobiety, mieszkanki powiatu wołomińskiego, zasługujemy na to, aby leczyć się i przebywać w godnych, europejskich warunkach. Szpital w Wołominie powinien być szpitalem naszego pierwszego wyboru, a nie konieczności. A komentarze typu „warto było do was jechać!” stały się normą.
Modernizacja oddziału to szansa na rozwój
Metamorfoza oddziału ma też istotny wpływ na poprawę komfortu i bezpieczeństwo nie tylko pacjentów, ale też personelu. W czasach kiedy w wielu szpitalach brakuje kadry, przyciągnięcie i utrzymanie dobrego zespołu u nas daje szansę na wysoki poziom usług medycznych i dalszy rozwój oddziału.
Kierujemy naszą petycję na ręce Starosty Wołomińskiego, który jest organem prowadzącym szpital.
Czas przestać traktować kobiety, jak pacjentów drugiej kategorii!
Joanna Wasiak Skontaktuj się z autorem petycji